Megalakult a Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Szövetségek Nemzeti Fóruma

2019. 10. 30., 21:01

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége 2019. október 21-én alakuló ülésre hívta a kárpát-medencei magyar vállalkozói szervezeteket.

A 2019. évi KÁRPÁT EXPOrt keretében, a Millenárison rendezett találkozón a VOSZ és tizennégy határon túli vállalkozói szervezet elfogadta a Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Szövetségek Nemzeti Fóruma alapító okiratát és meghatározta az elkövetkező évek irányvonalát is. A Fórum egy integratív és konzultatív szervezet a VOSZ-on belül, amelynek küldetése a magyar-magyar gazdasági kapcsolatok fejlesztése a térségben.

A vállalkozók közötti természetes kapcsolat annál könnyebben kialakul, minél erősebbek a közös kulturális és történelmi gyökerek. A Kárpát-medence vállalkozói között sok a magyar nyelvű és magyarországi hátterű vállalkozás, különösen az országgal szomszédos területeken. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége – a határ két oldalán élő vállalkozók igényeinek megfelelően – az elmúlt években a határ menti vállalkozói-gazdasági kapcsolatok fejlesztésében már több fontos lépést is tett. Az első lépések között említhetjük a vajdasági mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességének növelésére és nemzetközi szerepvállalásának elősegítésére egy évtizeddel ezelőtt indított, képzési és tanácsadási programot, a legutóbbi sikerek között pedig a Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetségével az évek során kialakult szoros kapcsolatot, amely oda vezetett, hogy a KMVSZ tavaly a VOSZ társult tagszervezetévé vált. A magyar-magyar együttműködés és közös fellépés iránti, egyre nagyobb igényre reagálva, a VOSZ 2019 áprilisában létrehozta a Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Szövetségek Nemzeti Fórumát és csatlakozásra szólította fel az érdeklődő magyar vállalkozói szervezeteket. A VOSZ Elnökségi határozatát követően megkezdődött az alakuló ülés előkészítése, a csatlakozó szervezetek megkeresése. A Fórum elnöke, Czomba Csaba és titkára, Varga Julianna részt vett több csatalakozni vágyó határon túli szervezet rendezvényén, így a Romániai Magyar Üzleti Egyesület Krízismenedzsment konferenciáján, Kolozsváron és a Vállalkozói Expón, Dunaszerdahelyen, valamint a KMVSZ küldöttértekezletén és a Turul Expo rendezvényen, Tiszapéterfalván.

A mintegy 30 megkeresett vállalkozói szervezet közül 16 szervezet már az első felhívásra örömmel csatlakozott a kezdeményezéshez, 3 szervezet megfigyelőként jelezte részvételi szándékát.

A Fórum alakuló ülésére a 2019. évi KÁRPÁT EXPOrt keretében, 2019. október 21-én került sor. Ez a nagyszabású rendezvény – amelyen számos kiállító cég és szervezet volt jelen és előadást tartott Prof. Dr. Palkovics László Innovációs és Technológiai Miniszter, Dr. Nagy István agrárminiszter és a díszvacsorán beszédet mondott Kövér László, az Országgyűlés elnöke is – jó alkalmat teremtett az alakuló ülés megtartásához. Segítő partnerünk volt a rendezvény házigazdája, a Csík László ügyvezető igazgató úr által vezetett CED Közép-európai gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. is, akiknek ezúton is köszönjük, hogy befogadták rendezvényünket és támogatták céljainkat.

A Fórum alakuló rendezvényén 15 határon túli magyar vállalkozói szervezet elnöke, képviselője és munkatársa volt személyesen is jelen:

  • Muravidéki Magyar Gazdák és Vállalkozók Egyesülete
  • Szlovákiai Magyar Vállalkozók Szövetsége
  • Gazda Polgári Társulás (Felvidék)
  • Szlovákiai Magyar Közgazdász Társaság
  • Vajdasági Fiatal Vállalkozók Egyesülete
  • Magyar Kanizsa Község Vállalkozóinak Általános Egyesülete
  • Palicsi Vállalkozók Fóruma PAVAFO
  • Dunatáj Egyesület Nyugat Bácska Fejlesztéséért
  • Csiki Vállalkozói Egyesület
  • Székelyudvarhelyi Vállalkozók és Egyesületek Szövetsége
  • Erdélyi Fiatal Vállalkozók Szövetsége
  • Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetsége
  • Kárpátaljai Fiatal Magyar Vállalkozók Szövetsége
  • St. Georgius Manager Klub Marosvásárhely
  • Szatmárnémeti Kisiparosok Kamarája Egyesület

A csatlakozott szervezetek közül nem voltak jelen az alakuló ülésen:

  • Topolya Község Vállalkozóinak általános Egyesülete
  • Nagybecskereki Magyar Vállalkozók Egyesülete
  • Romániai Magyar Üzleti Egyesület (RMÜE)
  • Székelyudvarhelyi Mikro Vállalkozások Szövetsége

A Fórum 20 szervezett társulásával alakult meg.

Az alakuló ülés elfogadta a Fórum Szervezeti és Működési Szabályzatát – megerősítve Czomba Csaba elnöki, valamint Varga Julianna titkári tisztségét – valamint a tevékenység főbb irányvonalait. Ezek szerint a Fórum célja, hogy a Kárpát–medencében működő magyar vállalkozókat, az őket képviselő szervezeteket egy közös platformba tömörítse, az érdekeiket képviselje és erősítse a magyar–magyar gazdasági kapcsolatokat, a közös gazdasági fellépést.

A Fórum egy nyílt, befogadó szervezet, amely – a társult szervezetek önállóságának maximális tiszteletben tartása mellett – a VOSZ égisze alatt működik és várja további határon túli magyar vállalkozói szövetségek csatlakozását. Horvátországból még nincs tagja a Fórumnak, célunk, hogy mielőbb csatlakozzanak az ottani vállalkozói szövetségek is. Tevékenységünk során erősítjük a határ két oldalán élő és működő vállalkozások közötti kapcsolatokat. A közös nyelv és kultúra hozzásegíti tagjainkat ahhoz, hogy együtt minél eredményesebben vegyenek részt a nemzetközi együttműködésekben, az EU-s pályázatokon történő közös indulástól kezdve a közös gyártásig és közös vállalkozások létrehozásáig.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 13:50:00
2024-ben 13 295 új lakás épült, 29 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban; a kiadott építési engedélyek és az egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 20 494 volt, 4,7 százalékkal kevesebb, mint 2023-ban – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS