Sokan „nyaralnak” az őszi szünetben: közel 850 ezer vendégéjszakára érkezett előfoglalás

2023. 10. 27., 15:10

A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) előfoglalási adatai szerint csaknem 300 ezren indulnak útnak október 27. és november 5. között, ami eddig közel 850 ezer vendégéjszakát jelent. A többség legalább három éjszakát tölt valamelyik hazai szállodában.

A legnépszerűbb időszak várhatóan az őszi szünet első hétvégéje lesz, péntektől vasárnapig több mint 300 ezer vendégéjszakát regisztráltak a hazai szálláshelyeken.

A vendégéjszaka-foglalások alapján az utazók közel 60 százaléka belföldről, 40 százaléka pedig az országhatáron túlról érkezik hazánkba az őszi szünetben. A legnépszerűbbek a páros utazások, az előfoglalások közel fele két vendég részére szól. A vendégek több mint fele három vagy több éjszakát tölt a szálláshelyeken, de szintén sokan (30 százalék) terveznek két éjszakára szóló kikapcsolódást – tájékoztatott a Magyar Turisztikai Ügynökség.

A külföldiek körében Budapest a legnépszerűbb, a fővárosi előfoglalások 70 százaléka érkezett az országhatáron kívülről. Vidékre pedig a belföldi vendégek látogatnak nagyobb arányban, a látogatók 76 százaléka belföldről érkezik a fővároson kívüli térségekbe az őszi szünetben. Az előfoglalások alapján a legnépszerűbb célpont Budapest, amelyet a Balaton és a Mátra-Bükk térsége követ, emellett nagy az érdeklődés Bük-Sárvár környéke, valamint Debrecen és térsége iránt is. A települések közül a főváros után Hévíz és Zalakaros a legkeresettebb, ugyanakkor szép számmal érkeztek foglalások Bük, Hajdúszoboszló, Sárvár szálláshelyeire is.

Az NTAK adatok alapján az őszi szünetben is a szállodákban pihen majd a legtöbb vendég, mindkét esetben az előfoglalások több mint kétharmadát jegyezték hotelekben. Ötből négy belföldi vendég választ a pihenéshez szállodát, míg a külföldiek közül minden második vendég száll meg hotelekben. Minden második foglalás négycsillagos szállodába érkezett.

A jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint várhatóan Ausztriából utaznak a legtöbben hazánkba, de Németországból és Csehországból is sokan érkeznek majd, ahogyan Olaszországból és az Egyesült Királyságból is jelentős az előfoglalt vendégéjszakák száma. Budapestre a legnagyobb számban Olaszországból és Spanyolországból indulnak útnak, míg vidékre Ausztriából és Csehországból érkezik a legtöbb vendég.

turizmus.com

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS