És lehetséges: a HyIron megvalósította a karbonmentes vasgyártást

És lehetséges: a HyIron megvalósította a karbonmentes vasgyártást
2023. 11. 13., 14:10

Német közreműködéssel, világelsőként teljesítette a lehetetlent a namíbiai Oshivela projektet vezető HyIron. A vállalat kidolgozta a zéró szén-dioxid-kibocsátás mellett működő vasgyártás folyamatát. A találmányuk méltán nevezhető történelminek.

Namíbia úttörő szerepet játszik a zéró kibocsátású vasgyártásban - köszönhetően a HyIron vállalat Oshivela projektjének. Az ESG News szerint az afrikai állam lett a világ első olyan országa, ahol karbonlábnyom nélkül valósl meg az ipari vasgyártás. Az úttörő jelentőségű üzem alapkövét a napokban tették le, a programot megvalósító namíbiai és német cégvezetők, valamint a támogatást nyújtó Namíbiai Befektetési és Fejlesztési Tanács (NIPDB) képviselői.

A HyIron Oshivela Project összhangban van az NIPDB által kitűzött célokkal - hangzott el az ünnepségen, mivel a szervezet csak olyan tervek finanszírozásában akar részt venni, amelyek egyszerre támogatják a munkahelyteremtést, a műszaki ismeretek átadását és a gazdaság diverzifikációját, miközben hozzájárulnak a bolygó szén-dioxid-mentesítéséhez.

Márpedig a vasgyártás hosszú ideje és következetesen olyan szén-dioxid-intenzív módszereket alkalmaz, amelyek jelentős CO₂-kibocsátással járnak. A fosszilis tüzelőanyagokra való nagyfokú támaszkodás miatt az acélgyártás a globális szén-dioxid-kibocsátás egyik legfőbb okozója, ezért történelmi jelentőségű lehet, hogy a HyIron sikeresen forradalmasította a folyamatot. A vállalat által kidolgozott technológia a magas karbonkibocsátású tüzelőanyagok helyett zöld hidrogént és közvetlen redukciós technikát alkalmaz, ami tényleg egyedülálló a világon.

„Az Oshivela projekt kísérleti szakaszában 50 embert fogunk foglalkoztatni, miközben 15 ezer tonna vasat termelünk. Mivel a vas globális piaca évi 2 milliárd tonna, a növekedési potenciál nyilván óriási – közölte az alapkőletételen Johannes Michels, a HyIron ügyvezető igazgatója. Szeretnénk köszönetet mondani a namíbiai kormánynak a kivételes támogatásért, amellyel lehetővé tette, hogy a világon az elsők legyünk. Ez a projekt számos ember elkötelezettségét és a jelentős pozitív hatás elérése iránti szenvedélyüket bizonyítja.”

François Van Schalkwyk, a NIPDB ügyvezető igazgatója hozzáfűzte: az ország számára fontos, értékteremtő beruházás indul, elősegítve a gazdasági diverzifikációt és a Namíbiában életbe vágóan fontos munkahelyteremtést. Rainer Baake, a német-namíbiai energetikai és éghajlatvédelmi együttműködés különmegbízottja ezután kiemelte a zöld hidrogéngazdaság downstream iparágak szén-dioxid-mentesítésében betöltött szerepét, amivel Namíbia a zöld ipari átmenet élvonalába lőtte magát.

„Az itt készülő közvetlen redukálású vas például a németországi acélgyártás előtermékeként is felhasználható, a szélturbinák vagy járművek gyártásához szükséges zöld acél előállításához.”

A világelső karbonmentes vastermelés 2024 végén indulhat el. A beruházás kezdeti szakasza 30 millió euróba (kb. 11,3 milliárd forintba) kerül, és a tervek szerint évi 15 ezer tonna közvetlenül redukált vasat állít majd elő, több mint 50 munkahelyet teremtve, és hozzájárulva a szén-dioxid-kibocsátás globális csökkentéséhez.

Gábor János

Főoldali kép: NIPDB

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS