2023. augusztus 29. – Információk, hírek vállalkozóknak

2023. 08. 29., 08:11

Az Üzletem.hu összefoglalója.

Borús a helyzet a bankok szerint

A hazai bankrendszer 2023 első felében is a konjunktúra romlását tapasztalta, döntően a hitelkereslet visszaesése miatt – derül ki a jegybank Banki Konjunktúrafelméréséből.

Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram: a szerződött állomány elérte a 750 milliárd forintot

A szerződött ügyfelek 68 százaléka kkv-szektorból került ki, ők a szerződött hitelállomány alapján a források 43 százalékát használhatják fel.

Folyószámlahitelek: negyvenezres mínuszban zárja a hónapot az „átlag magyar”

Egyre több magyar bankszámlás nem jön ki a hónap végéig a fizetéséből, 250 milliárd forint az ilyenkor kényszerűségből felhasznált folyószámlahitelek teljes összege. Ez ugyan kézenfekvő megoldás, ha vésztartalékra van szükség, de drága mulatság folyamatosan mínuszban tartani a folyószámlát – olvasható a Bank360.hu elemzésében.

Öthavi csúcsára emelkedett a GKI konjunktúraindexe augusztusban

A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmérés szerint augusztusban érezhetően javultak a magyar lakossági és üzleti várakozások, így a GKI konjunktúraindexe öthavi csúcsára jutott.

Lakbérek: országos átlagban 13 százalékos volt az éves drágulás júliusban

2023 júliusában is az előző hónaphoz képest országosan és Budapesten egyaránt 1,9 százalékkal nőttek a kínálati bérleti díjak. A 2022. júliusinál országosan 13, a fővárosban 14 százalékkal, a 2015. évinél pedig 92, illetve 84 százalékkal voltak magasabbak a lakbérek – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

Nem találtak mindent rendben a gyrost árusítóknál a Nébih-ellenőrök

Gyrost forgalmazó vendéglátóhelyeket és az otthoni grillezés termékeit:ellenőrizték az élelmiszerbiztonsági szakemberek. Több gyrosozóval szemben eljárást indítottak a higiéniai és a nyomonkövetési problémák miatt, egy létesítmény működését pedig ideiglenesen felfüggesztették.

A VOSZ Budapesten folytatja „Egészségre vállalkozunk” rendezvénysorozatát

A VOSZ „Egészségre vállalkozunk” rendezvénysorozatának második állomása Budapesten lesz szeptember 2-án.

Lakásbiztosítás: ezekre érdemes figyelniük a bérlőknek és a bérbeadóknak

Éves összevetésben 26 százalékkal nőtt az augusztus első felében megkötött lakásbiztosítások száma, az átlagdíj 11 százalékkal nőtt és meghaladta a 36 ezer forintot – derül ki a Netrisk összefoglalójából.

Melyik az előnyösebb, a fapados vagy a klasszikus utasbiztosítás?

A repülőútra készülők számára számos esetben kedvezőbbek lehetnek a hagyományos utasbiztosítások feltételei, mint amit a fapados légitársaságok kínálnak – derül ki a CoverMe digitális biztosítási platform blogbejegyzéséből.

Megtagadható a munkavégzés másik munkakörben?

A munkaviszonyban gyakran találkozhatunk azzal, hogy a munkáltató olyan feladatok ellátására is utasítja a munkavállalót, amely nem tartozik a munkakörébe. Köteles a dolgozó minden esetben eleget tenni az ilyen utasításnak? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

IVSZ: enyhülhet az informatikushiány, ha a hallgatók valóban piacképes tudást szereznek

Az IVSZ – Digitális vállalkozások szövetsége pozitív fejleménynek tartja, hogy 2023-ban több mint 37 százalékkal több diákot vettek fel a hazai informatikai szakokra, mint egy évvel korábban.

Szenzációs innováció: nyáron hűt, télen fűt az új épületfestés

Az amerikai Stanford Egyetem tudósai fejlesztettek ki egy olyan új festéktípust, ami a forró nyári hónapokban csökkenti, a téli időszakban pedig növeli a lakások és más épületek belső hőmérsékletét. A felfedezésük döbbenetes hatékonysággal fogja vissza a rezsiköltségeket és karbonkibocsátást.

Új balti-tengeri lazackvótákat javasol az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság elfogadta a Balti-tengerre vonatkozó 2024. évi halászati lehetőségekre vonatkozó javaslatát.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS