Mire figyeljünk, ha lakáshitelt veszünk fel?

Mire figyeljünk, ha lakáshitelt veszünk fel?
2022. 02. 23., 09:02

A lakáshitel felvétele általában több évtizedes elköteleződést jelent, ami jelentős anyagi és lelki terhet ró ránk. Felmerülhet bennünk a kérdés: mi történik, ha valamiért nem tudjuk majd fizetni a törlesztőrészletet? Cikkünkben erre a kérdésre javaslunk megoldást.

Habár a járvány 2020-ban visszavetette az ingatlanok adásvételét, tavaly már újra növekedés volt tapasztalható a hazai piacon. A befektetési célú vásárlás is igencsak népszerű volt, hiszen sokan döntöttek úgy: jobb, ha ingatlanban tartják pénzüket. Ez ugyanis inflációálló befektetésként van számontartva, hiszen egy jól kiválasztott lakás vagy ház hosszú távon is megőrzi az értékét. 

Legtöbb esetben azonban teljesen önerőből nehezen megvalósítható egy ingatlan megvásárlása, legyen szó akár a saját lakhatásunkról, akár befektetési célról. Ebből kifolyólag pedig általában kénytelenek vagyunk lakáshitelhez folyamodni

Ha pedig hitelfelvételről van szó, számos kérdéssel azonnal szembesülünk: melyik pénzintézetet válasszuk, milyen típusú hitel mellett tegyünk le a voksunkat, mekkora legyen a törlesztőrészlet és az időtáv? A rengeteg átgondolandó tényező és a bonyolult dokumentáció mellett sajnos háttérbe szorul annak a kérdése, hogy mi történik akkor, ha ne adj’ isten nem tudjuk fizetni a törlesztőrészletet. Cikkünkben azt vizsgáljuk meg, hogy hogyan lehet felkészülni erre az esetre.

Az idő kulcskérdés

A lakáshiteleket, csekély számú kivételtől eltekintve, több évtizedre vesszük fel. 

Egy ekkora időintervallumban szinte bármi megtörténhet, gondoljunk csak arra, hogy a Covid-19 világjárvány milyen mértékben forgatta fel a világot egyik hónapról a másikra. Könnyen elképzelhető tehát, hogy a hitelünk futamideje alatt egy időre kiesünk a munkából például magánéleti események vagy épp egy elhúzódó betegség okán. 

Családfőként sajnos még nehezebb a helyzetünk, főként, ha a hitelt nagyrészt a mi keresetünkre, bevételeinkre alapozva vettük fel. Ilyenkor már egy néhány hetes munkából való kiesés is komoly rést üthet a családi kasszán – nem is beszélve egy hosszabb időszakról. 

Hogy mindez ne legyen megterhelő számunkra, megoldást jelenthet, ha előre gondolkodunk és biztosítást kötünk. Létezik ugyanis egy kimondottan erre a célra kifejlesztett termék: a hitelfedezeti biztosítás. 

Milyen esetekben nyújt védelmet a hitelfedezeti biztosítás?

Hitelfedezeti biztosítást jellemzően egy nagyobb összegű hitel esetén érdemes kötni. Amennyiben a szerződésben foglalt káresemény bekövetkezik, úgy a pénzintézet kiegyenlíti a tartozás egy részét vagy az egészét, így nem terhel minket a törlesztőrészlet problémája. 

A konstrukció sajátossága, hogy a biztosító közvetlenül a hitelintézetnek fizeti ki a biztosítási összeget, tehát nem a mi bankszámlánkra érkezik az összeg.

A részletekről az alábbi linken olvashatunk. Nézzünk is meg erre vonatkozóan konkrét példákat!

Amennyiben sajnálatos módon betegség vagy egyéb ok miatt akár hosszabb időre kiesnénk a munkából, akkor a szerződésben meghatározott időintervallumban – példának okáért 3 hónapig – a pénzintézet vállalja, hogy fizeti helyettünk a törlesztőrészletet. Ez nagy segítség lehet, amíg újra talpra nem állunk.

Ha betegségből kifolyólag nemcsak kiesünk, de el is veszítjük az állásunkat, akkor két munkakeresés között, szintén a szerződésben meghatározott időszakban, a biztosító fizeti a részleteket. 

Rokkantság vagy halál esetén a pénzintézet átvállalja a teljes fennmaradó hitel kifizetését, így a családunknak a gyász mellett nem kell anyagi gondokkal is szembenéznie. 

Tipp: Bár a hitelfedezeti biztosítás megoldja a törlesztőrészlet fizetésének problémáját egy betegség vagy tragédia esetén, gondot okozhat, hogy egy teljes kereset kiesik a családi kasszából. Amennyiben szeretnénk minden oldalról biztosítani a szeretteink jólétét, úgy a hitelfedezeti biztosítás mellé érdemes önálló életbiztosítást is kötni.

Mennyibe kerül a hitelfedezeti biztosítás? 

A biztosítás havi díja attól függ, hogy mekkora a hitelünk törlesztőrészlete. Általánosságban azonban elmondhatjuk, hogy a törlesztő 5-6 százalékának megfelelő összeget kell a biztosítás után fizetnünk. 

Ez azt jelenti, hogy ha havonta 100 ezer forintos hiteltörlesztőt fizetünk, akkor havi szinten a biztosítás díja 5-6 ezer forint. Az összeg természetesen változhat annak függvényében, hogy milyen egyéb kiadásaink vannak, illetve mely konstrukciót választjuk, és milyen kiegészítő kockázati elemeket kérünk hozzá. 

Bizonyos pénzintézetek a biztosítási díjat a tőketartozáshoz is kötik. Ahogy tehát a fennálló tőketartozás az évek múltával egyre kisebb és kisebb lesz, ezzel arányosan csökken a biztosítás díja is. 

Többféle megoldású hitelfedezeti biztosítás is létezik, ezért érdemes tájékozódni a piacon, mielőtt egy mellett letennénk a voksunkat.

Gondolkozzunk előre, gondolkozzunk perspektívában

Mielőtt elhamarkodott döntést hoznánk, tegyük fel magunknak a kérdést: vajon tudnánk fizetni a lakáshitelünket akkor is, ha az egyikünk keresete teljesen kiesne? Ha nem, akkor pedig megér ez a biztonság egy havi szinten pár ezer forintos többletkiadást? 

Amennyiben felelősségteljesen szeretnénk dönteni családunk jövőjéről, érdemes minden eshetőséget számításba venni, és megelőzni a bajt.

(Fotók: Freepik)

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS