Gabonakereskedelemmel foglalkozó Békés megyei csoport tagjait ítélte el jogerősen kedden a Szegedi Ítélőtábla.
Az elsőrendű vádlott 63 éves békéscsabai férfit bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettében és más bűncselekményekben mondta ki bűnösnek, és ezért őt három év börtönbüntetéssel sújtotta.
Az ügy 26 vádlottja közül még ketten kaptak letöltendő szabadságvesztést, többekre felfüggesztett börtönbüntetést, illetve közérdekű munkát szabott ki a bíróság, míg másokat megrovásban részesített.
Az elsőrendű vádlott békéscsabai cége 2012 végén és 2013 első három negyedévében feketén vásárolt fel gabonát. Az árut fiktív felvásárlási jegyekkel próbálták legalizálni. A felvásárlási jegyekhez közvetítők segítségével őstermelőktől jutottak hozzá, ezért ők néhány ezer és egymillió forint közötti összeget kaptak.
Összesen 435 felvásárlási jegyet állítottak ki több mint kétmilliárd forint értékben. Az ezekkel lefedett áru nagysága azonban meghaladta az ország egész területén őstermelők által egy év alatt megtermelt gabona mennyiségét.
A fiktív felvásárlási jegyeket felhasználva a cég jogosulatlanul igényelte vissza a kompenzációs felárat, ezzel 250 millió forintot meghaladó összegben okozva kárt a költségvetésnek.
A táblabíróság döntésével megváltoztatta az első fokon eljáró Gyulai Törvényszék ítéletét, és jelentősen enyhítette a vádlottakra kiszabott büntetést. Joó Attila tanácsvezető bíró az indoklás során kifejtette, nem állapítható meg, hogy a vádlottak összehangoltan hajtották végre a bűncselekményeket, melyek így nem minősíthetők bűnszervezetben elkövetettnek. (MTI)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.