Hornyacsek Zoltán: Együtt mindig okosabbak vagyunk, mint egyedül

Hornyacsek Zoltán: Együtt mindig okosabbak vagyunk, mint egyedül
Szerdahelyi Csaba  |  2021. 11. 10., 17:45

Izgalmas dolog, hogy egy adott területen széleskörű tapasztalatot szerzünk, kapcsolatrendszert építünk, ugyanakkor adott a lehetőség érdekes, új dolgokat tanulni – mondta az Üzletemnek Hornyacsek Zoltán, a Continental Országos vállalati kommunikációs vezetője.

Hornyacsek Zoltán kíváncsi rá, hogy milyen lenne egy másik országban, másik kultúrában élni, dolgozni. Talán erre is lesz lehetősége, mindenesetre felírta magának a szakmai bakancslistára. Azt mondja, hogy munkatársaival elismerik és tisztelik egymást, ha valamiben nem értenek egyet, azt megbeszélik. Ha az is érdekli, hogy Zoltán milyen szakmában próbálni ki magát szívesen, a választ megtalálja az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 350. interjújában.

Mit tart karrierje eddigi csúcsának?

– Nehéz lenne egy adott dolgot kiemelni, mert úgy értékelem, a munkatársaimmal közösen sok kisebb-nagyobb siker ér bennünket. A legnagyobb sikernek mégis talán azt értékelem, hogy mindig olyan munkatársakkal dolgozhattam, akikkel közösen megfeleltünk az elvárásoknak. A belső és külső érdekeltek is elismerték és megbecsülték a csapatom munkáját, ennek köszönhetően az enyémet is. Szakmai és emberi szempontból is mindig olyan közösségben dolgozhattam és teszem ezt most is, ahol értéket teremtünk, szakmailag folyamatosan fejlődünk és közben magát a munkavégzés élményét is jó érzéssel élhetjük meg. Ez nagyon fontos szerintem.

Milyen távra tervez?

– Szeretem a munkámat. Mindig is szerettem azt, amivel foglalkoztam, különben nem csináltam volna. Karrier szempontból konkrét cselekvési tervem a következő 3 évre van, az ezt követő hosszabb időszakra pedig mérföldköveket határoztam meg. Abba fektetek szívesen energiát, ami piacképes és a szakmai elégedettséget is megadja számomra. Szerencsére ezt a mostani feladataimtól is megkapom. Nálam felértékelődött a rugalmasság és az a lehetőség a Continentalnál, hogy nemzetközi projekteken és új területeken is kipróbálhatom magamat. Izgalmas dolog, hogy egy adott területen széleskörű tapasztalatot szerzünk, kapcsolatrendszert építünk, ugyanakkor adott a lehetőség érdekes, új dolgokat tanulni. A tavalyi évtől részt veszek nemzetközi projektben, az idei évtől a fenntarthatóság került a fókuszomba, mint meghatározó stratégiai terület.

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– A külföldi munkavégzés az, ami érdekes számomra. Kíváncsi vagyok arra, milyen egy másik országban, más kultúrában életvitelszerűen működni. Több alkalommal volt lehetőségem különböző országokban és városokban néhány napra betekinteni a külföldi munkavégzésbe, de nyilván azok mind csak eseti lágotatások voltak. Mivel sok élménnyel és jó tapasztalatokkal gazdagodtam, ezért érdekelne egy ilyen lehetőség.

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Sok nevet kellene felsorolnom, és nagy a kockázat, hogy valakit kihagyok, így inkább csoportosítva foglalom össze. Üzleti vonalon a gondolkodásmódot, a stratégiai és a teljesítményorientált szemléletet, a stakeholder menedzsmentet, a vezetési kultúrát a vezetőimtől tanultam és tanulom jelenleg is. A munkatársaimtól – akikkel mindig közvetlen és megítélésem szerint jó emberi, partneri kapcsolatom volt –, a célok megvalósítását, a motivációk megértését, és azt tanultam, hogy együtt mindig okosabbak vagyunk, mint egyedül, így érdemes közösen gondolkozni a felmerülő kihívások megoldásán és az új ötletek megvalósításán is. Még egy további csoportot kell megneveznem, akik eddig is nagyban hozzájárultak a fejlődésemhez. Ők az üzleti partnerek, azaz az ügyfelek, beszállítók, szolgáltatók, akikkel dolgozom és korábban is együttműködtem. A teljes értéklánc működésével kapcsolatban a partnerekkel közös munka során sokkal átfogóbb megértést kaptam, amit nagyon nagy értéknek tartok.

Mivel motiválja a kollégáit?

– Véleményem szerint az alapja annak, hogy motivált munkatársak legyünk az, hogy az elvárásainknak és a kompetenciánknak megfelelő munkát végezzünk, azzal összhangban lévő elismeréssel. Amennyiben ez adott, akkor a közvetlen vezető, a munkatársak személye szakmai és emberi szempontból a következő fontos jellemző, aminek rendben kell lennie. Ezt követik az egyéni fejlődési lehetőségek, az élhető vállalati kultúra és közösség. Fontosnak tartom a nyitottságot, illetve a hierarchikus működés helyett a partneri megközelítést, emellett elengedhetetlenül szükségesnek érzem, hogy mindig kölcsönösen visszajelzést adjunk egymásnak, hiszen ez segít a fejlődésben, ráadásul nagyon motiváló is tud lenni. A jó ötlet és a megvalósítás tekintetében mindenki egyenlő, a csapatból az egyén a saját kompetenciarészét teszi bele, így lesz kerek a történet. Mindannyian elismerjük és tiszteljük egymást, ha valamiben nem értünk egyet, azt megbeszéljük. Minimális stressz keletkezik így, ezért maradhat a fókusz a feladatunkon, mindenki azzal a feladatrésszel foglalkozik, amiben a legjobb, és így nem mérgezi valamilyen negatív dolog a feladat teljesítését vagy a közösségi életet.

Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– Több szakmában is el tudom képzelni magamat. Példát is említve mondjuk, ilyen a gasztronómia területe, az élmények, az ízek alkotása izgalmas számomra, hogy egy nagyon más szakmát nevezzek meg elsőnek. Ha a jelenlegi munkámhoz közelebbi területre gondolok, akkor a logisztika, az online kereskedelem és az üzleti tanácsadás jutnak elsőre eszembe, de az eredeti végzettségemnek megfelelő feladattól sem riadnék vissza gazdasági területen. Bármivel szívesen foglalkoznék, amiben örömömet lelem és a képességeimnek, kompetenciámnak is megfelel. Természetesen a családom, és fenntarthatósági szempontok is megjelennek a döntési mátrixomban.

Hogyan építi üzleti kapcsolatait?

– Részben tudatosan, részben organikusan fejlődik a szakmai hálózatom. Tudatosan keresem azokat a közösségeket és szakembereket, akikkel együttműködhetek és akiktől tanulhatok. Ugyanakkor a különböző feladataim kapcsán új szakembereket ismerhetek meg. Együttműködési lehetőségeket feltárni és megvalósítani, adott témákról szakmai eszmecserét folytatni, más és új megközelítéseket meghallgatni, azok a lehetőségek, amelyeket a kölcsönös és egészséges szakmai kapcsolatok adhatnak.

Mire sajnálja az idejét?

– Nem szeretek időt fordítani a nem megfelelően szervezett adminisztrációra, a megismétlődő nem kívánatos esetekre, és mindazon időrabló jelenségekre, amelyek nem teremtenek értéket.

Mivel lehet felbosszantani?

– Úgy érzem, hogy folyamatosan fejlődöm a türelem területén. A munkában nem látok olyan tényezőt vagy helyzetet, ami igazán felbosszantana.

Milyen önkéntes munkát vállalna?

– Eddig főként olyan területeken és módon járultam hozzá a társadalmi értékeink megerősítéséhez, amelyek a magánéletem és a munkám során adták magukat. Mindig örömmel csatlakozom kezdeményezésekhez és nagyon jó érzéssel tölt el az önkéntesség, ennek megfelelően folyamatosan növekszik a belső igényem is, hogy még többet tegyek. Megyek tovább az eddigi úton, igazából mindenre nyitott vagyok, a szabad időmet kell úgy alakítani, hogy új önkéntes feladatokban részt vegyek. Lehetőség szerint közösen a gyerekeimmel és azokkal, akikkel a szabad időmet megosztom. Az mindig jól jön, ha érkezik egy kezdeményezés, amihez tudok vagy tudunk csatlakozni.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– A gyerekeim fejlődésére, az egészségünkre, az élményekre. Úgy vagyok beállítva, hogy a környezetünk és annak elemei, amelyek az életünk részét képezik, mindig legyenek rendben. Például az eszközeink legyenek karbantartva, rendeltetésük szerint működjenek, mindenből annyit fogyasszunk, amennyire valóban szükségünk van, vigyázzunk a már megteremtett értékeinkre.

Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– Az eddigi tapasztalataim szerint az alvás a leghatékonyabb formája a feltöltődésnek. Legalább hat óra alvásra van szükségem ahhoz, hogy teljesen megújulva, feltöltődve kezdjek neki a napnak. Az aktív kikapcsolódások közül nagyon szeretem, amikor a szeretteimmel és a barátainkkal töltünk közösen időt, akár úgy, hogy főzünk valamit, vagy a gyerekekkel sportolunk vagy bármilyen programot csinálunk. Esténként a hírek olvasása, szórakoztató tartalmak fogyasztása, társas játék a családommal az, ami hozzájárul a napi kikapcsolódásomhoz.

(Fotók: Continental)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS