Egyensúly Intézet: A világgazdaság helyzete 2024 júniusában

2024. 06. 30., 11:10

Az infláció a nagy gazdaságokban tovább fog lassulni, várhatóan 2025-re elérve a jegybanki célokat – prognosztizálja az Egyensúly Intézet 2024. júniusi gazdasági gyorsjelentésében.

A magyar a világ egyik legnyitottabb gazdasága. Az export és az import összesített nagysága a legfrissebb elérhető, 2022-es adat alapján a GDP 186,7 százalékát tette ki. Összehasonlításképpen: 2022-ben a világátlag 148 ország alapján 100,8 százalék volt, tehát Magyarország kereskedelmi nyitottsága nemzetközileg is kiemelkedő. Épp ezért a magyar gazdaság kilátásait nagyban meghatározza a világgazdasági folyamatok alakulása. Az előrejelzések a Nemzetközi Valutaalap (IMF) legfrissebb jelentéséből származnak.

2024 első negyedévében az Európai Unió gazdasági növekedése kissé gyorsult. Az európai gazdaságok teljesítménye összességében az előzetes várakozásoknak megfelelően alakult. Mind az EU, mind az eurózóna gazdasága 2024 első negyedévében 0,4 százalékkal nőtt a szezonálisan és naptárhatással igazított adatok alapján az előző év azonos időszakához képest. Legfontosabb kereskedelmi partnerünk, Németország kibocsátása 2024 első negyedévében 0,5 százalékkal csökkent éves alapon. A régió országai közül Csehországban (+0,4 százalék), Lengyelországban (+1,3 százalék) és Szlovákiában (+2,7 százalék) is nőtt a GDP az előző év azonos időszakához képest. Magyarország 1,7 százalékos éves GDP növekedése az európai tabella felső harmadába tartozik.

A világgazdaság fő jellemzője a 2020-2022-es Covid- és eneregiaválságokból való kilábalás eltérő üteme. Az USÁ-ban tavaly dinamikus, 2,1 százalékos GDP-növekedést figyelhettünk meg, melyet a lakossági fogyasztás és a beruházások továbbra is jelentős bővülése támogatott. Ezzel szemben az eurózónában a kilábalás üteme ennek harmada, 0,7 százalék volt: az európai gazdaságokat jobban megviselték az orosz-ukrán háború hatásai, valamint az egységes fiskális politika hiánya is nehezíti az amerikaihoz hasonló, élénkítő gazdaságpolitikai válaszokat. A magyar külkereskedelem számára kiemelten fontos európai kereslet az IMF várakozásai szerint idén és jövőre is csak mérsékelt ütemben fog nőni: 2024-ben 1,2 százalékos, míg 2025-ben 1,8 százalékos növekedést várnak a Valutaalap közgazdászai.

A kínai növekedési számok ugyan magasabbak mind 2023-ban, azonban az 5 százalékos növekedés kínai szemszögből gyengének mondható, és a növekedés üteme az IMF várakozásai szerint lassulni fog. A kínai lassulás oka a beruházásvezérelt, eladósodással fűtött gazdasági növekedési modell kifulladása. Összességében tehát nem várható erős kereslet 2024-ben és 2025-ben a világgazdaságban: egy dinamikus amerikai mellett lomha európai és lassuló kínai gazdasággal számolhatunk.

A gyenge globális kereslet pozitív hozadéka ugyanakkor az, hogy az infláció tartósan alacsony maradhat. A 2022-ben a fejlett gazdaságokban rég nem látott magasságokba, 8-10 százalék közelébe emelkedett infláció csökkenése várhatóan folytatódik 2024-ben és 2025-ben is. Jövőre az eurózónában és az USÁ-ban is elérhető a jegybankok 2 százalékos inflációs célja. Magyarországra is kihatnak a globális inflációs folyamatok: ha az importárak emelkedése mérsékelt, az hazánkban is segíti az infláció féken tartását.

Az infláció csökkenéséhez a gyenge globális kereslet mellett más tényezők is hozzájárulnak. Egyrészt a nagy jegybankok gyors ütemben emelték a kamatokat, és egyre valószínűbb, hogy a 2010-es években megszokott, nullához közeli kamatokat még sokáig nem fogjuk újra látni. Az amerikai jegybank szerepét betöltő központi bank, a Federal Reserve változatlanul 5,25-5,50 százalékon tartja a kamatokat, és az idei évre a piaci várakozások nem valószínűsítenek egynél több kamatvágást. Az Európai Központi Bank irányadó kamatát a 4,25-4,50 százalékos sávban tartja, ezzel hűtve a gazdaságot, és megakadályozva az árak újbóli gyors emelkedését.

Az alacsony inflációhoz hozzájárul másrészt az energia- és nyersanyagárak várható alakulása. A 2022-es nagy inflációs hullám egyik kiváltó oka volt az energia és nyersanyagárak gyors emelkedése, amely aztán átgyűrűzött a legtöbb termék árába. 2025-ig a Valutaalap elemzői mind az olaj, mind a fő nyersanyagok tekintetében mérsékelt csökkenést várnak.

A világgazdaság helyzete Magyarország szempontjából a következőképpen foglalható össze: a gyenge európai kereslet nehéz helyzetbe hozhatja az exportszektort, ezzel veszélyeztetve a GDP-növekedést, azonban a globális folyamatok segítik az áremelkedés ütemének alacsonyan tartását.

VOSZ

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 04., 09:04
Az előző hónaphoz viszonyítva 0,5 százalékkal csökkent, az egy évvel korábbitól – a munkanapok számát figyelembe véve – 4,1 százalékkal maradt el az ipari termelés volumene 2024. augusztusban. Az ipari termelés az év első nyolc hónapjában 3,8 százalékkal volt kisebb, mint 2023 azonos időszakában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS