„Brexit-kiigazítás”: Magyarország egyelőre nem kap az uniós tartalékból

2022. 03. 15., 22:13

Az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy a Brexit miatti kiigazításokra képzett tartalékból több mint 2 milliárd eurót folyósítsanak 12 tagállam számára.

A határozat összesen 819,2 millió eurót bocsát rendelkezésre 2022. március végéig, a fennmaradó összeget pedig 2023 áprilisáig. A finanszírozás a régiók és a gazdasági ágazatok, a kis- és középvállalkozások, a munkahelyteremtés és -védelem – például a csökkentett munkaidős foglalkoztatás, az átképzés és a képzés – támogatása révén segíti a tagállamok gazdaságait a Brexit hatásainak enyhítésében – olvasható a Bizottság közleményében.

Elisa Ferreira, a kohézióért és a reformokért felelős biztos így fogalmazott: „A Brexit az EU-n belül számos ember életét érintette negatívan. A Brexit miatti kiigazításokra képzett tartalékot rekordidő alatt hozták létre és fogadták el, hogy segítse a tagállamokat a Brexit kedvezőtlen gazdasági, társadalmi és területi következményeinek enyhítésében. Most a tagállamokon a sor, hogy a lehető legjobban kihasználják a rendelkezésre álló forrásokat a régiók, a helyi közösségek, a polgárok, valamint a kis- és középvállalkozások támogatására, tevékenységeinek diverzifikálása, a munkahelyek megtartása és szükség esetén a munkaerő átképzése érdekében.”

A Brexit miatti kiigazításokra képzett tartalék előfinanszírozási részletét a következő tagállamok számára ítélik oda:

A tagállamok 2023. december 31-ig használhatják fel a finanszírozást a 2020. január 1-je óta felmerült és kifizetett kiadások fedezésére.

A Bizottság készen áll arra, hogy a többi tagállam vonatkozásában is gyorsan lépjen a Brexit miatti kiigazításokra képzett tartalékra vonatkozó határozatok terén, hogy a többi tagállam is támogatást kaphasson a tartalékból, és felszólítja őket arra, hogy a Brexit miatti kiigazításokra képzett tartalékról szóló rendelet 14. cikke (1) bekezdésének d) pontja értelmében haladéktalanul értesítsék a Bizottságot.

Brexit-kiigazítások: 5,4 milliárd eurós a tartalék

A Brexit kedvezőtlenül hat valamennyi tagállamra, de különbözőképpen, mivel egyes tagállamok, régiók, ágazatok vagy helyi közösségek jobban érintettek, mint mások. A Brexit miatti kiigazításokra képzett 5,4 milliárd euró összegű tartalékot azért hozták létre, hogy támogassa az összes tagállamot, erőteljes hangsúlyt fektetve a leginkább érintettekre. A tartalékból a tagállamok részére nyújtott pénzügyi hozzájárulás végrehajtása megosztott irányítás keretében történik. Nem teszi szükségessé az intézkedések előzetes programozását vagy tervezését, és a szubszidiaritás elvével összhangban rugalmasságot biztosít a végrehajtás során. A tartalékot létrehozó rendelet 2021. október 6-án lépett hatályba.

Írország és Olaszország volt az első két tagállam, amely 2021 decemberében finanszírozást kapott a Brexit miatti kiigazításokra képzett tartalékból. 2022. március végéig 14 tagállam kapja meg az előfinanszírozás első részleteit.

Gyorsan kimerült a „hazai” keret

Január 17-étől pályázhattak a hazai vállalkozások a „Magyar vállalkozások pályázati támogatása az Európai Bizottság Brexit kárenyhítő forrásának (Brexit Adjustment Reserve – Brexit Alkalmazkodási Tartalék – BAR) keretéből” című (BAR-2022) felhívásra.

A pályázat célja pedig „a magyar vállalkozások részére támogatás biztosítása azon negatív gazdasági hatások ellensúlyozására, amelyek az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból történt kilépése nyomán szenvedtek el”. A támogatás feltétele a Brexitből közvetlenül származtatott – dokumentumokkal vagy hitelt érdemlően igazolt – 2020. február 1. és 2023. december 31. között felmerült és várhatóan felmerülő jövőbeni veszteség kimutatása. A keretösszeg 22 milliárd forint, a forrást az uniós Brexit Alkalmazkodási Tartalék (Brexit Adjustment Reserve) és Magyarország költségvetése biztosítja – olvasható a felhívásban.

Támogatási kérelmet mikro-, kis-, és középvállalkozások, valamint nagyvállalatok egyaránt benyújthatnak. Az igényelhető (vissza nem térítendő) összeg minimuma 3 millió forint, maximuma a BREXIT nyomán 2020. február 1. és 2023. december 31. között felmerült és tervezett veszteség, de nem haladhatja meg a 2 milliárd forintot.

A felhívás népszerű volt, a támogatási kérelmekben igényelt támogatások összege néhány nap alatt elérte az adott szakaszhoz rendelt keretösszeg 130 százalékát, az irányító hatóság ezért január 21-én úgy döntött, hogy a benyújtási lehetőségét a benyújtási határidő lejártát megelőzően felfüggeszti.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 03., 23:03
Közzétették az ESG törvény újabb módosításának tervezetét, amely jelentős egyszerűsítéseket ígér a vállalkozások számára a fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségek teljesítésének területén. A változások – a módosító törvény elfogadása esetén – a kihirdetés után 30 nappal lépnének hatályba, míg a módosult bírságolási rendelkezések csak 2026-tól válnának alkalmazhatóvá. A javaslat által bevezetni kívánt legfőbb változtatásokról a DLA Piper Hungary készített összefoglalót.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS