2024. július 1. – Információk, hírek vállalkozóknak

2024. 07. 01., 08:10

Az Üzletem.hu összefoglalója.

Hol bukkanhatnak fel a NAV revizorai július első napjaiban?

Az ADÓtraffipax friss bejegyzéseiből kiderül, hogy hol és kik számíthatnak nagyobb valószínűséggel operatív ellenőrzésre a július 1-jén kezdődő (27.) héten.

Tovább csökkent májusban a munkanélküliségi ráta

A márciusi 4,5 és az áprilisi 4,4 százalék után 2024 májusában 4,3 százalékos volt a munkanélküliségi ráta a 15–74 évesek körében; a március–májusi átlag így 4,4 százalék volt.

22 százalékkal nőtt májusban a magánszálláshelyeken töltött vendégéjszakák száma

2024. májusban a vendégek száma összességében 18, a vendégéjszakáké 13 százalékkal nőtt a turisztikai szálláshelyeken, a szálláshelyek forgalma 20 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

Nem javult Magyarország pozíciója a régiós üzemanyagár-versenyben

A 95-ös benzin magyarországi átlagára 11 forinttal emelkedett az előző heti adathoz képest, miközben a régiós és szomszédos országokban a benzin átlagára 1, illetve 3 forinttal csökkent. A gázolaj magyarországi átlagára 17 forinttal nőtt egy hét alatt; a régiós átlagár 4 forinttal, a szomszédos országokban megfigyelt ár pedig 3 forinttal növekedett.

Hatvan százalékkal drágulnak a földhivatali díjak

Alaposan megemelték az ingatlanvásárláshoz és lakáshitelekhez szükséges földhivatali ügyintézés díjait egy péntek este megjelent rendelettel.

Alig változtak májusban az ipari árak

Az előző hónaphoz viszonyítva 0,2 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak 2024 májusában, az egy évvel korábbinál pedig átlagosan 0,2 százalékkal alacsonyabbak voltak.

Mérsékelt áremelkedés az új építésű ingatlanok piacán – Debrecen a legdrágább megyei jogú város

A korábbi években megszokott áremelkedésnél kisebb ütemben, de tovább drágultak az új építésű lakások, a debreceni átlagár pedig ismét megelőzte a sopronit – ismertette az Otthon Centrum elemzési vezetője a megyei jogú városok második negyedéves árlistáját.

Ma már csak álom a 25 millió forintos balatoni ingatlan

A fővárosi átlagot is meghaladta a balatoni ingatlanok vásárlására fordított összeg 2024-ben a Duna House adatai szerint.

Vállalkozói kultúra és érdekképviselet külföldön – Legyünk büszkék vállalkozói értékeinkre!

„Vállalkozói kultúra és érdekképviselet külföldön” címmel tartották meg a VOSZ Női Vállalkozói Szekció és a SEED Alapítvány közös fórumsorozatának legutóbbi virtuális rendezvényét június 27-én.

OPTEN: 2024-ben nőhet a cégvezetéstől eltiltottak száma

Az elmúlt két évben indított jelentős számú felszámolási és kényszertörlési eljárások ellenére 2023-ban alig haladta meg a cégvezetéstől eltiltott személyek száma a 20 ezret. Bár csekély mértékben, 2023-ban ismét csökkenő tendenciát mutatott az újonnan eltiltott magánszemélyek száma, amiben fordulat várható 2024-ben – írja az OPTEN.

Uniós forrásból korszerűsödhet a hazai távhőhálózat

Három magyarországi energetikai programot támogat az uniós Modernizációs Alap – tájékoztatott az Energiaügyi Minisztérium.

Tízből négy munkavállaló számít a home office szabályok változására

Országos szinten a magyar munkavállalók háromnegyede támogatja a home office-t, attól függetlenül, hogy ez saját munkájukat tekintve egyáltalán kivitelezhető-e – mutat rá felmérésében a Profession.hu.

Keresi a helyét a mesterséges intelligencia

Németh Balázs: a mesterséges intelligencia alkalmazása egy éve még csak az igazán nagy cégekre volt jellemző, mára azonban már minden cégkategóriában megjelent.

Sejtbefogó mikrorobotokat fejlesztettek ki szegedi kutatók

A rugalmas mikrorobotok használatának fontos újdonsága, hogy a sejteket a megfogásukhoz nem szükséges semmivel sem kezelni, és a vizsgálat elvégzése után el is lehet engedni azokat.

Ezzel a módszerrel eltávolíthatók a mikroműanyagok az utak csapadékvízéből

Fontos felfedezésre jutott három vállalat konzorciuma, amelynek tudósai rájöttek: egy növényi alapú anyag segítségével lehetséges a mikroműanyagok kiszűrése az utakról összegyűjtött csapadékvízből, ami ezután már nem szennyezi többé a természetet.

Egyensúly Intézet: A világgazdaság helyzete 2024 júniusában

Az infláció a nagy gazdaságokban tovább fog lassulni, várhatóan 2025-re elérve a jegybanki célokat – prognosztizálja az Egyensúly Intézet 2024 júniusi gazdasági gyorsjelentésében.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS