2024. augusztus 13. – Információk, hírek vállalkozóknak

2024. 08. 13., 08:10

Az Üzletem.hu összefoglalója.

Vállalkozói számlák: jönnek a díjemelések a tranzakciós illeték emelkedése miatt

A vállalkozói ügyfelek esetében nincs díjstop, a pénzügyi tranzakciós illeték emelése miatt megnövekedett terheiket a bankok így átháríthatják, a díjak jellemzően szeptember végétől – október elejétől emelkednek.

Új csúcson az önkéntes pénztárak taglétszáma

Az erős évkezdet után a második negyedév is lendületes folytatást hozott a hazai önkéntes kasszák teljesítményében. Az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztárak összesített taglétszáma immár meghaladja a 2,1 millió főt, a nyugdíjcéllal takarékoskodók vagyona új csúcsot ért el, az egészségkasszák pedig továbbra is vonzzák az öngondoskodókat.

Július volt eddig az év legerősebb hónapja az ingatlanpiacon

A júniusi enyhülés után a Duna House által júliusra becsült 11 538 tranzakcióval az év eddigi legerősebb hónapját zárta az ingatlanpiac; az előző hónaphoz képest 23,7 százalékos, az előző év azonos időszakához viszonyítva pedig 88,9 százalékos volt a növekedés.

Egyre kevesebbet lehet alkudni az ingatlanpiacon

Az Otthon Centrum mérése szerint az idei év első felében a használt házak teljes árengedménye országos átlagban 12,4 százalék volt, a téglalakások árából 6,9, míg a panelekéből 5,9 százalékot engedtek az eladók.

A megszokottnál nagyobb mértékben „hull a szilva a fáról”

Az országosan jelentkező változékony időjárás okozta fagykár és hideghatás következtében a megszokottnál nagyobb mértékű gyümölcshullás volt megfigyelhető idén a hazai szilvaültetvényeken.

A gazdák 86 százalékának okoz gondot a vadkár, de a károknak csak töredékét követi megfelelő kárrendezés

A múlt század közepe óta folyamatosan nő a nagyvadállomány Magyarországon, ezek a fajok ma már nyílt mezőgazdasági területeken is jelen vannak, egyre nagyobb károkat okozva a termelőknek.

Ez a távirányítású robot erdőtűz ellen is bevethető

Ahogy világszerte egyre több régió küzd pusztító erdőtüzekkel (most éppen Athén környéke), az innováció új eszközökkel támogatja a tűzoltók munkáját. A kínai fejlesztésű KT-500 új távlatokat nyit a lángok elleni küzdelemben.

A 100 évesnél idősebb fák a korábban gondoltnál sokkal jobban segítenek a felmelegedés elleni küzdelemben

A kontinens erdői akár évi 309 megatonna szén-dioxid megkötésére is képesek lehetnének 150 éven keresztül, ha ezeket az erdőket nem használnánk tovább, hagynánk azokat növekedni és visszavadulni.

Uniós forrás felhasználásával épít akkumulátoros energiatárolót Soroksáron az E.ON

A Soroksárra telepítendő akkumulátoros energiatároló mintegy 350 lakossági napelemes rendszer által megtermelt energiát, 6 MWh-t képes eltárolni.

PET-palackokkal kapcsolatos zöld állításokat vizsgál a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal több vállalkozással szemben is eljárást indított, mivel az ásványvizes és üdítőitalos palackok címkéin feltüntetett, és egyéb kereskedelmi kommunikációjukban alkalmazott, a termék környezeti hatásaira vonatkozó állításokkal valószínűsíthetően megtévesztették a fogyasztókat.

Három tagállam adja az EU burgonyatermelésének több mint felét

2023-ban 48,3 millió tonna burgonyát takarítottak be az EU-ban, 0,8 millió tonnával többet, mint egy évvel korábban – tájékoztatott az Eurostat.

A GDPR-nál is nagyobb jelentőségű jogszabály lesz az uniós mesterségesintelligencia-rendelet

„A mesterséges intelligencia rendszerek használatára vonatkozó követelmények az MI értéklánc és életciklus minden szereplőjére vonatkoznak, a fejlesztőktől a felhasználókig.”

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS