„Az elért eredmények megőrzéséhez és további országokra való kiterjesztésükhöz lankadatlan éberségre van szükség.”
A vízummentes utazás jelentős gazdasági, társadalmi és kulturális előnyökkel jár az uniós tagállamok és a partnerországok számára, valamint fellendíti az utazást és az idegenforgalmi ágazatot. A vízumpolitika emellett az EU és a partnerországok közötti együttműködésnek is fontos eszköze.
A változó geopolitikai környezet ugyanakkor új kihívásokat teremtett a vízummentes utazáshoz kapcsolódóan. Ezért alapvető fontosságú, hogy az EU megfelelő eszközökkel rendelkezzen a vízummentes utazással való visszaélés eseteinek, például a következőknek a kezelésére: az irregulárisan érkezők számának emelkedése az uniós vízumpolitikával való összhang hiánya miatt; a vízummentességet élvező országokban működő befektetői állampolgársági programok; illetve a hibrid fenyegetések, például a migránsok államilag támogatott, eszközként való felhasználása – olvasható a Bizottság közleményében.
Annak érdekében, hogy gyorsabban és határozottabban lehessen reagálni ezekre a kihívásokra, az Európai Bizottság javaslatot tett a jelenlegi vízummentesség-felfüggesztési mechanizmus felülvizsgálatára.
A mechanizmus jelenleg csak konkrét esetekben – például az irreguláris migráció hirtelen és jelentős növekedése vagy biztonsági kockázatok esetén – aktiválható. A javasolt felülvizsgálat
– kibővíti a vízummentességi rendszer felfüggesztésének indokait, így például felfüggesztésre ad okot a nem megfelelő mértékű összhang az uniós vízumpolitikával, a hibrid fenyegetések megléte vagy a befektetői állampolgársági programok működtetése;
– meghosszabbítja a jelenlegi eljárás időtartamát, hogy több idő álljon rendelkezésre a korrekciós intézkedések meghozatalára; új sürgősségi eljárást vezet be annak érdekében, hogy szükség esetén gyorsabban lehessen reagálni, például az érkezők számának jelentős növekedése vagy biztonsági fenyegetések esetén;
– megerősíti a Bizottság nyomonkövetési és jelentéstételi kötelezettségeit minden olyan vízummentességet élvező országgal szemben, ahol kihívások jelentkeznek e téren.
„A vízummentes utazás az emberek közötti kapcsolatok megkönnyítésének, valamint az EU és a partnerországok közötti üzleti, társadalmi és kulturális kapcsolatok megerősítésének alapvető eleme. Az e téren elért eredmények megőrzéséhez és további országokra való kiterjesztésükhöz azonban lankadatlan éberségre van szükség. Ezért javasoljuk a mechanizmus megerősítését, így gyorsabban tudunk majd fellépni a vízummentes utazással való visszaélések ellen, különösen amikor azok elősegítik az irreguláris migrációt vagy az EU szempontjából biztonsági kockázatokat eredményeznek” – mondta Margarítisz Szhinász, az európai életmód előmozdításáért felelős alelnök.
„Az EU és a partnerországai közötti vízummentes utazás jelentős eredmény. A vízumkötelezettség megszüntetése megkönnyíti a mobilitást és az emberek közötti kapcsolatokat, és ösztönzőleg hat a kulcsfontosságú szakpolitikai reformokra. A vízummentes utazással kapcsolatban azonban újabb kihívások merülnek fel, amelyek kezelésére készen kell állnunk. Ezért meg kell erősítenünk az uniós vízummentességi rendszerek nyomon követését, és szilárdabb vízummentesség-felfüggesztési mechanizmussal kell rendelkeznünk” – tette hozzá Ylva Johansson, az uniós belügyekért felelős biztos.
Az EU jelenleg 60 harmadik országgal tart fenn vízummentességi rendszert. Ezen országok állampolgárai vízum nélkül léphetnek be a schengeni térségbe bármely 180 napos időszakon belül 90 napot meg nem haladó rövid távú tartózkodás céljából. A vízummentesség-felfüggesztési mechanizmust 2013-ban vezették be azzal a fő céllal, hogy az irreguláris migráció hirtelen és jelentős növekedése esetén lehetővé tegye a vízummentesség ideiglenes felfüggesztését. A mechanizmust ezt követően 2017-ben felülvizsgálták, amelynek eredményeként a tagállamok számára egyszerűbbé vált az esetleges felfüggesztéshez vezető körülményekről szóló értesítés küldése, és a Bizottság számára lehetőség nyílt arra, hogy saját kezdeményezésére aktiválja a vízummentesség-felfüggesztési mechanizmust. A Bizottság akkor is aktiválhatja a mechanizmust, ha a vízumliberalizációs párbeszéden átesett országok már nem teljesítenek bizonyos vízumliberalizációs kritériumokat.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.