Nincs generációváltás ajtócsapkodás nélkül

2018. 11. 09., 15:30

A családi vállalkozások és a generációváltás kihívásairól rendezett konferenciát és workshopot a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége november 9-én Budapesten, az Egyszülős Központban.

Elég sommásnak tűnhet a megállapítás, miszerint nincsen generációváltás ajtócsapkodás nélkül, de szinte valamennyi előadó egyet értett abban, hogy bőven vannak súrlódások az utódkereséskor és a feladatok átadásakor.

Természetesen vannak ellenpéldák is, amikor ideálisan minden simán megy, amelyekből szintén lehet tanulni. A FIVOSZ konferenciája és workshopja kiválóan illeszkedik az idei „Családok éve” rendezvénysorozatba.

Illés Boglárka, az Emberi Erőforrások Minisztériumának helyettes-államtitkára szerint a mai nonstop online generáció nagyon fontosnak tartja a családot, így a családi vállalkozásokban való részvételük a jövőben hangsúlyosan fontos lesz. A legutóbbi ifjúsági felmérés egyébként azt mutatta, hogy a fiatalok TOP 3 problémája/félelme között már nem említették a munkanélküliséget. Ez visszatükrözi, hogy a fiatalok munkanélküliségi rátája a 2010 előtti több, mint 25 százalékról napjainkra 11 százalék csökkent.

A helyettes-államtitkár úgy látja, ma az az egyik legfontosabb feladat, amelyhez a kormány különböző programokkal már több milliárd forint forrást biztosított, hogy a fiatalokat arra buzdítsák: merjenek vállalkozni! Így aztán az is fontos, hogy merjék átvenni a vezető/tulajdonosi pozíciókat a családi vállalkozásokban.

Erre azért is nagy szükség van, mert egyre öregszik a családi vállalkozások tulajdonosainak életkora. Erre már Kovács Patrik, a FIVOSZ elnöke hívta fel a figyelmet. A FIVOSZ évek óta tudatosan foglalkozik a problémával. Ahogy Kovács Patrik fogalmazott: az a tét, hogy néhány éven belül ne tűnjön el több tízezer kisebb-nagyobb cég az utódlási gondok miatt. Tény, hogy az utódnak sokszor nem egyszerű a szülővel együtt dolgozni (lehet, hogy a szülő ugyanezt mondja a gyerekről…), gyakran megcsappan a bizalom, a szülő mindent egyedül akar megoldani. Ugye, az ő mobiljában van az összes létfontosságú kontakt, ami nélkül nem megy a biznisz…

Más kérdés, hogy néha a gyereknek esze ágában sincs tovább vinni a céget, mert azt látja, hogy a napi 10-12 óra mellett nem marad idő a családra. Az szintén felmerül, hogy az utód fél a felelősségtől: nehogy elrontson valamit a sikeres cégben. Kovács Patrik is arra bíztatta a fiatal vállalkozókat, hogy ne hagyják elveszni a családi cégeket, legyenek büszkék arra, amit az elődök teremtettek, és építkezzenek tovább.

A rendezvény színhelyének otthont adó kerület, Józsefváros polgármestere, Sára Botond saját családi példát említett. Azt javasolta éppen munkahelyet váltó feleségének, hogy kezdjen inkább valamilyen neki tetsző vállalkozásba. De azt a választ kapta, hogy világ életében alkalmazott volt, és az is szeretne maradni. Vagyis a nők és a családanya vállalkozók helyzete minden bizonnyal nehezebb a férfiakénál.

Józsefváros egyébként minta értékű együttműködést kötött a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Központtal, kedvezményes vállalkozói mikrohitelt nyújtanak a 40 évnél fiatalabbaknak. Sára Botond elmondta, hogy náluk a női vállalkozók pozitív diszkriminációban részesülnek, mert nekik a kedvezményes hitel kamatai még alacsonyabbak.

A konferencia kerekasztal beszélgetésén sok jótanácsot hallhattak a résztvevők. Például azt, hogy a gyereket nem egy irodába kell zárni a főnöki székbe ültetve, hanem engedni kell, hogy végigküzdje magát az összes létrafokon. Arra szintén nagyon vigyázni kell, hogy a törvényszerű vitákat ne vigyék a dolgozók elé, magyarán: azokat a bizonyos ajtókat tessék családi körben csapkodni – ha nagyon muszáj. Bár Boross Dávid, az Oázis Kertészeti Kft. ügyvezetője megjegyezte: náluk elég gyorsan üvegajtóra cserélték az ajtókat – azokat pedig nem nagyon érdemes csapkodni…

Ha valaki most lemaradt a tanácsokról, november 12. és 16. között a Fiatal Vállalkozók Hetén – Budapesten és 9 vidéki városban – sok  mindent bepótolhat. Az eseményre még ingyenesen lehet regisztrálni a FIVOSZ honlapján.

A Fiatal Vállalkozók Hete előtt beszélgettünk Kovács Patrikkal, a FIVOSZ alapító elnökével. Az interjút ITT olvashatja.

Szerdahelyi Csaba

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 14., 15:10
A NAV az idén több mint 5,6 millió adózónak készítette el az szja-bevallási tervezetét. Az adóbevalláshoz segítséget kapnak az egyéni vállalkozók, az őstermelők és az áfás magánszemélyek is.
2025-03-14 19:05:00
A lakásukat bérbe adók az MBH Elemzési Centrum számításai szerint 6 százalék körüli hozamra számíthatnak ebben az évben – de vajon jó befektetés marad-e az ingatlan, ha a lakásépítési boom beindulásával a bérlakáspiacon is intenzívebbé válik az árverseny?
2025-03-13 16:25:00
A bizalmi vagyonkezelők, az élelmiszeripari vállalkozások transzferárazása és a globális minimumadót befolyásoló tételek is újdonságként kerülnek a NAV fókuszába az adóhatóság frissen közzétett, 2025. évre vonatkozó ellenőrzési terv szerint – hívja fel rá a figyelmet az EY.
2025-03-13 14:15:00
Országosan közel három éve nem volt annyira szűk az alku tere a lakáspiacon, mint a téli hónapokban – derül ki az OTP Ingatlanpont adataiból. A meghirdetett árhoz képest december és február között átlagosan 5,5 százalékot sikerült alkudni a vevőknek, a legkisebb tér a panellakások esetében volt erre, ott minimális volt a különbség az utolsó hirdetési ár és a vételár között.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS