Márton Ferenc: Szükségünk van álmokra

Márton Ferenc: Szükségünk van álmokra
Szerdahelyi Csaba  |  2024. 02. 05., 13:10

A jó kapcsolatépítő mindig és mindenhol nyitott a beszélgetésre és mindig hord magával névjegykártyát – mondta az Üzletemnek Márton Ferenc, a Mielemed MPM Kft. értékesítési és üzletfejlesztési igazgatója.

Márton Ferenc azon dolgozik, hogy a Mielemed Kft. a fenntartható építőipari technológiák jelentős hazai szereplője legyen. Azt mondja, hogy sok embernek lehet hálás két fontos dologért: az átadott tudásért, és azért, mert az általuk elkövetett hibákból is megengedték, hogy tanuljon. Tanulni pedig nagyon szeret, tervbe vette egy-két új szaktudás elsajátítását is. Eddigi tudásának és tapasztalatainak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége BPVRSZ Fenntarthatósági Vállalkozói Közösségében is nagy hasznát veszik. Ha érdekli, hogy Ferenc mit írt fel a szakmai bakancslistájára, a választ elolvashatja az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 506. interjújában.

Mit tart karrierje eddigi csúcsának?

– Többször éreztem pályafutásom alatt, hogy elértem egyfajta csúcsot az aktuális helyzetemben vagy pozíciómban. Ezek akkoriban minden bizonnyal valóban a hegy csúcsának számítottak, és nem is akarom lebecsülni őket az idő távlatából. A helyzet az, hogy mindig kiderült: arról az elért csúcsról látszanak további lehetséges meghódítható csúcsok. Szívesen emlékszem vissza arra, amikor fejlesztőmérnökként olyat alkottam társaimmal, ami gyártásba került és amit az ügyfél sok évig használt. Műszaki igazgatói kinevezésem és 15 évnyi munkám abban a pozícióban szintén egy karriercsúcsnak minősültek akkoriban.

Milyen távra tervez?

– Jellemzően megvan a napi-heti-havi tervezési ciklusom, de ez nyilván operatív jellegű. Az évet a nyári szabadságok és az év végi ünnepek nagyjából két fő blokkra osztják, ezért a stratégiai terveim itt jelennek meg. És természetesen van tervem arra, hogy hová kívánok eljutni 5 vagy akár 20 év múlva. Utóbbi már az álom kategória, de meggyőződésem, hogy szükségünk van álmokra.

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Egyrészt a Mielemed Kft.-t kívánom eljuttatni arra a szintre, ami a vállalati vízióban szerepel, azaz a fenntartható építőipari technológiák jelentős hazai szereplője legyünk. Másrészt mivel imádok tanulni és új dolgokat megismerni, ezért még „bennem van” egy vagy több új szaktudás elsajátítása, akár diplomás képzésben is.

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Ez azért nehéz kérdés, mert sok embernek lehetek hálás két fontos dologért: az átadott tudásért, és azért, mert az általuk elkövetett hibákból is megengedték, hogy tanuljak. Édesapámat id. Márton Ferencet emelném ki elsőként, mert nemcsak szülőként, hanem szakemberként, mérnökként, vezetőként és üzletemberként is példaértékű volt számomra. Első munkahelyemen az első vezetőmet, Gazsi Jánost pedig azért említem, mert a vezetői szemlélet, és a szakmai fejlődés fontossága terén kaptam tőle életre szóló útravalót.

Mivel motiválja a kollégáit?

– Legfontosabbnak tartom talán az érthető és élhető jövőkép folyamatos biztosítását, amihez hozzátartoznak az anyagi célok és a személyes fejlődési távlatok is. A vezetői példamutatás, valamint a folyamatos jó minőségű kommunikáció a másik két alapvető dolog, amik tapasztalataim szerint sikeres motiváló tényezők.

Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– A repülés és az űrtechnika mindig foglalkoztatta az érdeklődésemet. Előbbihez UAV távpilótaként már picit közelebb kerültem, de még mindkettőben végtelen fejlődési lehetőség állhat előttem.

Hogyan építi üzleti kapcsolatait?

– Azt tanultam meg erről, hogy a jó kapcsolatépítő mindig és mindenhol nyitott a beszélgetésre és mindig hord magával névjegykártyát. Mindig keresi a lehetőséget, hogy jobban megismerje és segíthesse a másik embert, ennek alapja pedig a figyelem és az érdeklődés. Én ezek mentén működök a valós életben, úgy tapasztalom, hogy ez remekül működik, és ezt igyekszem átültetni a virtuális térbe, az online szakmai felületekre is, amiket egyébként nagyon kedvelek.

Mire sajnálja az idejét?

– Legjobban a céltalan és felesleges vitára, ami az egóról szól, és ez nem összetévesztendő a konstruktív vitával.

Mivel lehet felbosszantani?

– Talán leginkább az önzéssel, ami egy közösség rovására megy, legyen szó magán vagy szakmai közösségről, vagy akár a közúti közlekedésről.

Milyen önkéntes munkát vállalna?

– A hétköznapokban is igyekszem tenni a szűkebb és nagyobb közösségekért, ahová magam és gyermekeim tartozunk, de ami régóta foglalkoztat, az a tanulási lehetőségekben és életkörülményekben lemaradt emberek segítése lenne.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– Semmire, ami családomnak és nekem valódi értéket képvisel, ezek közül kiemelném az egészséget, az élményt és a könyveket.

Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– Az utóbbi időben a gyalogtúrák-kirándulások és a kertészkedés léptek ebbe a szerepbe.

(Fotó: Szakács Paul)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS