Az Európai Bizottság öt kezdeményezést fogadott el az unió gazdasági biztonságának megerősítése érdekében.
A csomag célja, hogy fokozza az EU gazdasági biztonságát, ugyanakkor a 2023. júniusi európai gazdasági biztonsági stratégiával összhangban fenntartsa a kereskedelem, a beruházások és a kutatás nyitottságát az EU gazdasága számára – olvasható a Bizottság közleményében.
A Bizottság a közvetlen külföldi befektetések (FDI) átvilágításáról szóló hatályos rendelet értelmében az elmúlt 3 évben több mint 1200, a tagállamok által bejelentett közvetlen külföldi tőkebefektetést vizsgált meg. E tapasztalatokra és a jelenlegi rendelet működésének átfogó értékelésére építve a javaslat orvosolja a meglévő hiányosságokat, és javítja a rendszer hatékonyságát az alábbiak révén:
– biztosítja, hogy valamennyi tagállam rendelkezzen átvilágítási mechanizmussal, valamint hogy a nemzeti szabályok összehangoltabbak legyenek;
– meghatározza azt a minimális ágazati hatályt, amelyen belül valamennyi tagállamnak át kell világítania a külföldi tőkebefektetéseket;
– kiterjeszti az uniós átvilágítást olyan uniós befektetők befektetéseire, amelyek végső soron nem uniós országbeli magánszemélyek vagy vállalkozások ellenőrzése alatt állnak.
A Bizottság szerint „egyre nagyobb aggodalomra adnak okot azok a fejlett technológiák szűk körét érintő kiáramló befektetések, amelyek fokozhatják azon szereplők katonai és hírszerzési kapacitásait, akik ezeket a képességeket az EU ellen használhatják fel, vagy alááshatják a nemzetközi békét és biztonságot”. A Bizottság kiáramló tőkebefektetésekről szóló fehér könyve ezért a kiáramló tőkebefektetések lépésről lépésre történő elemzését javasolja az ezen befektetésekhez kapcsolódó lehetséges kockázatok megértése érdekében. Az elemzés magában foglalja az érdekelt felekkel folytatott három hónapos konzultációt, valamint nemzeti szinten a kiáramló tőkebefektetések 12 hónapos nyomon követését és értékelését, ami hozzájárul majd a közös kockázatértékelési jelentés elkészítéséhez. A kockázatértékelés eredménye alapján a Bizottság a tagállamokkal együtt meg fogja határozni, hogy indokolt-e szakpolitikai válaszlépés, és ha igen, mely intézkedések.
Napjaink egyre nagyobb kihívást jelentő geopolitikai környezete uniós szintű fellépést tesz szükségessé a polgári és védelmi célú termékek – például a fejlett elektronikai eszközök, a toxinok, a nukleáris vagy rakétatechnológia – exportellenőrzéseinek jobb összehangolása érdekében, hogy azokat ne használják fel a biztonság és az emberi jogok aláásására. A Bizottság egységes uniós ellenőrzések bevezetését javasolja azon termékek tekintetében, amelyeket egyes tagok akadályozása miatt nem fogadtak el multilaterális exportellenőrzési rendszerek keretében. Ezzel elkerülhető lenne a nemzeti megközelítések sokfélesége.
2024 nyarán a Bizottság ajánlást fog előterjeszteni a nemzeti ellenőrzési jegyzékeknek a nemzeti ellenőrzések tervezett elfogadását megelőző jobb összehangolásáról. A kettős felhasználású termékekről szóló uniós rendelet értékelését a Bizottság korábbra, 2025-re irányozta elő.
A potenciálisan kettős felhasználású technológiákkal kapcsolatos kutatás és fejlesztés támogatásának fokozására irányuló lehetőségekről szóló fehér könyvvel a Bizottság nyilvános konzultációt indít. A hatóságoknak, a civil társadalomnak, az iparágnak és a tudományos köröknek lehetőségük van arra, hogy 2024. április 30-ig kifejtsék véleményüket és információkat szolgáltassanak a Bizottság számára a következő lépésekhez.
Mivel a nemzetközi kutatási és innovációs együttműködés eredményeit harmadik országokban katonai célokra vagy az alapvető értékek megsértésére lehet felhasználni, a felsőoktatási és kutatóintézetek pedig autoriter államok rosszindulatú befolyásának áldozatává válhatnak, a Bizottság javaslatot terjeszt elő, amellyel a tagállamok és általában a kutatási és innovációs ágazat számára egyértelmű iránymutatást és támogatást nyújt.
Margrethe Vestager, a digitális korra felkészült Európáért felelős ügyvezető alelnök:„Az EU gazdasági biztonsága technológiai előnyünk ösztönzésén és a technológiák nemkívánatos kiszivárgásának elkerülésén nyugszik. Versenyképességünk és rezilienciánk megerősítése érdekében közös megközelítésre van szükség a potenciálisan kettős felhasználású technológiák kutatása és fejlesztése terén. Lehetővé kívánjuk tenni továbbá, hogy a kutatói közösség kiegyensúlyozott megközelítést alkalmazva tudjon eligazodni napjaink összetettségében, hogy Unió-szerte javuljon a kutatás biztonsága. Hatékony és arányos módon kell kiküszöbölnünk a nemzetközi együttműködéssel járó kockázatokat, egyesítve erőinket annak biztosítása érdekében, hogy felelősségteljesen, nyitott és biztonságos módon működhessünk együtt. Várjuk a nyilvánosság arra vonatkozó elképzeléseit, hogy ezt hogyan lehetne a legjobban megvalósítani.”
Valdis Dombrovskis, a kereskedelempolitikáért felelős ügyvezető alelnök: „Az EU-nak nagy előnye származik abból, hogy exportnagyhatalomként külföldi befektetéseket hajt végre, és piacát nyitva tartja a kereskedelem és a külföldi befektetők előtt. Ahhoz azonban, hogy a lehető legjobban kihasználhassuk ezeket a lehetőségeket, világosabban ismernünk kell azokat a kockázatokat, amelyekkel a felfokozott geopolitikai helyzet és a gyors technológiai változások idején szembesülünk. Jobban meg kell értenünk és koordinálnunk kell ezeket a közös kihívásokat, hogy jobban megvédjük magunkat, biztonságosabbá tegyük a befektetéseket, és ellenőrizhessük az érzékeny termékek kivitelét annak elkerülése érdekében, hogy azok rossz kezekbe kerüljenek. Gazdasági biztonságunk javítása lehetővé teszi számunkra, hogy kitartsunk nyitott gazdasági modellünk mellett, és hatékonyabban lépjünk fel a kockázatokkal szemben.”
Iliana Ivanova, az innovációért, a kutatásért, a kultúráért, az oktatásért és az ifjúságért felelős biztos: „A nyitottság és az együttműködés a kiemelkedő tudomány szerves részei, ugyanakkor kiszolgáltatottá tehetik azt a rosszindulatú befolyással és a kritikus technológiák nemkívánatos átadásával szemben, ami veszélyeztetheti biztonságunkat. Olyan intézkedéscsomagot terjesztünk a Tanács elé, amely segíteni fogja a felsőoktatási intézményeket és a kutatást végző szervezeteket abban, hogy azonosítsák és csökkentsék az Unión belül kifejlesztett kritikus technológiáinkkal való visszaélés kockázatait, miközben megőrizzük a kutatási együttműködés nyitottságát és szilárdságát. Emellett felkérjük a hatóságokat, a civil társadalmat, az iparágat és a tudományos köröket Európa-szerte, hogy mondják el véleményüket a polgári és védelmi célokra egyaránt felhasználható technológiák kutatásának és fejlesztésének jobb támogatására irányuló lehetőségekről. Közreműködésével Ön is segíti a Bizottságot a következő lépések megtételében.”
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.