Az Európai Unió tagállamainak digitális fejlődését mutató Digitális Gazdaság és Társadalom Index (DESI) 2022-es mutatói alapján Magyarország a 27 tagállam között a 22. helyen áll, a ranglistán egy helyet előre lépett, megelőzve Szlovákiát – közölte az IVSZ – Szövetség a digitális gazdaságért szerdán.
A szövetség értékelése szerint a 22. hely továbbra is súlyos elmaradást jelent az uniós átlagoktól szinte valamennyi dimenzióban.
Magyarország továbbra is viszonylag jól teljesít a digitális infrastruktúrában, ugyanakkor az állampolgárok digitális készségei, a vállalkozások digitális felkészültsége terén hatalmas a lemaradás.
Kiemelték, az uniós mutatók alapján Magyarország jól áll a vezetékes szélessávú internet-hozzáférés terén, az uniós átlagnál jóval magasabb a legalább 1 gigabit/másodperc(Gbps) sebességet kínáló hozzáférések aránya.
A digitális közszolgáltatások igénybevételében is jelentős előrelépés történt a pandémia idején, a hazai internethasználók 81 százaléka vett igénybe online közigazgatási szolgáltatásokat, ami 17 százalékpontos javulás az előző évhez képest, és 16 százalékponttal jobb az EU-s átlagnál.
Továbbra is hatalmas a lemaradás a vállalkozások digitalizációjában. A magyar vállalkozások többsége nem használja ki a digitális technológiák kínálta lehetőségeket, a DESI 2022-es számai szerint csupán 34 százalék a legalább alapszintű digitális intenzitással rendelkező kkv-k aránya, ami jelentősen elmarad az uniós 55 százaléktól.
A DESI indexben a lakosság digitális kompetenciáit, illetve a digitálisan felkészült munkavállalók és IT-szakemberek rendelkezésre állását tükröző humán tőke mutató alapján Magyarország egy helyet rontva a 23. helyen áll. A 16 és 74 év közötti magyar lakosság 49 százaléka rendelkezik legalább alapszintű digitális készségekkel, míg az uniós átlag 54 százalék. (MTI)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.