Berényi Benjamin: Már a magyar kkv-k is megérzik az ukrajnai háborút

Berényi Benjamin: Már a magyar kkv-k is megérzik az ukrajnai háborút
2022. 05. 25., 17:32

Minden negyedik olyan magyarországi vállalkozásnak nehézséget okoz a beszerzések finanszírozása, amelynek van hosszú fizetési határidővel teljesítő partnere – derül ki a Péntech friss felméréséből. A válaszadók kétharmada lényeges üzleti kérdésnek tartja a beszerzések kifizetési módját, 50 százaléka szerint pedig különösen nagy kihívást jelent a nagy összegű céges beszerzések azonnali kifizetése. Miközben a digitális finanszírozási eszközök nyújtotta azonnali fizetés előnyeit örömmel kihasználnák, sokan még a faktoring pontos fogalmával sincsenek tisztában.

A magyarországi vállalkozások 41 százalékának van olyan partnere, amelyik 30 napnál később fizet, 15 százalékuk pedig arról számolt be, hogy 60 napnál is hosszabb ideig várnak a pénzükre – állapítja meg 1000 magyarországi vállalkozás megkérdezésével készült felmérésében a vállalatok pénzügyi menedzsmentjét és finanszírozási folyamatait digitális eszközökkel megkönnyítő Péntech.

A munkaerőhiány a legnagyobb gond

A legnagyobb fejfájást jelenleg nem a hosszú fizetési határidő jelenti a cégeknek, hanem a munkaerőhiány. Az évek óta fokozódó helyzet ma már olyan mélyen érinti a vállalkozásokat, hogy a problémát minden második válaszadó rögtön a legelső helyre sorolta. Második helyen, 43 százalékkal a pandémia és az ukrán háborús helyzet okozta makrogazdasági problémák állnak. A friss konfliktus miatt képződött nehézségek tehát már ezt a szegmenst is elérték. Dobogós helyre került 38 százalékos említési rátával a fejlődést hátráltató, túlzottnak érzett adóteher is.

Azon cégvezetők közül ugyanakkor, akiknek a vállalkozása a kelleténél hosszabb fizetési határidőkkel szembesül, minden második (56 százalék) érzi ennek a negatív következményeit a társaság működésében. A legtöbben a saját beszerzések intézésében felmerülő akadályokat említették (23 százalék), de sokan nehezebben tudnak új projekteket elvállalni a késve fizetés miatt (19 százalék), és olyanok is akadnak, akiknek a bérek és a rezsi kifizetésében (17 százalék), illetőleg az adó (14 százalék) befizetésében okoz ez gondot.

Eszközvásárlás, bérrendezés – no meg egy kis nyaralás

Mindezek fényében aligha meglepő, hogy abban az esetben, ha a még ki nem fizetett számlák ellenértékét az érintett cégek – például egy faktoring konstrukció keretében – mindig azonnal megkapnák, a beérkező összegeket a vállalkozás pénzügyi helyzetének javítására (45 százalék), eszközvásárlásra, infrastruktúra fejlesztésére (45 százalék) és a kifizetetlen bérek rendezésére (27 százalék) fordítanák.

Meglehetősen kis számban (100-ból 6-an), de akadnak olyan cégvezetők is, akik a gyorsan kézhez kapott pénzből leginkább nyaralni küldenék magukat. A fentieken túl pedig az azonnali fizetés előnyeit piaci terjeszkedésre és saját tartozások rendezésére, valamint HR-fejlesztésekre is felhasználnák a válaszadók.

Nyitottak az újra, de nem tudják, pontosan mi az a faktoring

„Jól mutatja az üzleti közeg nyitottságát az újgenerációs pénzügyi megoldásokra, hogy a felmérésben megkérdezettek 61, illetve 60 százaléka szerint a napon belüli utalás, valamint az online számlázás megjelenése volt a legmarkánsabb pozitív hatással vállalkozásuk működésére” – véli Berényi Benjamin, a Péntech társalapító-ügyvezetője.

(Berényi Benjamin is részt vett az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatában. A sorozat 271. interjúját IDE KATTINTVA olvashatja el.)

Ehhez képest minimum meglepő, hogy a megkérdezett vállalkozásoknak csupán a harmada van tisztában a faktoring pontos fogalmával. A többiek vagy nem tudták, mit is fed a kifejezés (20 százalék), vagy egészen fura elképzeléseik voltak róla: 7 százalékuk szerint ez a hitelezés egyik formája, 4 százalékuk pedig a könyvelési tételek ellenőrzésével vette egy kalap alá.

Pedig a hosszú fizetési határidejű számlák kényelemes finanszírozását nyújtó faktoring nem ördögien bonyolult: a lényege az, hogy egy vállalkozás akár rögtön hozzájuthat egy olyan számla ellenértékéhez, amelyet alapesetben csak a 30, 60, 90 napos fizetési határidő lejárta után kapna meg. A faktorcég minimális díj fejében tehát gyakorlatilag előre kifizeti a számlát, amely a fizetési határidő lejártát követően már őt illeti meg.

Lassú és nehézkes a forrásszerzés a kkv-k számára

A digitális finanszírozási eszközök pontosan azokat a fájdalompontokat célozzák, amelyek miatt a válaszadók 61 százaléka egyenesen ódzkodik a külső finanszírozástól. Ezek sorrendben a túl sok adminisztráció (a megkérdezettek 57 százaléka említette), a hosszadalmas és lassú folyamat (36 százalék), valamint az átláthatatlanság és a nehéz érthetőség (25 százalék). Ezek leküzdésével tehát javítható a cégvezetők finanszírozási nyitottsága, akiknek a kétharmada saját bevallása szerint szereti az új eszközök, módszerek kipróbálását közelről is követni. A döntéshozók kétharmada tartja lényeges üzleti kérdésnek a beszerzések kifizetési módját, 50 százalékuk pedig kiemelt kihívásnak tekinti a nagyösszegű céges beszerzések azonnali kifizetését.

„A digitálisan elérhető és teljesen online bonyolítható finanszírozási formák felgyorsítják és transzparensebbé teszik a cégek pénzügyeinek intézését" – hangsúlyozza Berényi Benjamin, miközben az átlátható feltételekkel és árazással hozzáférhető megoldások az általános pénzügyi kultúrát is javítják.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 03. 22., 13:09
Vezetői stílusom szerves része a folyamatos és drasztikusan őszinte visszajelzés, de ezt nagyon szépen be tudom csomagolni – mondta az Üzletemnek Hortobágyi László, a Nova Human Resource Kft. új üzletágának igazgatója.
2023. 03. 14., 13:43
Tíz év alatt sikerült egy marginális szereplőnek számító magyar kisvállalatból Magyarország elsőszámú fejvadász cégét felépíteni – mondta az Üzletemnek dr. Molontay Patrik, a HumanField Vezető- és Specialistakiválasztó Kft. ügyvezető igazgatója és Executive-üzletágvezetője.
2023-03-30 19:11:00
Az ügyvédekről szóló filmeknek, sorozatoknak se szeri se száma. De miért megy olyan jól ez a téma? Miért érdekli az embereket, hogy milyen egy ügyvéd, hogyan dolgozik?
2023-03-30 15:11:00
Az szja-bevallási tervezetet mindenképpen érdemes átnézni, szükség esetén módosítani. A jóvá nem hagyott tervezet – az egyéni vállalkozók, a mezőgazdasági őstermelők és az áfás magánszemélyek tervezetének kivételével – május 22-ével automatikusan bevallássá válik – figyelmeztet a NAV.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 03. 26., 23:45
epizód: 2023 / 3   |   hossz: 19:51
Mi kerül akár több tízmillió forintba egy nagy teljesítményű hangsugárzón és miben különbözik a hagyományos értelemben vett hangfalaktól? Hogyan lehetséges, hogy nem vastagabb egy faliképnél, mégis úgy szólaltat meg analóg és digitális zenét, mint semmi más? A világhír felé haladó márka sztoriját Kiss Imre, a Popori Acoustics értékesítési és marketingvezetője mutatja be.
Miért és hogyan érdemes különbséget tenni vállalkozás és női vállalkozás között? Hogyan segítheti ez a szekció a VOSZ-on belül a hazai társas vállalkozások női vezetőit és dolgozóit? Mi az, amit egy női vállalkozás csípőből tud, de a cégeknek – még a nagyobbaknak is – még mindig tanulni kell? A szövetség legújabb szervezetét, a Női Vállalkozói Szekciót az elnök, Lakatosné Lukács Zsuzsanna mutatja be.
Mire számíthatnak a hazai vendéglátók és a szálláshely-szolgáltatók 2023-ban? Melyek az ágazat legfőbb problémái és kiugrási lehetőségei, mely régiók reménykedhetnek leginkább jó eredményekben? Hogyan támogatja a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége az ágazat szereplőit? A kérdésekre Duska Sándor, az Idegenforgalmi, Szálláshely-szolgáltatók és Vendéglátó-ipari szekció elnöke válaszol.

  Rovathírek: GUSTO

A szervezők célja, hogy összehozzák a kenyér szerelmeseit, hogy kicserélhessék tapasztalataikat, hogy visszaemeljék a köztudatba az igazi kenyérsütés fogalmát, készítésének változatait, eredeti ízeit.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS