Az egyetemisták és főiskolások 4 ezerrel vannak többen az óvodásoknál

2024. 12. 19., 18:15

A 2024/2025-ös tanévben Magyarországon 1,9 millióan vesznek részt a köznevelés, a szakképzés és a felsőoktatási intézmények különböző szintű képzéseiben – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

Közülük közel 325 ezren óvodai nevelésben, 715 ezren általános iskolai, 548 ezren középfokú oktatásban részesülnek. 2,6 ezer súlyos és halmozottan fogyatékos gyermek fejlesztő nevelés-oktatásban vesz részt. Felsőoktatási intézményekben közel 329 ezren folytatnak tanulmányokat – olvasható az „Oktatási adatok, 2024/2025 (előzetes adatok)” című kiadványban. Az előző tanévhez képest nőtt az óvodás gyermekek, a középfokú intézményekben tanulók és a felsőoktatási hallgatók száma, míg az általános iskolai tanulóké csökkent.

A köznevelésben és a szakképzésben főállású pedagógusként, oktatóként foglalkoztatottak száma megközelítette a 148 ezret, ami az egy évvel korábbihoz képest 2300 főt meghaladó növekedés. A felsőoktatási intézményekben dolgozó tanárok és oktatók száma jelenleg csaknem 28 ezer fő, közel 500 fővel több, mint egy évvel korábban.

Óvodába a 2024/2025-ös nevelési évben– az előző évihez képest 1,3 ezer fővel többen – közel 325 ezren járnak. Az óvodákban dolgozó főállású pedagógusok száma idén meghaladja a 31 ezer főt, ami egy év alatt 600 fős növekedést jelent.

A nappali rendszerű általános iskolai oktatásban a tavalyival összevetve mintegy 1,9 ezer fővel kevesebben, 710 ezren tanulnak. A főállású pedagógusok száma csaknem 900 fővel több, mint egy évvel korábban, jelenleg 73 ezer fő. Idén az egy pedagógusra jutó tanulók száma országos átlagban 9,7 fő.

A középfokú intézmények nappali rendszerű oktatásában – az előző évinél 1500 fővel többen – 429 ezren vesznek részt. Közülük 192 ezren gimnáziumban (a tanulók 44,8%-a), csaknem 180 ezren (41,9%) technikumi, szakgimnáziumi képzéseken, 57 ezren (13,3%) érettségit nem adó szakképzési programokban tanulnak. A középfokú iskolákban 43 ezer, az egy évvel korábbinál közel 800 fővel több főállású pedagógus, oktató dolgozik.

A felsőoktatási intézmények nappali képzésein – az előző évihez képest 6,7 ezer fővel többen – 221 ezren folytatnak tanulmányokat. A hallgatók több mint 93%-a (207 ezer fő) felsőfokú alap-, mester- vagy osztatlan képzésben vesz részt. Doktori fokozat megszerzéséért közel 10 ezren, felsőoktatási szakképzésben 4,7 ezren tanulnak. Szakirányú továbbképzésekben mindössze 186 fő vesz részt.

A korábbi évek tendenciáját folytatva idén is tovább nőtt a külföldi hallgatók száma. Az összes képzési szintet vizsgálva az idei tanévben létszámuk meghaladja a 43 ezer főt.

A 2024/2025-ös tanévben a köznevelési, a szakképző és a felsőoktatási intézmények nem nappali oktatásában – az előző évinél mintegy 13 ezer fővel többen – közel 231 ezren vesznek részt.

Az általános iskolákban az előző évinél, közel 10%-kal többen, 4,4 ezren, a középfokú intézményekben 119 ezren, az egy évvel korábbinál több mint 800 fővel többen folytatják tanulmányaikat nem nappali oktatásban.

A felsőoktatási intézmények részidős képzéseiben, illetve távoktatásban 107 ezren, az egy évvel korábbinál 12%-kal többen vesznek részt. Legtöbben közülük (100 ezren) levelező képzésben tanulnak. Távoktatásban 4,1 ezren, esti képzésben 2,9 ezren vesznek részt. A külföldi diákok száma a nem nappali képzéseken közel 2,5 ezer fő.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS