2024. július 1. – Információk, hírek vállalkozóknak

2024. 07. 01., 08:10

Az Üzletem.hu összefoglalója.

Hol bukkanhatnak fel a NAV revizorai július első napjaiban?

Az ADÓtraffipax friss bejegyzéseiből kiderül, hogy hol és kik számíthatnak nagyobb valószínűséggel operatív ellenőrzésre a július 1-jén kezdődő (27.) héten.

Tovább csökkent májusban a munkanélküliségi ráta

A márciusi 4,5 és az áprilisi 4,4 százalék után 2024 májusában 4,3 százalékos volt a munkanélküliségi ráta a 15–74 évesek körében; a március–májusi átlag így 4,4 százalék volt.

22 százalékkal nőtt májusban a magánszálláshelyeken töltött vendégéjszakák száma

2024. májusban a vendégek száma összességében 18, a vendégéjszakáké 13 százalékkal nőtt a turisztikai szálláshelyeken, a szálláshelyek forgalma 20 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

Nem javult Magyarország pozíciója a régiós üzemanyagár-versenyben

A 95-ös benzin magyarországi átlagára 11 forinttal emelkedett az előző heti adathoz képest, miközben a régiós és szomszédos országokban a benzin átlagára 1, illetve 3 forinttal csökkent. A gázolaj magyarországi átlagára 17 forinttal nőtt egy hét alatt; a régiós átlagár 4 forinttal, a szomszédos országokban megfigyelt ár pedig 3 forinttal növekedett.

Hatvan százalékkal drágulnak a földhivatali díjak

Alaposan megemelték az ingatlanvásárláshoz és lakáshitelekhez szükséges földhivatali ügyintézés díjait egy péntek este megjelent rendelettel.

Alig változtak májusban az ipari árak

Az előző hónaphoz viszonyítva 0,2 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak 2024 májusában, az egy évvel korábbinál pedig átlagosan 0,2 százalékkal alacsonyabbak voltak.

Mérsékelt áremelkedés az új építésű ingatlanok piacán – Debrecen a legdrágább megyei jogú város

A korábbi években megszokott áremelkedésnél kisebb ütemben, de tovább drágultak az új építésű lakások, a debreceni átlagár pedig ismét megelőzte a sopronit – ismertette az Otthon Centrum elemzési vezetője a megyei jogú városok második negyedéves árlistáját.

Ma már csak álom a 25 millió forintos balatoni ingatlan

A fővárosi átlagot is meghaladta a balatoni ingatlanok vásárlására fordított összeg 2024-ben a Duna House adatai szerint.

Vállalkozói kultúra és érdekképviselet külföldön – Legyünk büszkék vállalkozói értékeinkre!

„Vállalkozói kultúra és érdekképviselet külföldön” címmel tartották meg a VOSZ Női Vállalkozói Szekció és a SEED Alapítvány közös fórumsorozatának legutóbbi virtuális rendezvényét június 27-én.

OPTEN: 2024-ben nőhet a cégvezetéstől eltiltottak száma

Az elmúlt két évben indított jelentős számú felszámolási és kényszertörlési eljárások ellenére 2023-ban alig haladta meg a cégvezetéstől eltiltott személyek száma a 20 ezret. Bár csekély mértékben, 2023-ban ismét csökkenő tendenciát mutatott az újonnan eltiltott magánszemélyek száma, amiben fordulat várható 2024-ben – írja az OPTEN.

Uniós forrásból korszerűsödhet a hazai távhőhálózat

Három magyarországi energetikai programot támogat az uniós Modernizációs Alap – tájékoztatott az Energiaügyi Minisztérium.

Tízből négy munkavállaló számít a home office szabályok változására

Országos szinten a magyar munkavállalók háromnegyede támogatja a home office-t, attól függetlenül, hogy ez saját munkájukat tekintve egyáltalán kivitelezhető-e – mutat rá felmérésében a Profession.hu.

Keresi a helyét a mesterséges intelligencia

Németh Balázs: a mesterséges intelligencia alkalmazása egy éve még csak az igazán nagy cégekre volt jellemző, mára azonban már minden cégkategóriában megjelent.

Sejtbefogó mikrorobotokat fejlesztettek ki szegedi kutatók

A rugalmas mikrorobotok használatának fontos újdonsága, hogy a sejteket a megfogásukhoz nem szükséges semmivel sem kezelni, és a vizsgálat elvégzése után el is lehet engedni azokat.

Ezzel a módszerrel eltávolíthatók a mikroműanyagok az utak csapadékvízéből

Fontos felfedezésre jutott három vállalat konzorciuma, amelynek tudósai rájöttek: egy növényi alapú anyag segítségével lehetséges a mikroműanyagok kiszűrése az utakról összegyűjtött csapadékvízből, ami ezután már nem szennyezi többé a természetet.

Egyensúly Intézet: A világgazdaság helyzete 2024 júniusában

Az infláció a nagy gazdaságokban tovább fog lassulni, várhatóan 2025-re elérve a jegybanki célokat – prognosztizálja az Egyensúly Intézet 2024 júniusi gazdasági gyorsjelentésében.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 03., 15:55
Több mint 900 jelölést mérlegelve választották ki azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető kisplasztikát és az idén jelentősen megemelt pénzdíjat december 6-án a Művészetek Palotájában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS