Negatívra rontotta a magyar bankszektor kilátását a Moody's

Negatívra rontotta a magyar bankszektor kilátását a Moody's
2022. 11. 02., 16:51

Az eddigi stabilról negatívra rontotta hat európai bankrendszer, köztük a magyar bankszektor kilátását szerdán a Moody's Investors Service.

A nemzetközi hitelminősítő elsősorban azzal indokolta a Londonban bejelentett lépést, hogy az árak és a kamatok emelkedése számos üzleti vállalkozás és háztartás hitelképességét érinti, és emiatt új problémás kinnlevőségek keletkezhetnek.

A Moody's a magyar mellett a német, az olasz, a cseh, a lengyel és a szlovák bankrendszer kilátását módosította negatívra.

Louise Welin, a Moody's szakterületi alelnöke a bejelentéshez fűzött indoklásában hangsúlyozta: a hitelminősítő várakozása szerint ezekben a gazdaságokban tovább romlanak a működési feltételek, és ez gyengíti a bankok kinnlevőség-portfolióinak minőségét, nyereségességüket és finanszírozási hozzáférésüket, jóllehet e hatások eltérően érintik az egyes gazdaságokat.

Welin szerint azonban ezeket a gazdaságokat egyaránt sújtja az Ukrajna elleni orosz invázióból eredő energiaválság és magas infláció.

A magyar bankrendszerről összeállított hatoldalas külön elemzésében a Moody's közli, hogy várakozása szerint a magyar hazai össztermék növekedési üteme az idénre valószínűsíthető 5,5 százalékról 2023-ban 0,8 százalékra lassul.

A hitelminősítő kiemeli, hogy jövő évi előrejelzését csökkentette, mivel korábban 3 százalékhoz közeli növekedést várt 2023-ra a magyar gazdaságban.

A negatív korrekciót a Moody's szerint a fogyasztói infláció és a kamatok jelentős emelkedése indokolja, valamint az, hogy gyengül a magyar gazdaság fő exportpartnereinek kereslete is.

A cég decemberre 19 százalékos tizenkét havi inflációt vár Magyarországon, előrejelzése szerint ugyanakkor az inflációs ütem jövő decemberig 6,3 százalékra lassul.

A hitelkihelyezést az idei év egészében a nagyon erőteljes első félévi növekedési teljesítmény segíti, a következő 12-18 hónapban ugyanakkor korlátozottak lesznek a magyar bankok növekedési lehetőségei.

A Moody's várakozása szerint ebben a környezetben a kihelyezett hitelek értéke jövőre 4 százalék körüli ütemben emelkedik a vállalati szektorban várható idei 15 százalékos, illetve a lakossági szektorban valószínűsíthető 11 százalékos bővülési ütemről.

A Moody's azzal is számol, hogy a magyar bankok tőkehelyzete gyengülni fog, mivel a nyereségből eredő organikus tőkeképzés nem tud majd lépést tartani a kockázati súlyozású eszközállomány növekedésével.

A magyar bankok finanszírozási forrását továbbra is elsősorban a stabil hazai betétállomány biztosítja, de a legnagyobb bankoknak nehézségekkel kell számolniuk, ha a nemzetközi adósságpiacokról akarnak finanszírozást felhajtani, és ha a nehéz piaci kondíciók közepette jelentős mennyiségű adósságot kívánnak kibocsátani, hogy eleget tegyenek a szavatoló tőkére és a leírható vagy átalakítható kötelezettségekre vonatkozó minimumkövetelményeknek (MREL).

A hitelminősítő véleménye szerint a bankok nyereségének jelentős részét elvonó kormányzati intézkedések bizonytalan környezetet teremtettek, amely tovább gyengítette a magyar bankok vonzerejét a külföldi befektetők számára.

A magyar bankok jelentős likviditási tartalékot tartanak fenn ezután is, de e tartalék várhatóan fokozatosan csökken a háztartások megtakarításainak csökkenése miatt.

A Moody's várakozása szerint ugyanakkor a magánszektor alacsony adósságterhe, a rögzített kamatozású hitelek magas aránya, a szigorú hitelfolyósítási normák, valamint a kormányzati programok által támogatott hitelkonstrukciók jelentős részaránya elejét veszi a követelésállomány jelentősebb minőségromlásának.

A hitelminősítő adatai szerint a nem teljesítő hitelek aránya a magyar bankrendszer bruttó kinnlevőség-portfolióján belül június végéig 3,5 százalékra emelkedett a 2021 végén mért 3,2 százalékról.

A Moody's hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a magyar bankok veszteségfedezeti tartalékai bőségesek. A hitelminősítő által besorolással ellátott magyar bankok hitelveszteség-tartalékai 2021 végén a nem teljesítő hitelállomány 94 százalékát fedezték.

A Moody's tavaly szeptember 24-én egy fokozattal a jelenleg is érvényes „Baa2-re” javította a magyar államadós-osztályzat besorolását, amelynek kilátása azóta is stabil.

MTI/Kertész Róbert, London

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 18., 09:20
A banki hitelek jóváhagyása és folyósítása kritikus szerepet játszik egy vállalkozás életében, különösen akkor, amikor a gyorsaság kulcsfontosságú a piaci lehetőségek kihasználásában. Az MBH Bank legújabb vállalati hitelbírálati folyamata, az MBH Rapid jelentős változást hoz a finanszírozási piacon: lehetővé teszi a hitelösszegek akár öt munkanapon belüli folyósítását, ami értékes előnyt biztosíthat a vállalkozások számára.
2024. 12. 19., 11:45
A 8+1 pontos Demján Sándor Program keretében a korábbi 5 százalék helyett évi 3,5 százalékra csökkent a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek kamatát. Az intézkedés „felkorbácsolta a beruházási hitelek iránti keresletet” a hazai kkv-k körében – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium.
2024. 12. 18., 16:30
Bár ma még nem tudni, hogy milyen forgatókönyv szerint fagy be vagy zárul le a Magyarország szomszédságában zajló háború, a közelmúlt fegyveres konfliktusaiból kiindulva a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet összegyűjtötte azokat a szuverenitási kockázatokat, amelyek a Kárpát-medencére veszélyt jelenthetnek.
2024. 12. 18., 16:30
A tizenhárom éve tartó szíriai polgárháború november 27-től újra a világsajtó központi témája lett, amikor a Jaysh al-Izzah lázadócsoport támadást indított a Bassár el-Aszad vezette szír hadsereg ellen, december 7-én a nemzetközi sajtó pedig már arról adott hírt, hogy Aszad elnök valószínűleg elmenekült az országból.
2024-12-20 18:05:00
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a magyar vállalatok körében két kiemelt terület rajzolódik ki a fenntarthatósági törekvésekben: az energiafelhasználás csökkentése és a munkavállalók környezetbarát munkába járásának támogatása.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS