A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége 2019. október 21-én alakuló ülésre hívta a kárpát-medencei magyar vállalkozói szervezeteket.
A 2019. évi KÁRPÁT EXPOrt keretében, a Millenárison rendezett találkozón a VOSZ és tizennégy határon túli vállalkozói szervezet elfogadta a Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Szövetségek Nemzeti Fóruma alapító okiratát és meghatározta az elkövetkező évek irányvonalát is. A Fórum egy integratív és konzultatív szervezet a VOSZ-on belül, amelynek küldetése a magyar-magyar gazdasági kapcsolatok fejlesztése a térségben.
A vállalkozók közötti természetes kapcsolat annál könnyebben kialakul, minél erősebbek a közös kulturális és történelmi gyökerek. A Kárpát-medence vállalkozói között sok a magyar nyelvű és magyarországi hátterű vállalkozás, különösen az országgal szomszédos területeken. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége – a határ két oldalán élő vállalkozók igényeinek megfelelően – az elmúlt években a határ menti vállalkozói-gazdasági kapcsolatok fejlesztésében már több fontos lépést is tett. Az első lépések között említhetjük a vajdasági mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességének növelésére és nemzetközi szerepvállalásának elősegítésére egy évtizeddel ezelőtt indított, képzési és tanácsadási programot, a legutóbbi sikerek között pedig a Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetségével az évek során kialakult szoros kapcsolatot, amely oda vezetett, hogy a KMVSZ tavaly a VOSZ társult tagszervezetévé vált. A magyar-magyar együttműködés és közös fellépés iránti, egyre nagyobb igényre reagálva, a VOSZ 2019 áprilisában létrehozta a Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Szövetségek Nemzeti Fórumát és csatlakozásra szólította fel az érdeklődő magyar vállalkozói szervezeteket. A VOSZ Elnökségi határozatát követően megkezdődött az alakuló ülés előkészítése, a csatlakozó szervezetek megkeresése. A Fórum elnöke, Czomba Csaba és titkára, Varga Julianna részt vett több csatalakozni vágyó határon túli szervezet rendezvényén, így a Romániai Magyar Üzleti Egyesület Krízismenedzsment konferenciáján, Kolozsváron és a Vállalkozói Expón, Dunaszerdahelyen, valamint a KMVSZ küldöttértekezletén és a Turul Expo rendezvényen, Tiszapéterfalván.
A mintegy 30 megkeresett vállalkozói szervezet közül 16 szervezet már az első felhívásra örömmel csatlakozott a kezdeményezéshez, 3 szervezet megfigyelőként jelezte részvételi szándékát.
A Fórum alakuló ülésére a 2019. évi KÁRPÁT EXPOrt keretében, 2019. október 21-én került sor. Ez a nagyszabású rendezvény – amelyen számos kiállító cég és szervezet volt jelen és előadást tartott Prof. Dr. Palkovics László Innovációs és Technológiai Miniszter, Dr. Nagy István agrárminiszter és a díszvacsorán beszédet mondott Kövér László, az Országgyűlés elnöke is – jó alkalmat teremtett az alakuló ülés megtartásához. Segítő partnerünk volt a rendezvény házigazdája, a Csík László ügyvezető igazgató úr által vezetett CED Közép-európai gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. is, akiknek ezúton is köszönjük, hogy befogadták rendezvényünket és támogatták céljainkat.
A Fórum alakuló rendezvényén 15 határon túli magyar vállalkozói szervezet elnöke, képviselője és munkatársa volt személyesen is jelen:
A csatlakozott szervezetek közül nem voltak jelen az alakuló ülésen:
A Fórum 20 szervezett társulásával alakult meg.
Az alakuló ülés elfogadta a Fórum Szervezeti és Működési Szabályzatát – megerősítve Czomba Csaba elnöki, valamint Varga Julianna titkári tisztségét – valamint a tevékenység főbb irányvonalait. Ezek szerint a Fórum célja, hogy a Kárpát–medencében működő magyar vállalkozókat, az őket képviselő szervezeteket egy közös platformba tömörítse, az érdekeiket képviselje és erősítse a magyar–magyar gazdasági kapcsolatokat, a közös gazdasági fellépést.
A Fórum egy nyílt, befogadó szervezet, amely – a társult szervezetek önállóságának maximális tiszteletben tartása mellett – a VOSZ égisze alatt működik és várja további határon túli magyar vállalkozói szövetségek csatlakozását. Horvátországból még nincs tagja a Fórumnak, célunk, hogy mielőbb csatlakozzanak az ottani vállalkozói szövetségek is. Tevékenységünk során erősítjük a határ két oldalán élő és működő vállalkozások közötti kapcsolatokat. A közös nyelv és kultúra hozzásegíti tagjainkat ahhoz, hogy együtt minél eredményesebben vegyenek részt a nemzetközi együttműködésekben, az EU-s pályázatokon történő közös indulástól kezdve a közös gyártásig és közös vállalkozások létrehozásáig.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”