Rubinek-Litvai Edina: Nem lehet mindenkit ugyanazzal motiválni

Rubinek-Litvai Edina: Nem lehet mindenkit ugyanazzal motiválni
Szerdahelyi Csaba  |  2023. 11. 28., 12:40

2012 óta vagyok az olasz stílus és az élhető minimalizmus rajongója, számtalan otthont, irodát, üzlethelyiséget terveztem meg ezen szellemiségben – mondta az Üzletemnek Rubinek-Litvai Edina, az Aliante Design üzletágvezetője.

Rubinek-Litvai Edina biztos benne, hogy érdemes befektetni a tanulásba és önképzésbe, mert az mindig megtérül. A cégnél elhivatottan támogatják a pályakezdőket, a tervek között tanfolyamok, workshopok szervezése is szerepel. Imádja a munkáját, sokat is dolgozik, folyamatosan zizegő, rohanó, pörgő embernek tartja magát. Ha Ön most épp nem rohan, érdemes elolvasnia az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 499. interjúját!

Mit tart karrierje eddigi csúcsának?

– Lakberendezőként az elmúlt több mint 20 évben számos területen volt szerencsém kipróbálni magam, a kis tervezési feladattól kezdve a komplex projektekig. Vezettem konyhastúdiót és fürdőszobaszalont, de üzletkötőként kereskedtem tapétákkal és lakástextillel is. 2012 óta vagyok az olasz stílus és az az élhető minimalizmus rajongója – számtalan otthont, irodát, üzlethelyiséget terveztem meg ezen szellemiségben. Az eddigi szakmai út legnagyobb sikere egyértelműen az, hogy több év közös munka után Benke Gábor, az Aliante Kft. ügyvezetője megbízott az induló budapesti Design üzletág vezetésével. Ez egyrészről óriási elismerés, másrészt hatalmas felelősség és rengeteg kihívás, de boldogan vállalom.

Milyen távra tervez?

– Szakmailag szerintem még 15 igazán aktív évem van, így ezt az időszakot szeretném még olyan tudatosan és produktívan végigvinni, amennyire csak tudom. Fontos cél, hogy kialakítsak egy olyan csapatot, akik utánam is önállóak, ugyanakkor a saját fejlődésük mellett tovább viszik kicsit az én gondolkodásom, értékeim, elképzeléseim, szakmaiságomat is. Ha ennél rövidebb távot nézek, akkor 1-1 üzleti évet látok előre általában, az ottani célok, elvárások hajtanak és segítenek megtervezni a következő lépéseket.

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Nemrég mi tervezhettük meg a Forbes Money Summit és Forbes Flow rendezvények színpadképét, ami óriási megtiszteltetés volt, mivel már régóta nagyon szeretnék egyszer bekerülni valamilyen formában a magazinba. Bízom benne, hogy annyira sikeresek lesznek a következő évek, hogy erre lesz lehetőség – mi mindent megteszünk a csapattal! Ezen kívül talán a jövő generáció fejlesztését, képzését tartom kiemelt célomnak, ez évek óta foglalkoztat. Fontosnak tartom, hogy az iskola mellett/után olyan gyakorlati tudáshoz juthassanak, amit a mindennapi tervezési munka során tudnak majd kamatoztatni. Ez tulajdonképpen jelenleg is megvan a cégünkben, támogatjuk a fiatal pályakezdőket, ugyanakkor a jövőben szeretnék tanfolyamokat, workshopokat tartani, és tervező partnereinknek szakmai utakat biztosítani.

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Inkább úgy fogalmaznék, hogy ki gyakorolta rám a legnagyobb hatást. Ő egyértelműen Pozsonyi József (Pozsi) belsőépítész, aki a mestertanárom volt, és bár csak pár hétig volt lehetőségünk együtt dolgozni, rövid idő alatt teljesen átformálta a szemléletmódomat, és abszolút hatással van a munkámra a mai napig. Megtanított minket arra, hogy hogyan lehet másolás helyett inspirálódni a környezetből, és azt hogyan lehet beépíteni a tervezési folyamatokba. Végtelenül hálás vagyok neki a látásmódom kitágításáért!

Mivel motiválja a kollégáit?

– Abban hiszek, hogy nem lehet mindenkit ugyanazzal motiválni, meg kell találni az adott ember, adott személyiség gyújtópontjait. Minden embernek más a fontos, más az érték, de az egyértelmű, hogy a biztonság és a tisztánlátás mindenkinek lényeges, ezért ezekre kiemelten figyelek. Fontos, hogy a csapaton belül és a partnerekkel, megrendelőkkel is transzparens, kétoldalú kommunikáció legyen, merjék elmondani a véleményüket, közösen gondolkodjunk a kölcsönösen pozitív eredményekre törekedve.

Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– A férjem egyedi ékszergyártással foglalkozik, így rajta keresztül nem csupán belelátok ennek a gyönyörű szakmának a kulisszái mögé, de van is egy dédelgetett, saját ötletem, márkám. Régóta tervezek olyan termékeket, amelyek összekötik a lakberendezést és az ékszerkészítést, így igazi ékei lehetnek egy otthonnak. Ehhez szívesen tanulnék még ipari formatervezést, de már most is rengeteg ötlet, terv van a tarsolyomban. Bízom benne, hogy ezek egy nap összeállnak egy olyan kínálattá, mely sokaknak örömet okoz. Addig pedig az egyedi bútorok tervezésében élem ki ezt a kreatív energiámat.

Hogyan építi üzleti kapcsolatait?

– Igyekszem kölcsönös, pozitív kapcsolatot kialakítani mindenkivel, szeretek új embereket megismerni, hosszútávú üzleti kapcsolataim vannak. A sok munka mellett ritkán van lehetőségem szakmai rendezvényen részt venni, de olyankor mindig nagyon élvezem a találkozásokat, a közös gondolkodást, tudásmegosztást.

Mire sajnálja az idejét?

– Imádom a munkám, és sokat is dolgozom, így szabadidőmben inkább a családommal vagyok vagy pihenek. Így ahhoz, hogy minden beleférjen 24 órába, a főzésre és takarításra sajnálom az időt, ezekhez inkább segítséget kérek.

Mivel lehet felbosszantani?

– Őszintén szólva bármivel – abszolút olyan ember vagyok, aki alapvetően vehemens és az érzelmei irányítják, de aztán ugyanilyen könnyen lenyugszom, ha megoldódik a szituáció. Összességében azonban az igazságtalanság az, amit nem tudok elviselni, ilyenkor a végletekig kiállok az adott helyzetért.

Milyen önkéntes munkát vállalna?

– Pár évig önkéntes szállítóként dolgoztam a Heti Betevő Egyesületnél, minden vasárnap ételt vittünk a rászorulóknak. Jelenleg a sok egyéb feladat mellett csak tartalékosként veszek részt, de ha időm engedi, a továbbiakban is nekik szeretnék segíteni. Nagyon hasznos munkát végeznek nem csupán az étkeztetés, de a társadalmi érzékenyítés kapcsán is.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– Egyértelműen a tanulás, az önképzés áll a lista élén. Ez az a típusú befektetés, ami mindig megtérül, így a családom és a saját magam fejlesztése is fontos, soha nem tekintem felesleges kiadásnak.

Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– Egy folyamatosan zizegő, rohanó, pörgő embernek nehéz erre válaszolni. Én még a szabadságom alatt is nehezen tudom elengedni a munkát, ugyanakkor egyre jobban tudom értékelni, ha – akár csak pár napra – elszökünk a családdal egy kirándulásra, wellness hétvégére. A természet közelsége tölt fel igazán, bár nagyon szeretem az összebújós, sorozatnézős hétvégéket is.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS