Egyre több startup termel profitot a Hiventures tőkejuttatása után

2019. 03. 04., 15:30

A Hiventures 2017-es indulásának évében 92 korai fázisú startupba fektetett be Magyarországon. A cégek a tőkebevonás hatására átlagosan 85 százalékkal nőttek a következő évre.

A növekedést jelentős részben külpiacokon sikerült elérni, a cégek 2018-as export árbevétele elérte az 1 milliárd forintot, ami 78 százalékos éves növekedést jelent. 2018 végére a Hiventurestől tőkebefektetést kapott innovatív vállalatok összesen 756 főt foglalkoztattak.

Az MFB Csoporthoz tartozó Hiventures 2017 februárja óta végez befektetéseket Magyarországon magyar állami és uniós forrásból kezdeti fázisú startupokba. Az első évben 92 innovatív kkv-ban vásárolt részesedést, összesen 6,4 milliárd forint finanszírozást biztosítva számukra termékfejlesztésre és piaci megjelenésre, növekedésre. A 92 vállalkozás 75 százaléka induló vállalkozás volt, 25 százalékát a megelőző néhány évben alapították.

A startup alapítók közül 22-en voltak 25 évnél fiatalabbak. A folyósítás óta eltelt egy év és a rendelkezésre álló 2018-as adatok már lehetővé tették, hogy a Hiventures portfólió cégek teljesítményét nyomon kövessék.

A kezdeti 38 százalékról egy év alatt 62 százalékra emelkedett az árbevételt már termelő startupok aránya. A cégek összes árbevétele 1,6 milliárd forintról 85 százalékkal 2,9 milliárdra nőtt, a növekmény 32 százaléka export árbevétel volt. A 92 startup közül 2018 végére 26 bizonyította, hogy a terméke megállja a helyét a világpiacon. Miután a Hiventures által megfinanszírozott életszakaszban a startupok többsége még a fejlesztésekre fordítja erőforrásai jelentős részét az árbevétel szintje kevésbé releváns információ a befektetések minőségének szempontjából, az árbevétel dinamikája viszont annál inkább meghatározó. A 85 százalékos éves növekedési ütem a nemzetközi startup benchmarkoknak is megfelel.

2018 végére a Hiventures 177 startupban vált kisebbségi tulajdonossá. A teljes portfólió ekkor 756 munkavállalót foglalkoztatott, 51 fő 25 évnél fiatalabb alapítót számlált és 1,2 milliárd forint export árbevétellel rendelkezett. Amennyiben sikerül ezt a növekedési ütemet a következő években is fenntartani, ezen cégek közül kerülhetnek ki a jövő Magyarországának meghatározó technológiai nagyvállalatai.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 25., 10:05
Teljesen mindegy, hogy kistelepülésről és kisvállalkozásokról vagy nagyvárosról és multinacionális óriásvállalatokról van szó, a gazdaságfejlesztés és a befektetésösztönzés alapelvei minden szinten ugyanúgy érvényesek – emelte ki beszédében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója a bárándi ipari park második ütemének átadóján.
2025. 01. 23., 13:05
Idén havi 14 535 forint személyi kedvezmény jár a személyi jövedelemadóból azoknak, akik az igénybevétel időpontjában rendelkeznek a súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló orvosi igazolással, vagy a rokkantsági járadékra, fogyatékossági támogatásra jogosító határozattal.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.
Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!
2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.

  Rovathírek: GUSTO

A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.