A Microsoft európai vállalattal kötötte a világ legnagyobb karbonkivonó üzletét

A Microsoft európai vállalattal kötötte a világ legnagyobb karbonkivonó üzletét
Gábor János  |  2024. 05. 08., 13:10

Ekkora kaliberű szén-dioxid-eltávolító szerződést még nem írtak alá a világon: a Microsoft svéd partnere 3,33 millió tonnás karbonkivonást vállalt, és a műveletet bioenergia segítségével hajtja végre.

A Stockholm Exergi bejelentette, hogy a Microsofttal kötött szerződés értelmében 3,33 millió tonna szén-dioxid-eltávolítást és -tárolást (BECCS) hajt végre, biomasszából származó energia felhasználásával. A megállapodást a világ eddigi legnagyobb tartós szén-dioxid-kivonási üzletének nevezi az ESG News, megjegyezve, hogy az erről szóló tanúsítványokat 2028-tól kezdve 10 éven át szállítja majd a Microsoft számára.

„Ez a megállapodás hatalmas előrelépés a BECCS-projektünk, a Stockholm Exergi és az éghajlat számára. Hiszem, hogy a szerződés inspirálni fog más ambiciózus éghajlati célokat kitűző vállalatokat. Szeretnénk, ha az következő hónapokban további partnereket is bejelenthetnénk” – mondta bizakodva Anders Egelrud vezérigazgató.

Óriási jelentősége lehet a Microsoft megjelenésének

A szerződés új mérföldkő az éghajlatváltozás mérséklése szempontjából. Bár a kibocsátáscsökkentés továbbra is elsődleges prioritás, ma már kész konszenzus van arról, hogy a globális felmelegedés csupán az emisszió visszafogásával nem korlátozható 1,5 °C-ra. Ehhez tartós megoldásokra van szükség a szén-dioxid-eltávolítás területén is. A Microsoft és a Stockholm Exergi az ambiciózus, önkéntes vállalati klímacélok melletti elkötelezettség demonstrálásával reméli, hogy hozzájárulhat az iparág szükséges növekedéséhez, a vállalatok nettó zéró terveinek eléréséhez, valamint a nemzetek párizsi éghajlatvédelmi egyezményben leírt céljainak teljesítéséhez.

A Microsoft 2020 óta hirdeti, hogy 2030-ra szén-dioxid-negatív akar lenni, és ebben a folyamatban a karboncsökkentés az első lépés, amit kiegészít egy szén-dioxid-kivonási megállapodásokból álló portfólió felépítése is. A cég nyilvánosan meghatározta a magas színvonalú eltávolításokra vonatkozó kritériumait, finanszírozható átvételi megállapodásokat kötött, folyamatosan leszűri a tanulságokat, és évente beszámol az elért eredményekről.

Összhangban a nemzeti elvárásokkal

„A meglévő biomassza-erőművek kihasználása kulcsfontosságú első lépés a világméretű szén-dioxid-leválasztási kapacitás kiépítéséhez. Ebben az esetben elégedettek vagyunk a karbonkivonásból származó hő visszanyerésének és távfűtési hálózatokba továbbításának hatékonyságával” – nyugtázta Brian Marrs, az Energy & Carbon Removal igazgatója.   

Amint azt a Microsofttal kötött megállapodás is megerősítette, a Stockholm Exergi szigorú minőségi követelményeket követve oldja meg a szén-dioxid-eltávolítást. Ez magában foglalja az erdei biomassza fenntartható beszerzésére vonatkozó, a Microsofttal közösen kidolgozott kritériumokat, a nettó eltávolítás konzervatív számszerűsítését, valamint az átfogó nyomon követést, jelentéstételt és ellenőrzést.

A svéd kormány politikájával összhangban a Microsoft a szén-dioxid-kivonást a saját kibocsátásának ellensúlyozására használja fel, és átlátható módon jelenteni fogja, hogy az megfelel a svéd éghajlati céloknak, hasonlóan ahhoz, ahogyan a vállalati kibocsátáscsökkentés hozzájárul a nemzeti klímavédelmi stratégiához.

Főoldali kép: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS