Már nem csak a vezetői bérek kúsznak havi 1 millió fölé

2022. 12. 15., 11:48

Kiemelkedő kereseti lehetőséget biztosít az IT-szektor Magyarországon. Egyes pozíciókban már nem ritka az 1,5-2 millió forintos bruttó fizetés – derült ki a Grafton Salary Guide kutatásából.

Érdemben emelkedtek a fizetések a pénzügyi szakemberek esetén, de a feldolgozóipari területen és az SSC-szektorban is ez a trend látszódik, a magas infláció azonban újabb jelentős béremeléseket tesz szükségessé hamarosan. Azok a cégek, amelyek nem tudnak legalább inflációkövető béremelést adni, a fluktuáció növekedésével nézhetnek szembe, ugyanis a megélhetési költségek drasztikus emelkedése miatt sok dolgozó kénytelen lesz váltani.

Idén jelentős mértékben emelkedett sokak keresete a Grafton Salary Guide felmérése szerint, ám a legtöbben úgy értek el kiemelkedő bérnövekedést, hogy munkahelyet váltottak. A legnagyobb béremelkedést ugyanis úgy lehet kiharcolni, ha valaki új munkahely után néz.

A következő hónapokban az évtizedek óta nem látott infláció miatt számos dolgozó erre kényszerülhet, ugyanis nem minden cég fogja a pénzromlás mértékével emelni a béreket.

A legkevésbé az IT-szektorban dolgozókat érinti az egyre erősödő recesszió szele. Az IT-szektor növekedése idén is kitart, amelynek következtében egyre több képzett dolgozóra van szükség. A növekvő munkaerőhiány miatt pedig folyamatosan emelkednek a bérek.

A vállalatok többsége az év első felében 5 és 15 százalék közötti béremelést adott. Ennek köszönhetően már egyes junior pozíciókban (1-3 év tapasztalat) is megjelentek a bruttó 1 millió forint feletti fizetések. A mediorok szintjén nem ritka az 1,5 milliós, míg a legalább 6 év tapasztalattal rendelkezőknél, a senior munkavállalóknál a 2 milliós fizetés.

„A Covid-járvány okozta gyorsuló digitalizáció miatt még inkább megnőtt a kereslet az IT-szakemberekre, amely hatással volt a bérükre is, kiváltképp igaz ez a Cloud, DevOps, automatizáció és tesztelés területekre” – mondta Farkas Tamás, a Grafton üzletágvezetője. Ebben a szektorban már a járvány előtt is jellemző volt az otthoni munkavégzés, azóta pedig minden IT-cég meghonosította ezt.

A home office az SSC-szektorban is nagy múltra tekint vissza, a Covid utáni időszakban pedig tovább erősödött ez a trend. Az elmúlt tíz évben még nagyobb ütemben érkeztek Magyarországra a szolgáltató központok mint azelőtt, egyrészt a kifejezetten kedvező bérszint, másrészt a képzett munkaerő miatt. A nyugat-európai vállalatok egyre több folyamatot szerveznek ki Kelet-Közép-Európába, ahol Magyarország pozíciója kedvező, hiszen a teljes bérköltség alacsonyabb, mint a versenytárs országokban.

Az SSC/BSC-kben menedzseri szinten érhető el a bruttó 1 millió forint feletti fizetés, a seniorok 600-900 ezer forint között keresnek a munkakör komplexitásától függően. Ugyanakkor az SSC-k kifejezetten széleskörű juttatási csomagokat kínálnak, ami vonzó a munkavállalók számára.

Az IT-szektorral és az SSC-kkel ellentétben a feldolgozóiparban van a legkevésbé lehetőség az otthoni munkavégzésre. A vállalatok ebben a szektorban nemcsak a kékgalléros dolgozóktól, hanem a mérnököktől is megkövetelik, hogy a munkanapok döntő többségében bejárjanak. Eljutott a munkaerőpiac oda, hogy a kékgalléros dolgozók egy részének a bére már a fehérgallérosokéval vetekszik. Egy tapasztalt CNC operátor akár bruttó 700 ezer forintot, egy PLC-programozó pedig 950 ezer forintot is megkereshet.

„Nehéz ezekre a pozíciókra képzett dolgozókat találni, ennek köszönhető, hogy a bérük ilyen ütemben zárkózik fel. Azonban ne felejtsük el, hogy ők több műszakban, 12 órában dolgoznak, míg a mérnökökre ez nem jellemző. Ezek a pozíciók nem követeknek meg felsőfokú végzettséget, általánosságban elegendő egy OKJ-s képzés” – mondta Farkas Tamás.

A kutatás szerint ebben a szektorban vágynak leginkább céges autóra a dolgozók, vagyis az a cég, amelyik ezt megadja, komoly piaci előnyre tehet szert.

Az általános pénzügyi-számviteli tudással, könyvelési ismerettel rendelkezőkért minden iparág kiélezett harcot vív. Az SSC-k pénzügyi és könyvelési területen bővülnének a következő időszakban, ezért még nagyobb lesz a verseny ezekért a szakemberekért. A pénzügyi területen dolgozók negyede 10 és 20 százalék közötti béremelést kapott, tízből egy dolgozó pedig 20 százalék feletti béremelésben részesült.

Ennek köszönhetően a kezdő fizetés a könyvelőknél 400 ezer forint körül mozog, azonban gyorsan és jelentősen nőhet a bére annak, aki ezen a területen dolgozik. A seniorok bruttó 750-900 ezer, a főkönyvelők pedig 900 ezer és 1,3 millió forint között keresnek.

„A következő hónapok turbulensek lehetnek a munkaerőpiacon. A rezsiszámlák növekedése ugyanis sokkoló hatással lesz a dolgozókra. Ahol jövő januárban nem lesz inflációkövető béremelés, ott megnőhet a fluktuáció, a dolgozók új munkahely után nézhetnek. Nem luxustermékeket szeretnének venni, hanem az alapvető szükségletek kielégítéséről van szó” – vélte a szakértő.

Szerinte lesznek olyan szektorok, amelyek megsínylik majd a válságot, ilyen lehet a turizmus-vendéglátás és az építőipar, ami a munkanélküliség kismértékű növekedéséhez vezethet. A béremelések mellett a cégeknek nem szabad megfeledkezniük azokról a további, nem kifejezetten bér jellegű juttatási lehetőségekről sem, melyek a munkavállalók számára kiemelt fontossággal bírnak.

Ilyenek például a munkáltató által nyújtott rugalmasság, a munka-magánélet egyensúlyának biztosítása, vagy az extra fizetett szabadnap, mely szinte minden munkavállaló számára kiemelt jelentőséggel bír.       

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-10-02 17:08:00
A Duna House Cégcsoport havi Tranzakciószám Becslése (DH-TB) és jelzáloghitel-előrejelzése szerint 2023 szeptemberében országosan 8067 lakóingatlan cserélt tulajdonost, valamint 50 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott.
2023-10-02 15:08:00
A más által írt írásbeli magánvégrendelet érvényességi feltétele két végrendeleti tanú alkalmazása. Előfordulnak olyan esetek, amikor a végrendelet a tanúk olvasható nevét nem, csak az aláírásukat tartalmazza. Érvényes-e a végrendelet, ha a tanú aláírása nem olvasható és a neve az okiratból sem tűnik ki? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem drága a csapatépítés, ha a dolgozók napi béréhez viszonyítjuk, de nem az étel, az ital és maga az esemény a fontos, hanem az, hogy mit hozunk ki a résztvevőkből. A látens távozóktól az elkerülhető fluktuáción át a jutalmazás-elismerés egyensúlyáig – íme, a recept ahhoz, hogy egy nyelvet beszéljen dolgozó és munkáltató. A következetes, tervszerű vállalati fejlődéshez vezető útról Kalmár Pétert, az [eureka] Consulting & Games alapító-vezérigazgatóját kérdeztük.
Egy igazán kreatív szakács, Szatmári Ferenc, alias Főzelékes Feri elárulja, hogyan építi forradalmi megoldásokkal a vállalkozását. A hartai gasztroblogger és influenszer több szakácskönyvvel a háta mögött, unokatestvérével közösen hívta életre a HIPPEACE főzelékbárt, amelynek alapjait a vásárlók is segítenek lerakni, közösségi finanszírozással. Ez az a helyzet, amikor a kedves vendég a receptet is hazaviheti az étteremből, de bőven van még újítás, amivel a franchise-ban szintén gondolkodó szakács előállt. Vigyázat, étvágygerjesztő epizód!
2023. 08. 06., 10:25
epizód: 2023 / 12   |   hossz: 28:19
Vajon hogyan vizsgázunk napjainkban stresszkezelésből és időmenedzsmentből – pont akkor, amikor a karrierünkre gazdasági nehézségek lehetnek hatással? Hogyan segíthet ezen az irányított játék, az ún. gamifikált fejlesztési folyamat, és hogyan gyógyít vele munkahelyi közösségeket, döntéshozó stratégiákat, karrier és magánélet egyensúlyában keletkezett zavarokat a „Mit játsszunk?” vlog egyik vezetője, Győri-Nádai Réka? A kreatív szakembert a vállalati soft skill tréningek és a játszva megoldható céges folyamatok sajátosságairól is faggattuk.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS