Egyre több startup termel profitot a Hiventures tőkejuttatása után

2019. 03. 04., 15:30

A Hiventures 2017-es indulásának évében 92 korai fázisú startupba fektetett be Magyarországon. A cégek a tőkebevonás hatására átlagosan 85 százalékkal nőttek a következő évre.

A növekedést jelentős részben külpiacokon sikerült elérni, a cégek 2018-as export árbevétele elérte az 1 milliárd forintot, ami 78 százalékos éves növekedést jelent. 2018 végére a Hiventurestől tőkebefektetést kapott innovatív vállalatok összesen 756 főt foglalkoztattak.

Az MFB Csoporthoz tartozó Hiventures 2017 februárja óta végez befektetéseket Magyarországon magyar állami és uniós forrásból kezdeti fázisú startupokba. Az első évben 92 innovatív kkv-ban vásárolt részesedést, összesen 6,4 milliárd forint finanszírozást biztosítva számukra termékfejlesztésre és piaci megjelenésre, növekedésre. A 92 vállalkozás 75 százaléka induló vállalkozás volt, 25 százalékát a megelőző néhány évben alapították.

A startup alapítók közül 22-en voltak 25 évnél fiatalabbak. A folyósítás óta eltelt egy év és a rendelkezésre álló 2018-as adatok már lehetővé tették, hogy a Hiventures portfólió cégek teljesítményét nyomon kövessék.

A kezdeti 38 százalékról egy év alatt 62 százalékra emelkedett az árbevételt már termelő startupok aránya. A cégek összes árbevétele 1,6 milliárd forintról 85 százalékkal 2,9 milliárdra nőtt, a növekmény 32 százaléka export árbevétel volt. A 92 startup közül 2018 végére 26 bizonyította, hogy a terméke megállja a helyét a világpiacon. Miután a Hiventures által megfinanszírozott életszakaszban a startupok többsége még a fejlesztésekre fordítja erőforrásai jelentős részét az árbevétel szintje kevésbé releváns információ a befektetések minőségének szempontjából, az árbevétel dinamikája viszont annál inkább meghatározó. A 85 százalékos éves növekedési ütem a nemzetközi startup benchmarkoknak is megfelel.

2018 végére a Hiventures 177 startupban vált kisebbségi tulajdonossá. A teljes portfólió ekkor 756 munkavállalót foglalkoztatott, 51 fő 25 évnél fiatalabb alapítót számlált és 1,2 milliárd forint export árbevétellel rendelkezett. Amennyiben sikerül ezt a növekedési ütemet a következő években is fenntartani, ezen cégek közül kerülhetnek ki a jövő Magyarországának meghatározó technológiai nagyvállalatai.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS