Összeegyeztethető a család és a munka

Összeegyeztethető a család és a munka
2022. 06. 14., 18:27

3 év, 300 ezer családbarát intézkedésekkel elért munkavállaló – így összegezhetőek a Családbarát Hely védjegy program eddigi eredményei. A tanúsítvánnyal elismert cégek és szervezetek részvételével június közepén gálarendezvényt tartott a védjegyet megalapító Családbarát Magyarország Központ. Az eseményen a család és a munkavállalás összeegyeztethetőségével, valamint a családbarát működéssel kapcsolatos tapasztalataikat osztották meg a résztvevők.

A szakmai, egyben társasági eseményt Hornung Ágnes, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára nyitotta meg. Az államtitkár, aki maga is kisgyermekes édesanya, köszöntőjében kiemelte, az a cél, hogy minél több olyan intézkedés terjedjen el, amely elősegíti a munka és a család összehangolását, közöttük a családbarát munkahelyek kialakítását. Mint elmondta, édesanyaként is látja, mekkora szükség van ezen helyzetek megoldására, a konkrét vízióra, elköteleződésre, értékválasztásra, hiszen a családok jövője mindig érték.

Dr. Szuromi-Kovács Ágnes, az eseményt szervező Családbarát Magyarország Központ ügyvezetője nyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy egy családbarát munkahely, amely támogatja a munka és a családi élet harmonikus összhangjának megteremtését, komoly versenyelőnyre is szert tesz a Családbarát Hely tanúsítvány elnyerésével. Köszöntőjében rávilágított arra is, hogy a nők, sőt a gyermeket nevelő anyák munkaerőpiaci horizontja is szélesebb, mint sokan gondolják, van tere a gyermekek melletti karrierépítésnek. Mivel mindkét terület kiemelten fontos egy ember életében, jó, hogy ma Magyarországon nem kell választaniuk a nőknek a család és a hivatás között.

A fenntartható működés, a munkaerő megtartás szempontjai, illetve a társadalmi szinten is egyre inkább elfogadott családbarát szemlélet a termelő, szolgáltató szektorokban is markánsan megjelent. Egyre több vállalkozás szervezeti kultúrájában kerül méltó helyére a vevői elégedettség mellett a munkavállalók és családjaik jólléte, belső egyensúlya is. Jó példa erre a gépjárműkereskedelem. Gablini Gábor, a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének elnöke számos tanúsított vállalkozás képviseletében szólalt fel. Ahogyan fogalmazott: „Három évvel ezelőtt hatalmas érdeklődés mellett indult el a nagycsaládosok autóvásárlási támogatása, már ekkor érezhető volt, hogy ezen a területen rengeteg a teendő. Ekkor jött az ötlet, családbarát márkakereskedésként hogyan tudunk többletet adni a családoknak, olyan feltételrendszert kidolgozni, amely plusz értéket teremt. Büszke vagyok arra, hogy közel 170 márkakereskedő vállalkozás érdemelte ki a Családbarát Hely tanúsító védjegyet.”

Márton Katalin, a Családbarát Munkahely védjeggyel elismert Praktiker HR & CSR igazgatója beszédében kifejtette, hogy vállalatuk Családbarát Hely tanúsító védjegy elismerése nem az elmúlt egy, hanem az elmúlt 25 év komoly munkájának az eredménye. Sokszor tapasztaljuk – fogalmazott –, hogy nagypapák az unokáikkal jönnek az áruházainkba közös barkácsötleteikkel, ugyanakkor nálunk a fókusz a munkavállalókon van. – Véleményem szerint nemcsak rendszerszintű megoldásokban lehet gondolkodni, hanem olyan kisközösségeket kell létrehozni, ahol nem kérdés, hogyha valaki anyák napi ünnepségre megy, a többiek helyettesítik. A megújult védjegytanúsítvány óriási felelősség, és minden nap azért dolgozunk, hogy méltók legyünk rá.”

(Márton Katalin is részt vett az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatában. A sorozat 143. interjúját IDE KATTINTVA olvashatja el.)

Dr. Szuromi-Kovács Ágnes pódiumbeszélgetésre invitálta az est két díszvendégét: Bugár Csabát, a Magyar Államkincstár elnökét és feleségét dr. Búza Évát, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. vezérigazgatóját.

„Az első lányom féléves korában tértem vissza a munkahelyemre, és a mai napig hálás vagyok érte, hogy fokozatosan helyezték rám a terheket – mondta dr. Búza Éva. – Ez a tapasztalat is segített abban, hogy a második lányom nyolchónapos korában újra vissza tudtam térni. A harmadik lányomnál aztán már megengedtem magamnak másfél évet otthon. A kisgyerekes kornak megvannak a maga szépségei, de be kell vallani, hogy fizikailag sokkal megterhelőbb, mint a későbbi időszakok. Számomra főleg a kialvatlanság okozott fejfájást, bár a férjem sokat segített.

„A szüleim mind a ketten heten voltak testvérek, úgy nőttem fel, hogy a nagycsalád volt a természetes számomra – mondta Bugár Csaba. – Tisztán emlékszem, hogy amikor még kicsik voltak a gyermekeim, mennyire magától értetődő volt, hogy mindennel el vagyunk úszva. Aztán szépen lassan kisimultak a dolgok – köszönhetően többek között feleségemnek, Évának. Három lányom van, a közvetlen kollégáim is hölgyek. Nőkkel szeretem körbevenni magam, mert teljesen más miliőt teremtenek.”

Mindketten beszámoltak az általuk vezetett szervezet családbarát légköréről és támogató környezetéről. A Magyar Államkincstár már büszke tulajdonosa a Családbarát Hely tanúsító védjegynek, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. még az auditfolyamat előtt áll.

„Nálunk a babát tervezők biztosan számíthatnak arra, hogy visszavárjuk őket – hangsúlyozta dr. Búza Éva. – Igyekszünk belső átszervezéssel rugalmasan kezelni a helyzetet és támogatjuk a szülés után a munkába való visszatérést. Személyes ügyként kezelem, hogy mi is minél hamarabb családbarát védjeggyel tanúsított hellyé váljunk.”

„A Kincstárban kiemelkedő a lojalitás – szögezte le Bugár Csaba. – A munkatársak 30-40 százaléka legalább 20 éve itt dolgozik. Igazán családias a légkör, jól ismerik egymást a kollégák és remekül tudnak együtt dolgozni, minden csak szervezés kérdése. A mi munkánk akkor jó, ha nem észrevehető. Ha a kifizetések rendben történnek, akkor mindenki elégedett.”

A 2019-ben indult program keretében a Családbarát Munkahely kategóriában eddig mintegy 700 munkahelyet, a Családbarát Szolgáltatóhely kategóriában pedig több mint 1 000 szolgáltatóhelyet auditáltak sikerrel, köztük kis-, közép-, és nagyvállalatokat, költségvetési szerveket. A minősített munkahelyek családbarát intézkedéseinek előnyeit e szervezeteknél már több mint 300 000 munkavállaló élvezheti.

A védjegy program keretében a feltételrendszer teljesítéséhez ingyenes tanácsadói szolgáltatást is kínál a Családbarát Magyarország Központ, amely jelentős segítséget nyújt a tanúsításra történő jelentkezéshez és a sikeres auditáláshoz. A szervezet a Védjegyhez kapcsolódó képzéseket, tréningeket is szervez az arra jelentkező vállalatok, vállalkozások számára.

(A vezető fotón: dr. Szuromi-Kovács Ágnes)

(Fotók: CSMK)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS