Biomassza igazolásokat ellenőriz a Nébih

Biomassza igazolásokat ellenőriz a Nébih
2021. 11. 22., 16:13

2021 szeptemberétől folyamatosan ellenőrzi a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a termesztett biomasszára vonatkozóan kiállított igazolásokat. A célirányos vizsgálatok során – a Magyar Államkincstár által szolgáltatott adatokat alapul véve – a biomassza igazolások adattartalmának megfelelőségét és valóságtartalmát egyaránt vizsgálják a szakemberek.

A fenntartható bioüzemanyag-termelési értéklánc tagjai közül a biomassza-termelők azok, akiknél a bioüzemanyagok alapanyagai a legnagyobb mennyiségben felhalmozódnak. Maga a biomassza keletkezhet az adott gazdasági szereplő tevékenysége során (ún. nem termesztett biomassza, például használt sütőolaj) vagy pedig kifejezett céllal termesztik azt (ún. termesztett biomassza, például nagy cukor- és keményítőtartalmú növények, olajnövények).

Az uniós és hazai szabályozás alapján a bioüzemanyag-alapanyagok hatósági nyomonkövethetősége rendkívül hangsúlyos, ennek megfelelően a Nébih is kiemelten vizsgálja a későbbiekben feldolgozandó alapanyagokra – jelen esetben a termesztett biomasszatételekre – kiadott termelői nyilatkozatok megfelelőségét. A vizsgálat során egyrészt azt kontrollálják a szakemberek, hogy a termelők az igazolásaikon a kötelezően megadandó, minimális adattartalmat szerepeltették-e, másrészt a helyesen kitöltött dokumentumok esetében automatikusan ellenőrzik az adatok valóságtartalmát is.

Munkatársaink az eddigi ellenőrzések során több mint háromszáz termelő, összesen 385 biomassza igazolását vizsgálták meg. Ez idáig az igazolások kevesebb mint 2%-ánál merült fel olyan adathiány, amely nélkül az adott tétel hatósági nyomonkövetése nem biztosított. Ez az arány az előző évben 44,18% volt. Mindezek alapján elmondható, hogy rendkívül eredményesnek bizonyult az a tavalyi tájékoztató kampány, amelyben a Nébih felhívta a termelők figyelmét a helyes igazoláskitöltési gyakorlat fontosságára.

Mivel a hiányos adattartalmú biomassza igazolással kísért termékek esetében sem a fenntarthatósági, sem a nyomonkövethetőségi kritériumok teljesülése nem igazolható, így azok felhasználását tiltja a jogszabály. A hatályos szabályozás értelmében, az értéklánc magasabb szintjén álló biomassza-kereskedők és -feldolgozók felelőssége az igazolások adattartalmának elsődleges ellenőrzése az ügyletek során. Ennek megfelelően a Nébih hivatalból eljárást indított azon piaci szereplőkkel szemben, akik hiányos adattartalmú igazolásokkal vettek át bioüzemanyag-alapanyagot és – tekintettel arra, hogy ezekben a hatósági eljárásokban a figyelmeztetés alkalmazása kizárt – bírsággal sújtotta őket.

A fennmaradó 380 darab, formailag és tartalmilag is megfelelő biomassza igazolás valóságtartalmának ellenőrzésekor kollégáink az igazolások 1%-a esetében, azaz 2 biomassza-termelő vonatkozásában tapasztaltak jogsértést. A tavalyi évhez képest ez is igen pozitív eredmény, hiszen akkor 30 biomassza-termelővel szemben kellett a Nébih-nek hivatalból eljárnia. A valótlan tartalmú biomassza igazolásokat kiállító biomassza-termelőket, a törvényi minimumban megállapított mértékű bírság megfizetésére kötelezte a Nébih.

Tekintettel arra, hogy a kiállított igazolások ellenőrzésekor még mindig tapasztalnak hibát a szakemberek, ezúton is szeretnénk felhívni a biomassza-termelők figyelmét tájékoztatónkra. A részletes, tematikus útmutató hatékony segítséget nyújt a jövőbeni jogsértések elkerüléséhez. Fontos tisztában lenni azzal is, hogy azon biomassza-termelő, aki nyomonkövethetőségi kötelezettségének nem tesz eleget, esetleg valótlan adattartalmú biomassza igazolást állít ki, százezer forinttól egymillió forintig terjedő bírsággal sújtható.1,2

A további, valamint az útmutatóban nem szereplő kérdésekben az mgei@nebih.gov.hu e-mail címen és a +36(1)336-9488-as telefonszámon állnak a termelők rendelkezésére a hivatal szakemberei.

Kapcsolódó jogszabályok:

  • 2010. évi CXVII. törvény a megújuló energia közlekedési célú felhasználásának előmozdításáról és a közlekedésben felhasznált energia üvegházhatású gázkibocsátásának csökkentéséről (Büat.)
  • 279/2017. (IX. 22.) Korm. rendelet a bioüzemanyagok és folyékony bio-energiahordozók fenntarthatósági követelményeiről és igazolásáról.
Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS