GMO-mentesek a Nébih által vizsgált kisvirágú petúniák

2021. 05. 11., 18:15

Idén, kora tavasszal is a kormányhivatalokkal együttműködve vizsgálta a Nébih a dísznövény-szaporítóanyagok GMO-mentességét. Az ellenőrzés célnövénye a kisvirágú petúnia (Calibrachoa sp.) volt, melynek vizsgált tételei nyugat-európai üzemekből érkeztek a hazai dísznövény-termesztőkhöz. Jó hír, hogy a 12 üzemből vett 103 kisvirágú petúnia tétel mindegyike genetikai módosítástól mentesnek bizonyult.

A kisvirágú petúniákból – amelyeknek jeles képviselői a közismert Million Bells sorozat tagjai – rengeteg szebbnél-szebb fajtát termesztenek, minden évben megjelennek különleges színű, habitusú, virágformájú, teltvirágú, dúsabban virágzó, az újabb igényeket is kielégítő fajtasorozatok. Ezeket az új nemesítéseket különösen kockázatosnak tekintjük, mivel rendszerint ezekben jelennek meg a genetikai módosítások.

A mintavételre január 19-től április 7-ig tartó időszakban került sor, annak érdekében, hogy probléma esetén a Nébih mielőbb meghozhassa a szükséges intézkedéseket, azaz a génmódosított növények megsemmisítését. A vizsgálat kiterjedt az összes potenciális „GMO-virág-terjesztőre”, vagyis a hazai összes (8 db) regisztrált egynyári dísznövényszaporítóanyag-kereskedőre, valamint a reprezentativitás biztosítása érdekében 4 hazai dísznövényszaporítóanyag-termesztőre is.

A minták kiválasztása során ügyelve arra, hogy sok, kockázatosnak vélt fajtából legyen minta, és minél szélesebb legyen a fajtaszortiment. Így összesen 89 különböző fajtából sikerült mintát venni, a fehér, a sárga, a narancssárga, a rózsaszín, a piros, a bordó és a kék minden árnyalatából, telt- és egyszerű virágúból.

A laboratóriumi vizsgálatok egyik kisvirágú petúnia fajtánál sem mutattak ki géntechnológiai módosítást.

Az egynyári dísznövények és balkonnövények a dísznövények azon csoportja, amely esetén a szépség és az újszerűség (novum) a többi dísznövénynél meghatározóbb, jelentős gazdasági   érdek. Hatalmas konkurenciaharc folyik a nemesítőházak és szaporítóanyag-forgalmazók között az újdonságok mielőbbi megjelentetéséért.

A petúnia és a kisvirágú petúnia nem élelmiszer, mégsem kívánatos, hogy egyetlenegy génmódosított növény is kikerüljön a nemesítők laboratóriumából. A petúniák és egyéb virágok sokkal inkább az általuk elszórt pollenek révén, a természetben található rokon növények megporzásával, és azok táplálékláncba kerülésével okozhatnak problémát. A tudomány még nem erősítette meg a genetikai eljárással módosított szervezetek ártalmatlanságát a természetre és az emberre, ezért indokolt a fokozott óvatosság, különösen a szaporítóanyagok esetén. 

A genetikai módosítások alkalmazása az Unióban, így hazánkban is engedélyhez kötött. Az Alaptörvény is kimondja, hogy minden állampolgárnak joga van az egészséges környezethez és a GMO-mentes mezőgazdasághoz. Ennek szellemében a Nébih 2017 óta rendszeresen végzi a kockázatosnak tekintett dísznövényfajok fajtáinak laboratóriumi GMO-vizsgálatát. Ez irányú ellenőrzéseink a jövőben is folytatódnak majd.

A 2021. évi vizsgálatban szereplő, GM-negatívnak bizonyult kisvirágú petúnia (Calibrachoa sp) fajtákat ez a táblázat tartalmazza.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-11-28 17:10:00
Lezárult a NAV KÖFOP-1.0.0-VEKOP-15-2016-00035 számú, „Adóügyi igazgatási eljárások egyszerűsítése, adminisztratív terhek csökkentése” elnevezésű kiemelt projektje, amelyben a hivatal 2018. és 2023. között több ütemben, összesen 9,331 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatással és 5,317 milliárd forint saját forrással fejlesztette elektronikus szolgáltatásait.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS