Lezárult az E.ON EnergiaKözösségek verseny 7 évada a GreenDependent Intézet szervezésében. A fél éven át tartó verseny díjkiosztó rendezvényén a legtöbb energiát megtakarító és a legkreatívabb közösségeket, valamint az önkéntes koordinátoraikat jutalmazták. A program sikerét mutatja, hogy a járványhelyzet ellenére is jelentős energiamegtakarítást értek el a csapatok.
A koronavírus miatt kialakult járványhelyzet az idei versenyt is rendhagyóvá tette, hiszen a résztvevő családok a verseny egészét házaikba, lakásaikba szorulva töltötték. Az otthoni oktatás és munkavégzés, illetve az, hogy a szabadidő eltöltése is nagyrészt a négy fal közé szorult, jelentősen befolyásolta a megtakarítás lehetőségeit. Ugyanakkor alkalmat adott arra, hogy a közösségek tagjai tudatosabban odafigyeljenek mindennapi energiafogyasztásukra, és feszegessék korlátaikat, pl. abban a tekintetben, hogy hány fokra tudják – a komfortérzet megtartásával – csökkenteni a lakás hőmérsékletét télen, vagy mennyi a mindenképpen szükséges mosás hetente.
Összességében az idei résztvevők is kipróbálták a megtakarítási tippeket és kitartóan végrehajtották a versenyfeladatokat. Sokan jelentős megtakarítással zárták a versenyt - miközben nagyrészt virtuálisan épültek a kis közösségek.
Idén az első helyezést az Edu közösség szerezte meg 32,86 százalékos megtakarítással. A csapat tagjai több településről, Egyházasfaluból, Tatabányáról, Agárdról, Bajról és Budapestről kapcsolódtak be a versenybe. Második lett a többségében XVIII. kerületi Bolygóvédők 2.0 közösség, 23,34 százalékos, a harmadik pedig az elsősorban gödi Energöd csapat, 17,01 százalékos megtakarítással. Az érvényes eredményt elérő 12 közösség mind megtakarítással zárta az idei versenyt, átlagban nem kevesebb, mint 10 százalékkal. A 12 közösség által megtakarított energiából összesen 142.439 adag ruhát moshatnánk ki 40 fokon!
A záró rendezvényen a résztvevőket Pál Norbert, az E.ON Hungária Zrt. gazdasági igazgatója köszöntötte, aki immár 6. alkalommal nyitotta meg a díjkiosztó rendezvényt. Három kulcstényezőt emelt ki, amik alátámasztják az EnergiaKözösségek létjogosultságát: a közösségi tanulás és egymástól tanulás fontosságát; hogy a pici apró változások is hoznak eredményt; illetve a felhatalmazás, a lehetőségek biztosításának szükségességét.
A program védnöke, dr. Bándi Gyula, a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó biztoshelyettes azt hangsúlyozta, hogy az egyéni cselekvésnek nem csak létjogosultsága, de hatása és ereje is van, ami a klímaváltozás elleni küzdelemben megalapozhatja a szükséges változást.
Az Edu közösség koordinátora a versenyt megelőző felkészülést és a tudatos tervezést hangsúlyozta, egyik fontos felfedezésük pedig az volt, hogy „mennyi sok embertársunk gondolkodik hasonlóan”. A Bolygóvédők 2.0 közösség koordinátora kiemelte többek között a vízgyűjtés és -hasznosítás fontosságát, legfontosabb felfedezésként pedig azt említette a tavalyi első helyezett csapat vezetője, hogy „még mindig mennyit tudtak spórolni”.
A szervezők a verseny lebonyolítása során kiemelten ügyeltek arra, hogy a program „lábnyoma” minél kisebb legyen, minden kapcsolódó képzés, és rendezvény klímabarát és zöld program volt. Kiszámolták a programok karbon-lábnyomát is, amit idén is a résztvevő közösségek közt szétosztott 105 őshonos gyümölcsfa ültetésével ellentételeznek.
Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.
Instabilnak minősítette a zaporizzsjai atomerőműnél kialakult helyzetet Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója, miután szeptember 4-én felkereste a létesítményt, ugyanakkor kifejezte reményét, hogy előrelépés történik az erőmű biztonságának szavatolása terén.