Új balti-tengeri lazackvótákat javasol az Európai Bizottság

Új balti-tengeri lazackvótákat javasol az Európai Bizottság
2023. 08. 28., 18:39

Az Európai Bizottság elfogadta a Balti-tengerre vonatkozó 2024. évi halászati lehetőségekre vonatkozó javaslatát.

A Bizottság azt javasolja, hogy a Finn-öbölben 7 százalékkal növeljék a lazacra vonatkozó halászati lehetőségeket, ugyanakkor 15 százalékkal csökkentsék a lazachalászatot a fő medencében, és 20 százalékkal csökkentsék a heringfogást a Rigai-öbölben.

A Balti-tenger többi állományára (nyugati tőkehal, keleti tőkehal, nyugati hering, botteni hering, középső hering, spratt és sima lepényhal) vonatkozóan a Bizottságtovábbi információkat kért a Nemzetközi Tengerkutatási Tanácstól (ICES) annak érdekében, hogy jobban figyelembe lehessen venni, hogy a közönséges tőkehalat lepényhalal együtt, a heringet pedig sprattal együtt halásszák

A Balti-tenger Európa legszennyezettebb tengere. Hatással van rá a biológiai sokféleség csökkenése, az éghajlatváltozás, az eutrofizáció, a túlhalászás, valamint a szennyező anyagok, például a gyógyszerek és a szemét magas szintje – olvasható a Bizottság közleményében.

„Egyre inkább aggódok a balti-tengeri ökoszisztéma pusztulásának a halállományokra és az ezektől függő számos élelmiszerláncra gyakorolt hatásai miatt. Minden évben egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy sürgősen lépéseket kell tenni e változások kezelése érdekében. Az uniós környezetvédelmi jogszabályokat teljes mértékben végre kell hajtani, ha meg akarjuk oldani a Balti-tenger jelenlegi helyzetét. Ezért meghívtam az EU balti-tengeri országainak valamennyi környezetvédelmi és halászati miniszterét a szeptember 29-én a litvániai Palangában tartandó »A mi balti-tengerünk« konferenciára” – mondta el Virginijus Sinkevičius, a környezetért, az óceánokért és a halászatért felelős biztos.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS