21 ezer milliárd dollárt ér a világ 100 legnagyobb vállalata

2019. 08. 28., 13:55

A PwC Global Top 100 vállalati rangsora alapján a világ száz legnagyobb, tőzsdén jegyzett vállalatának piaci tőkeértéke 1 040 milliárd dollárral nőtt az elmúlt 12 hónap alatt, ami 5 százalékos növekedést jelent.

A cégek gyarapodása visszafogottabb, mint a 2018. évi felmérés eredményeként megmutatkozó 15 százalékos növekedés, ami komolyabb kihívást jelentő piaci körülményekre utal.

A piaci tőkeérték elmúlt évi növekedése elsősorban az erős gazdasági környezetben működő amerikai vállalatoknak köszönhető.  Kínában és Európában a tavalyi növekedéssel ellentétben a piaci tőkeérték csökkenése volt tapasztalható (mínusz 4 százalék, illetve mínusz 5 százalék).

Továbbra is a technológiai szektoré a vezető szerep, bár az egészségügyi, fogyasztói szolgáltatási és távközlési szektorok fölöttébb erősen teljesítettek az elmúlt évben.

A Global Top 100 ranglista helyeinek több mint felén már ötödik éve, az idei évben 54 helyen, egyesült államokbeli vállalatok állnak, az összesített eredményt felülmúló 9 százalékos növekedéssel.  Az amerikai vállalatok a teljes piaci tőkeérték 63 százalékát képviselik, ami növekedést jelent a tavalyi 61 százalékhoz képest.

A piaci tőkeérték alapján a Global Top 100 második legnagyobb szeletét az elmúlt 12 hónapban a kereskedelmi bizonytalanságok és azok helyi piaci hangulatra gyakorolt hatása miatt bekövetkezett 4 százalékos visszaesés ellenére Kína alkotja. Ez ellentétben áll a 2018-ban elért 57 százalékos növekedéssel, amikor három új vállalat került a Global Top 100 közé és kettő az első tíz helyezett között végzett.

A geopolitikai nehézségek, többek között a Brexittel kapcsolatos bizonytalanság, valószínűleg befolyásolták az európai székhelyű vállalatok által az elmúlt egy évben a rangsorban elért helyezéseket. Három európai székhelyű vállalat kikerült a 100 legnagyobb vállalat közül és a rangsorban szereplő európai székhelyű vállalatok piaci tőkeértéke összességében 5 százalékkal esett vissza. A világ többi részének vállalatai esetében pozitívabbak a közelmúltbeli trendek: ezen vállalatok piaci tőkeértéke 22 százalékkal növekedett.

A rangsorban összességében India teljesített relatív értelemben a legjobban. Igaz, hogy csak két vállalat jutott be a 100 legnagyobb vállalat közé, de azok piaci tőkeértéke az erős tőzsdei teljesítménynek és az erőteljes nyereségeknek köszönhetően 63 milliárd dollárra, vagyis 37 százalékkal növekedett.

„Miközben az USA továbbra is a Global Top 100 élvonalát termeli ki, a rangsort várhatóan egyre nagyobb mértékben alakítja majd Kína, India és az egyéb fejlődő piacok. Az idei évben a rangsorba első ízben bekerült indiai és szaúd-arábiai vállalatok, valamint a világ többi részének vállalatai értékében tapasztalt erős növekedés is ezt támasztja alá” – mondta Polacsek Csaba, a PwC Magyarország Üzleti tanácsadásának cégtársa.

A Global Top 100 vállalat piaci tőkeértékét tekintve továbbra is a technológiai szektor képviselteti magát a legnagyobb arányban, a pénzügyi szektort és a harmadik helyen álló egészségügyi szektort lekörözve. Az egészségügyi, fogyasztói szolgáltatási és távközlési szektorokban tapasztalt 15 százalékos növekedés felülmúlta a technológiai szektor 6 százalékos növekedését, amire 2018 végén a volatilitás volt jellemző.  A pénzügyi szektorban működő vállalatok a piaci tőkeérték 3 százalékos csökkenésével a leggyengébb teljesítményt könyvelhetik el.

A legnagyobb tíz vállalat között továbbra is technológiai és e-kereskedelmi vállalatok – a Microsoft, az Apple, az Amazon és az Alphabet – állnak az élen, melyeket hatodik helyen a Facebook, hetedik helyen az Alibaba és nyolcadik helyen a Tencent követ.

A piaci tőkeérték abszolút növekedését tekintve a legjobb teljesítményt a Microsoft nyújtotta: a vállalat értéke 2018-hez képest 202 milliárd dollárral, vagyis 29 százalékkal nőtt, amivel a legelőkelőbb helyet biztosította magának.  A vállalatot az Apple, az Amazon és az Alphabet követi a rangsorban.  Ez a szökevénycsoport 40 százalékkal előzi meg az ötödik helyezett Berkshire Hathaway vállalatot, aminek piaci tőkeértéke 494 milliárd dollár.

A magánkézben lévő társaságok közül a 100 legnagyobb unikornis cég értéke a 2019. március 31-i adatok szerint 6 százalékkal, 815 milliárd dollárra nőtt, ami a tőzsdén jegyzett vállalatok növekedéséhez hasonló mértékű. A 100 legnagyobb unikornis cég majdnem fele (48 százaléka) amerikai, ami szintén összhangban áll a 100 legnagyobb vállalat között képviselt aránnyal. (Unikornis cégnek az 1 milliárd dollár fölötti értékű, magánkézben lévő startup vállalkozást nevezzük.)

Figyelemre méltó, hogy Kína az unikornis cégek közel 30 százalékát adja mind a cégek száma, mind azok értéke tekintetében, ami sokkal magasabb arány, mint a 100 legnagyobb cégen belül.  Mivel ezek a cégek a jövőbeli tőzsdei bevezetések vagy más vállalatok részéről végrehajtott felvásárlások jelentős forrásai, számítani lehet arra, hogy idővel jóval több vállalat kerül be Kínából a 100 legnagyobb vállalat közé.

„Jóllehet a technológiai szektor nem teljesített olyan jól, mint az előző években, továbbra is a 100 legnagyobb cég ranglistájának élvonalbeli cégeit adja, amelyen belül a négy legnagyobb amerikai óriáscég különítményt alkot.  Hosszabb távon arra számítunk, hogy ez a kiegyensúlyozatlanság csökkenni fog, és a jelenlegi helyzet főként a kínai technológiai cégek miatt meginog.  Erre ad alapot a kínai vállalatok unikornis cégek között elfoglalt helye” – tette hozzá Polacsek Csaba.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 18., 09:20
A banki hitelek jóváhagyása és folyósítása kritikus szerepet játszik egy vállalkozás életében, különösen akkor, amikor a gyorsaság kulcsfontosságú a piaci lehetőségek kihasználásában. Az MBH Bank legújabb vállalati hitelbírálati folyamata, az MBH Rapid jelentős változást hoz a finanszírozási piacon: lehetővé teszi a hitelösszegek akár öt munkanapon belüli folyósítását, ami értékes előnyt biztosíthat a vállalkozások számára.
2024. 12. 19., 11:45
A 8+1 pontos Demján Sándor Program keretében a korábbi 5 százalék helyett évi 3,5 százalékra csökkent a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek kamatát. Az intézkedés „felkorbácsolta a beruházási hitelek iránti keresletet” a hazai kkv-k körében – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium.
2024. 12. 18., 16:30
Bár ma még nem tudni, hogy milyen forgatókönyv szerint fagy be vagy zárul le a Magyarország szomszédságában zajló háború, a közelmúlt fegyveres konfliktusaiból kiindulva a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet összegyűjtötte azokat a szuverenitási kockázatokat, amelyek a Kárpát-medencére veszélyt jelenthetnek.
2024. 12. 18., 16:30
A tizenhárom éve tartó szíriai polgárháború november 27-től újra a világsajtó központi témája lett, amikor a Jaysh al-Izzah lázadócsoport támadást indított a Bassár el-Aszad vezette szír hadsereg ellen, december 7-én a nemzetközi sajtó pedig már arról adott hírt, hogy Aszad elnök valószínűleg elmenekült az országból.
2024-12-20 18:05:00
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a magyar vállalatok körében két kiemelt terület rajzolódik ki a fenntarthatósági törekvésekben: az energiafelhasználás csökkentése és a munkavállalók környezetbarát munkába járásának támogatása.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS