Januárhoz képest 1,3 százalékkal csökkent februárban az építőipari termelés volumene, az egy évvel korábbitól pedig 4,5 százalékkal (a szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok szerint 4,8 százalékkal) maradt el.
2025. januárban az előző hónaphoz képest még nőtt a termelés (1,6 százalékkal), éves szinten viszont – mivel 2024 januárja erős hónap volt – a nyers adatok szerint közel 10 százalékkal csökkent.
A statisztikai hivatal tájékoztatása szerint az épületek építése esetében 11,2 százalékkal kisebb, az egyéb építmények építésénél – az egy évvel korábbi, alacsony bázisnál – 44,0 százalékkal nagyobb volt a termelés volumene. A legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése 10,9 százalékkal csökkent.
A megkötött új szerződések volumene 15,5 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 12,0 százalékkal emelkedett, az egyéb építmények építésére vonatkozóké – az előző évi, magas bázishoz képest – 32,9 százalékkal visszaesett. Az építőipari vállalkozások február végi szerződésállományának volumene 1,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 6,9 százalékkal kisebb, az egyéb építményekre vonatkozóké 8,9 százalékkal nagyobb volt a 2024. februárinál.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.