Hogyan változik az Európai Unió globális stratégiai szerepe?

2019. 11. 08., 18:31

A nemzetek Európája vagy a szorosabb integráció felé vezet-e az út? Terjed-e a poszt-liberális rendszerek kialakulása, meddig erősödik a konzervativizmus, tovább nő-e a feszültség a „magországok” és a „periféria” között, milyen geopolitikai változásokhoz vezethet az Unión belüli gazdasági, szociális és etnikai erőviszonyok alakulása? Milyen hatással vannak a külső kihívások: Oroszország, Kína, Törökország egyre erősebb érdeklődése az unión belül és a ma még kívül levő országokban?

Európa (a kontinens és benne az unió) előtt álló válaszutak közötti eligazodást és a szaporodó kihívásokra adandó válaszok keresését tűzte ki célul a kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetének budapesti konferenciája. „Az európai átalakulás frontvonalai és törésvonalai” című konferencián három kontinens tudományos műhelyeit képviselő több mint negyven előadó vasárnapig tanácskozik a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézetének Várbeli székházában.

Megnyitójában Miszlivetz Ferenc, az iASK főigazgatója, a konferencia házigazdája kijelentette: "30 évvel a berlini fal leomlása és a bársonyos forradalmak után Európa és az európai integrációs folyamat fordulóponthoz érkezett. Nyugaton a Brexit, Keleten az orosz-ukrán befagyott katonai konfliktus, délen a csatlakozásra váró volt jugoszláv tagköztársaságok és nem utolsó sorban a Törökország által egyelőre ellenőrzött migrációs fenyegetés a kihívások és várakozások sűrű feszültségzónáját hozták létre. A konferencia résztvevői arról tanácskoznak, hogyan tudna Európa újból szellemi és morális értelemben is vonzó globális játékossá válni."

Jody Jensen, az iASK keretében működő Polányi Központ igazgatója szerint míg az elmúlt 30 év tapasztalatai eltérnek egymástól Európa nyugati és keleti felében, „az európai identitásról és a változó, bizonytalan világban játszott szerepéről szóló vitát az egység, a nacionalizmus, a gazdasági és társadalmi biztonság, a politikai stabilitás és a katonai valóság egymással ellentmondó és erősödő követelményei jellemzik, miközben Európa megpróbálja újra meghatározni önmagát és helyét a világban”.

Schöpflin György, volt európai parlamenti képviselő az egyik legfontosabb gondnak azt látja: az unió nem tanulta még meg, hogy egyes súlyos és kívülről érkező kihívásokra nincs megoldás, azokat csak kezelni lehet. Megoldatlan a nemzetfelfogások, a diverzitás és az etnikumok problematikája, miközben az unió egyes intézményei is egymásnak feszülnek. A megoldás egy új Európai társadalmi szerződés lehetne, ám kétséges, hogy az a mai német-francia viszony fényében létrejöhet.

Emil Brix, a bécsi Diplomáciai Akadémia igazgatója úgy látja, hogy a globalizáció és a hidegháború végét követően a világ visszatért a geopolitikához, amelynek nyomán megroppannak a multilaterális szervezetek és intézmények, megbomlik az erőegyensúly a világban és visszatér a nagyhatalmi politizálás. E fontos kihívásokra való válasz keresését azonban hátráltatják az unión belül és kívül egyaránt folyó értékviták, és végső soron Európa globális súlya és versenyképessége gyengülhet a jövőben.

Albrech von Mueller, a müncheni Parmenides Alapítvány igazgatója előadásában nagyívű elképzelést vázolt fel az Európai Unió továbbfejlesztésének felgyorsítására és népszerűsítésére. Az elképzelés az emberi méltóság tiszteletben tartására, a földrész történelmi-kulturális sokszínűségének megtartására, egy decentralizált innovációs és oktatási rendszerek hálózatára, valamint egy általánosan elfogadott belpolitikai keretrendszerre épülne. Sikeres működéséhez elengedhetetlen a szabadkereskedelem elvi alapokon való kiterjesztése olyan államok irányába, amelyek osztják az Unió működésének alapelveit, rugalmassága lehetővé tenné, hogy az egyes tagországok akár bilaterális alapokon, akár pedig föderális rendszerben működjenek együtt. A nagytekintélyű alapítvány igazgatója szerint egy fejlődő Európának elengedhetetlenül meg kell újítania a demokrácia és a kormányzás intézményrendszerét éppúgy, mint azok működési szabályait.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 05. 10., 17:40
Az Európai Bizottság Regionális és Várospolitikai Főigazgatóságának megbízásából készült dokumentum már megvalósult projekteket mutat be városrehabilitáció, infrastruktúra, energiahatékonyság, valamint innovációs és szakképzési központok témában.
2024-05-14 09:40:03
2024-es új pályázati lehetőségek környezet-és természetvédelemi témájú projektek számára! Az Európai Unió LIFE Programjának 2024-es pályázati csomagja április 18-án került meghirdetésre összesen 571 millió euró keretösszegben, amelyekre a pályázatok benyújtási határideje szeptember közepe.
2024-05-14 09:00:12
Vannak olyan városok, amiknek békés, szerethető hangulata van, olyanok, ahova mindig jól esik visszamenni: nekem Mosonmagyaróvár is ilyen, így nem kellett kétszer feltenni a kérdést, megyek-e a Belvárosi Gasztro Tavaszra.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Miközben a világ e-személyautó gyártói egyre élesedő versenyt vívnak a vásárlók kegyeiért, nem szabad elfelejteni, hogy a közlekedés károsanyag-kibocsátásának jelentős részéért a teherfuvarozás felel. Egyre több középtávú áruszállítást és utolsó mérföldes kézbesítést kiszolgáló depó elektrifikálja a járműflottáját és alakít ki hozzá megfelelő infrastruktúrát, ám nagyon nem mindegy, hogy az üzemeltetés mennyire tud hatékony és gazdaságos lenni – mutat rá ebben az epizódban Négyesi Szilárd, a Siemens Zrt. szakértője.
Újabb különleges hazai vállalkozás, az Ország Söre szavazást alapító Beerselection mutatkozik be a csatornán. A budapesti sörszaküzletbe hetente több tucatnyi újdonság érkezik, köztük akár olyan különlegességekkel, amelyekből egyszerre csak pár darab érhető el az egész országban. A sörkultúra hazai terjesztése fontos küldetés a tulajdonosoknak, hiszen akár 800-féle sörstílus létezik, miközben a legtöbb ember egyedül a lágert ismeri fel. A magyar sörrajongók által idén összeállított recept sorsáról, a kissé elhasznált „kézműves” kifejezés mögötti igazságról, illetve arról, hogy miért érdemes szaküzletben venni a sört a nagy áruházak helyett, Bárkai Péter mesél a BeerSelectiontől. Az ügyvezető persze igazságot tesz az örök, csapolt, palackozott, vagy dobozos kérdésben is...
Az egészségpénztári befizetések ugyan nem a legelsők a fontossági sorrendben, amire félre akarunk tenni, de előkelő helyre kúsztak fel az utóbbi években Magyarországon. Annak ellenére, hogy milyen kedvező – és a közhiedelemmel ellentétben elérhető – megoldásokat nyújtanak a magáncélú megtakarítások, a magyar társadalom iszonyatos összeget fizet ki zsebből a magánegészségügyben. Dr. Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének elnöke az ÖPOSZ legutóbbi közvélemény-kutatási eredményei nyomán vázolja honfitársaink hozzáállását a kérdéshez és egyértelmű választ ad rá, hogy hogyan járhatnánk jobban, ha tudatosabban tennénk félre. Fontos: akár havi párezer forintnak is van értelme, sőt!

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

Vannak olyan városok, amiknek békés, szerethető hangulata van, olyanok, ahova mindig jól esik visszamenni: nekem Mosonmagyaróvár is ilyen, így nem kellett kétszer feltenni a kérdést, megyek-e a Belvárosi Gasztro Tavaszra.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS