Világméretűvé válik a hidrogénvölgy projektek terjedése

Világméretűvé válik a hidrogénvölgy projektek terjedése
2022. 12. 01., 19:21

„A projektek már fejlesztés alatt állnak, jellemzően egy földrajzi területre összpontosulnak a beruházások, amelyek a hidrogén értéklánc széles skáláját fedik le.”

A klímavédelmi Párizsi Megállapodás elfogadásával az Európai Unió valamennyi állama vállalta, hogy 2030-ig legalább 55 százalékkal csökkenti az üvegházhatású-gázok kibocsátását. Ezen célkitűzés gyorsabb elérésében segíthet a különböző országok hidrogénvölgy-koncepcióinak megvalósulása. A Roland Berger tanulmánya szerint a tiszta hidrogén fontos pillére az uniós éghajlat-politikai törekvéseknek, hiszen hozzájárulhat az ipari folyamatok, a mobilitás és az energiaágazatok karbonsemlegességének előmozdításához.

A hidrogénnel kapcsolatos tényleges projekt-beruházási döntések száma világszerte alacsony, annak ellenére, hogy a kormányzati célok és szabályozások egyaránt támogató közeget biztosítanak. A Roland Berger előrejelzései alapján ahhoz, hogy az európai országok hatékonyan járulhassanak hozzá a Párizsi Megállapodás céljainak eléréséhez, a tiszta hidrogénfogyasztásnak jelentősen növekednie kell – nemcsak hosszú távon, hanem már ebben az évtizedben. Olyan helyi vagy régiós gazdasági ökoszisztémákat szükséges létesíteni a hidrogénvölgyekkel, melyek nem csak fenntartható energiát biztosítanak, de az ágazat ipari fejlődését és a munkahelyteremtést is elősegítenék.

„A hidrogén széles körű elterjedésének feltétele a hidrogénvölgy-koncepció elterjedése. A projektek már fejlesztés alatt állnak, jellemzően egy földrajzi területre összpontosulnak a beruházások, amelyek a hidrogén értéklánc széles skáláját fedik le. Az ipari alapanyag előállításától kezdve az energiatárolásig többféle végfelhasználói célt (például: közlekedés ellátása) is kiszolgálhatnak” – mondta Schannen Frigyes, a Roland Berger magyarországi partnere.

Bár a hidrogénvölgyek általános koncepciója még kialakulóban van, jellemzően három típusú felépítést különböztetünk meg: kisebb léptékű, mobilitásra koncentráló projektek; közepes méretű ipari felhasználói fókuszú változatok; és nagyszabású, exportorientált projektek. Az elmúlt években számos völgy jelentős előrelépést mutatott, gyakran a már elkészült projektek tudására és tapasztalataira épülve. A völgyek számának növekedése várhatóan együtt jár majd a hidrogéntermelés emelkedésével, az érdekelt felek bevonásával, a földrajzi lefedettséggel és az új, tiszta hidrogén végfelhasználási módokkal.

Elindult a projektek együttműködését támogató nemzetközi hálózat

A Roland Berger és az uniós köz- és magánszféra közötti társulás, azaz a Tiszta Hidrogén Közös Vállalkozás (más néven: Európai partnerség a tiszta hidrogénért) közösen kifejlesztették a Mission Innovation Hydrogen Valley Platform elnevezésű felületet, mely betekintést nyújt a világ minden tájáról érkező vezető hidrogénvölgy projektekbe. Az egyes projektek sikertényezői mellett a projektfejlesztés akadályai és a legjobb gyakorlatok is megismerhetőek. A kezdeményezés célja, hogy ne csak tájékoztasson, hanem összekösse a különböző, globális hidrogénvölgy-koncepciók fejlesztőit, a politikai döntéshozókat, a befektetőket és az értéklánc további szereplőit.

A tanulmány letölthető innen.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 21., 14:15
Az Európai Bizottság közzétette a fenntarthatósági, adózási és beruházási szabályozások egyszerűsítésére vonatkozó javaslatcsomagját. Az Omnibus célja egy olyan kedvezőbb üzleti környezet megteremtése, ami támogatja a vállalatok növekedését, innovációját és a munkahelyteremtést. Hatálybalépését követően a javaslatcsomag intézkedései jelentősen növelhetik az uniós cégek versenyképességét.
2025-03-21 17:10:00
A vállalkozásoknál dolgozó munkavállalók 56 százaléka elégedetlen a jelenlegi fizetésének mértékével, ami 6 százalékponttal magasabb a tavaly ilyenkor mért aránynál. A munkavállalók kétharmada azt tervezi, hogy ha lehetősége nyílik rá, egy éven belül munkahelyet vált, noha 62 százalékuk úgy érzi, hogy tavalyhoz képest beszűkültek az elhelyezkedési lehetőségei – derült ki a Trenkwalder március elején végzett munkaerőpiaci kutatásából.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS