Tanulni sosem késő – tartja a mondás, és ez napjainkban egyre világosabb. Nem egy szakmában van szükség továbbképzésre, mások pedig éppen a váltás miatt szeretnének kitanulni valami újat.
De mit éri meg tanulni? Visszahozzák-e a képzések az árukat? Ennek jártunk utána cikkünkben.
Különleges tanfolyamok
Azokat a képzéseket érdemes választani elsősorban, amelyek elvégzése után a fizetésünk nőhet. A TanfolyamGURU.hu Gépészet és gépkezelés tanfolyamai iránt is nagy az érdeklődés, ami nem is csoda, hiszen itt többek közt az alábbi lehetőségekkel találkozunk:
Mint a felsorolásból is látható, ezek igazán férfias szakmák, és nagy fizikai megterheléssel járnak. Mivel viszont többségében hiányszakmák is, ezért kiemelten keresik a cégek a jó szakembereket. Érdemes tehát ezeket a képzéseket elvégezni!
A nagyobb vállalatoknál, állami intézményeknél is szükség van gépész technikusokra, kazánkezelőkre, a hegesztők munkája pedig végképp nagyon fontos a gyártóiparban. A tanulást felnőtt fejjel is meg lehet kezdeni.
Felnőttképzés és felnőttoktatás
A szakképzési törvény átalakulásával megszűntek az OKJ-s tanfolyamok, de továbbra is van lehetőség iskolarendszeren kívül szakmát szerezni. A felnőttképzési intézmények számos tanfolyamot hirdetnek: ezeket gyűjtötte össze egy helyre a TanfolyamGURU.hu oldal.
Azt tudnunk kell, hogy az ilyen képzések önköltségesek, de előfordulhat, hogy a munkahely átvállalja a díjat – például, ha valakit továbbképzésre iratnak be. Az árak a tanfolyamoktól függően változnak: a képzés ideje meghatározó, de a tematika is. A gépészeti tanfolyamok nem olcsók, de cserébe olyan tudást lehet itt szerezni, amelynek birtokában jóval magasabb lehet a fizetés.
Aki viszont úgy látja, hogy nem fér bele a költségvetésébe egy több százezres képzés elvégzése, választhatja az iskolarendszerű oktatást is. Itt viszont akár 2 év is eltelhet a bizonyítvány megszerzéséig, és a tanórák biztosan hétköznapokon lesznek: délután, este.
A felnőttoktatás (iskolarendszerű képzés) és a felnőttképzés (iskolarendszeren kívüli képzés) esetében is szükséges gyakorlatra menni, de az intézmények biztosítják az ehhez szükséges feltételeket.
Mit kell tudni a bizonyítványról?
Jelenleg a képzések végén tanúsítványt állítanak ki az iskolák, képzőintézmények, és ennek birtokában lehet jelentkezni vizsgára. A vizsgáztatást pár éve egy külön szerv végzi: akkreditált vizsgaközpontok alakultak országszerte.
A megmérettetésen írásbeli, szóbeli és gyakorlati feladatok is vannak, nem egy esetben portfóliót is kell készíteni. Amennyiben valaki felnőttképzés keretében tanul, készüljön fel arra, hogy a vizsgáztatásnak is külön díja van, amit a tanfolyam költségén felül kell kifizetni.
Mindezek ellenére érdemes utánanézni a lehetőségeknek, és kitanulni egy olyan hiányszakmát, mint a hegesztő vagy kazánkezelő, mert az ilyen szakembereket nagyon megbecsülik, és jól meg is fizetik.
A küllemében is a Balatont idéző sütemény helyi alapanyagokból készült, hangsúlyosan jelenik meg benne az otelló szőlő, szeder, málna.
Folytatódik a munkagödör kialakítása az 5. blokk területén – jelentette be Szijjártó Péter.