OPTEN: növekvő cégalapítási aktivitás az emelkedő új felszámolási eljárások árnyékában

2024. 03. 30., 14:10

Az OPTEN legfrissebb adatai szerint 2024 februárjában a működő társas vállalkozások száma 515 ezer alá csökkent. Az elmúlt hat hónapban továbbra is folytatódott a cégek számának csökkenése, februárban ez az előző hónaphoz képest 650 alatti értékben realizálódott. Ugyanakkor örömteli tény, hogy az előző év azonos időszakához viszonyítva közel 350-nel több új vállalkozás alakult, az idei év elején is jelentős növekedés figyelhető meg a cégalapítások terén.

Az OPTEN legfrissebb adatai szerint 2024 februárjában a működő társas vállalkozások száma 515 ezer alá csökkent. Az elmúlt hat hónapban továbbra is folytatódott a cégek számának csökkenése, februárban ez az előző hónaphoz képest 650 alatti értékben realizálódott. Ugyanakkor örömteli tény, hogy az előző év azonos időszakához viszonyítva közel 350-nel több új vállalkozás alakult, az idei év elején is jelentős növekedés figyelhető meg a cégalapítások terén.

„A cégalapítások számának emelkedése biztató jel, ugyanakkor az új cégbírósági eljárások magas aránya árnyékot vet rá, különösen a felszámolási eljárások kiemelkedő száma. Tavaly több mint 20 ezer felszámolási eljárás indult, ami egyértelműen befolyásolja a cégmegszűnések számának növekedését, és véleményem szerint az év végére akár elérheti a 40 ezret is” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.

Az elmúlt hét évben – kivéve 2021-et – a január és februári hónapokban a cégszám csökkenése volt tendenciózusan megfigyelhető. Az idei év különlegessége abban rejlik, hogy közel 2 ezerrel kevesebb cég szűnt meg az előző év hasonló időszakához képest, és még a járvány előtti idők szezonális csökkenésénél is enyhébb volt a visszaesés.

Az idei februári adatok jelentős erősödést mutatnak az alapítások terén, ami különösen üdvözítő a korábbi szűkös időszakok után. Februárban összesen 2 600 új vállalkozás jött létre, ez nemcsak meghaladja az előző év hasonló időszakában regisztrált adatokat, hanem – a tavalyi év márciusát kivéve – az elmúlt 14 hónap legmagasabb alapítási értékét is felülmúlja. A megszűnések száma februárban nem mutat kiugró mértékű növekedést (3.233), sőt, a megelőző év februárjához képest több mint 600 céggel kevesebb megszűnés lett regisztrálva. A január-februári összehasonlítás során pedig az látható, hogy az előző év hasonló időszakához képest mintegy 1 800 céggel kevesebb megszűnés történt.

A jövőbeni cégszám alakulása nagyban függ a múltbeli és jelenlegi cégbírósági eljárások kimenetelétől, valamint a jövőbeli cégalapításoktól. Februárban az új cégbírósági eljárások inkább negatív tendenciát mutatnak. A két legjelentősebb eljárás, a felszámolási és a kényszertörlési eljárások, nemcsak az előző hónaphoz képest, hanem az előző év azonos időszakához viszonyítva is növekedtek.

Az új felszámolási eljárások száma továbbra sem csillapodik, közelítőleg elérte az 1,8 ezres számot, míg tavaly februárban még nem érte el az 1,3 ezret. Ez az eljárások közül a legnagyobb súlyt képviseli (43,9 százalék). A kényszertörlések száma ugyan kisebb a felszámolási eljárásokénál, 1,4 ezer darab, azonban várhatóan több mint 70 százalékuk felszámolásba fog átfordulni. A végelszámolások száma hasonló maradt a tavalyi évhez képest, 870 cég döntött úgy, hogy kilép a piacról.


A jövőben további cégszámcsökkenés várható. Az alapítási kedv növekedése nem mutat olyan erős tendenciát, amely képes lenne ellensúlyozni a tavalyi közel 50 ezer új cégbírósági eljárást, melyek idén vagy jövőre a megszűnő cégek számát növelhetik. Tavaly mintegy 38 ezer vállalkozás szűnt meg, miközben az újonnan alapított vállalkozások száma 26 ezer alatt maradt.

„Az elmúlt hat évben 2021-ben alapították a legtöbb céget, ami súrolta a 34 ezres cégszámot. A többi évben még a 30 ezret sem érte el ebben az idősávban. Nem gondolom, hogy sokkal kevesebb megszűnés lenne az idén, mint tavaly, azaz a 35-40 ezres sávban várom annak mértékét. Mivel meglepetés lenne, ha az alapítások elérnék a 30 ezres nagyságot, ezért 5+ ezer cégszámcsökkenés várható véleményem szerint az idén. De okozzon meglepetést a március!” – mondta Alföldi Csaba.

Az Opten – Cégfluktuációs Index (CFI – az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkhöz képest) februári értéke átlagosan 10-11 százalék körül mozgott. Vármegyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt az Opten–CFI Békés, Veszprém és Zala vármegyékben érte el a legalacsonyabb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Budapest, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Fejér vármegye produkálta.

                                     OPTEN – CFI vármegyénkként, 2024. február


Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 18., 09:20
A banki hitelek jóváhagyása és folyósítása kritikus szerepet játszik egy vállalkozás életében, különösen akkor, amikor a gyorsaság kulcsfontosságú a piaci lehetőségek kihasználásában. Az MBH Bank legújabb vállalati hitelbírálati folyamata, az MBH Rapid jelentős változást hoz a finanszírozási piacon: lehetővé teszi a hitelösszegek akár öt munkanapon belüli folyósítását, ami értékes előnyt biztosíthat a vállalkozások számára.
2024. 12. 19., 11:45
A 8+1 pontos Demján Sándor Program keretében a korábbi 5 százalék helyett évi 3,5 százalékra csökkent a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek kamatát. Az intézkedés „felkorbácsolta a beruházási hitelek iránti keresletet” a hazai kkv-k körében – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium.
2024. 12. 18., 16:30
Bár ma még nem tudni, hogy milyen forgatókönyv szerint fagy be vagy zárul le a Magyarország szomszédságában zajló háború, a közelmúlt fegyveres konfliktusaiból kiindulva a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet összegyűjtötte azokat a szuverenitási kockázatokat, amelyek a Kárpát-medencére veszélyt jelenthetnek.
2024. 12. 18., 16:30
A tizenhárom éve tartó szíriai polgárháború november 27-től újra a világsajtó központi témája lett, amikor a Jaysh al-Izzah lázadócsoport támadást indított a Bassár el-Aszad vezette szír hadsereg ellen, december 7-én a nemzetközi sajtó pedig már arról adott hírt, hogy Aszad elnök valószínűleg elmenekült az országból.
2024-12-20 18:05:00
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a magyar vállalatok körében két kiemelt terület rajzolódik ki a fenntarthatósági törekvésekben: az energiafelhasználás csökkentése és a munkavállalók környezetbarát munkába járásának támogatása.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS