Mennyibe kerülnek ma a felnőttképzési tanfolyamok Magyarországon?

Mennyibe kerülnek ma a felnőttképzési tanfolyamok Magyarországon?
2024. 07. 19., 06:00

Tanulni sosem késő – tartja a mondás, és ez napjainkban egyre világosabb. Nem egy szakmában van szükség továbbképzésre, mások pedig éppen a váltás miatt szeretnének kitanulni valami újat.

De mit éri meg tanulni? Visszahozzák-e a képzések az árukat? Ennek jártunk utána cikkünkben.

Különleges tanfolyamok

Azokat a képzéseket érdemes választani elsősorban, amelyek elvégzése után a fizetésünk nőhet. A TanfolyamGURU.hu Gépészet és gépkezelés tanfolyamai iránt is nagy az érdeklődés, ami nem is csoda, hiszen itt többek közt az alábbi lehetőségekkel találkozunk:

  • Gépész technikus (CAD-CAM)
  • Gépi és CNC forgácsoló
  • Hegesztő
  • Kazánkezelő és kazángépész
  • Nyomástartóedény gépész

Mint a felsorolásból is látható, ezek igazán férfias szakmák, és nagy fizikai megterheléssel járnak. Mivel viszont többségében hiányszakmák is, ezért kiemelten keresik a cégek a jó szakembereket. Érdemes tehát ezeket a képzéseket elvégezni!

A nagyobb vállalatoknál, állami intézményeknél is szükség van gépész technikusokra, kazánkezelőkre, a hegesztők munkája pedig végképp nagyon fontos a gyártóiparban. A tanulást felnőtt fejjel is meg lehet kezdeni.

Felnőttképzés és felnőttoktatás

A szakképzési törvény átalakulásával megszűntek az OKJ-s tanfolyamok, de továbbra is van lehetőség iskolarendszeren kívül szakmát szerezni. A felnőttképzési intézmények számos tanfolyamot hirdetnek: ezeket gyűjtötte össze egy helyre a TanfolyamGURU.hu oldal.

Azt tudnunk kell, hogy az ilyen képzések önköltségesek, de előfordulhat, hogy a munkahely átvállalja a díjat – például, ha valakit továbbképzésre iratnak be. Az árak a tanfolyamoktól függően változnak: a képzés ideje meghatározó, de a tematika is. A gépészeti tanfolyamok nem olcsók, de cserébe olyan tudást lehet itt szerezni, amelynek birtokában jóval magasabb lehet a fizetés.

Aki viszont úgy látja, hogy nem fér bele a költségvetésébe egy több százezres képzés elvégzése, választhatja az iskolarendszerű oktatást is. Itt viszont akár 2 év is eltelhet a bizonyítvány megszerzéséig, és a tanórák biztosan hétköznapokon lesznek: délután, este.

A felnőttoktatás (iskolarendszerű képzés) és a felnőttképzés (iskolarendszeren kívüli képzés) esetében is szükséges gyakorlatra menni, de az intézmények biztosítják az ehhez szükséges feltételeket.

Mit kell tudni a bizonyítványról?

Jelenleg a képzések végén tanúsítványt állítanak ki az iskolák, képzőintézmények, és ennek birtokában lehet jelentkezni vizsgára. A vizsgáztatást pár éve egy külön szerv végzi: akkreditált vizsgaközpontok alakultak országszerte.

A megmérettetésen írásbeli, szóbeli és gyakorlati feladatok is vannak, nem egy esetben portfóliót is kell készíteni. Amennyiben valaki felnőttképzés keretében tanul, készüljön fel arra, hogy a vizsgáztatásnak is külön díja van, amit a tanfolyam költségén felül kell kifizetni.

Mindezek ellenére érdemes utánanézni a lehetőségeknek, és kitanulni egy olyan hiányszakmát, mint a hegesztő vagy kazánkezelő, mert az ilyen szakembereket nagyon megbecsülik, és jól meg is fizetik.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 03., 15:55
Több mint 900 jelölést mérlegelve választották ki azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető kisplasztikát és az idén jelentősen megemelt pénzdíjat december 6-án a Művészetek Palotájában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS