Világméretűvé válik a hidrogénvölgy projektek terjedése

Világméretűvé válik a hidrogénvölgy projektek terjedése
2022. 12. 01., 19:21

„A projektek már fejlesztés alatt állnak, jellemzően egy földrajzi területre összpontosulnak a beruházások, amelyek a hidrogén értéklánc széles skáláját fedik le.”

A klímavédelmi Párizsi Megállapodás elfogadásával az Európai Unió valamennyi állama vállalta, hogy 2030-ig legalább 55 százalékkal csökkenti az üvegházhatású-gázok kibocsátását. Ezen célkitűzés gyorsabb elérésében segíthet a különböző országok hidrogénvölgy-koncepcióinak megvalósulása. A Roland Berger tanulmánya szerint a tiszta hidrogén fontos pillére az uniós éghajlat-politikai törekvéseknek, hiszen hozzájárulhat az ipari folyamatok, a mobilitás és az energiaágazatok karbonsemlegességének előmozdításához.

A hidrogénnel kapcsolatos tényleges projekt-beruházási döntések száma világszerte alacsony, annak ellenére, hogy a kormányzati célok és szabályozások egyaránt támogató közeget biztosítanak. A Roland Berger előrejelzései alapján ahhoz, hogy az európai országok hatékonyan járulhassanak hozzá a Párizsi Megállapodás céljainak eléréséhez, a tiszta hidrogénfogyasztásnak jelentősen növekednie kell – nemcsak hosszú távon, hanem már ebben az évtizedben. Olyan helyi vagy régiós gazdasági ökoszisztémákat szükséges létesíteni a hidrogénvölgyekkel, melyek nem csak fenntartható energiát biztosítanak, de az ágazat ipari fejlődését és a munkahelyteremtést is elősegítenék.

„A hidrogén széles körű elterjedésének feltétele a hidrogénvölgy-koncepció elterjedése. A projektek már fejlesztés alatt állnak, jellemzően egy földrajzi területre összpontosulnak a beruházások, amelyek a hidrogén értéklánc széles skáláját fedik le. Az ipari alapanyag előállításától kezdve az energiatárolásig többféle végfelhasználói célt (például: közlekedés ellátása) is kiszolgálhatnak” – mondta Schannen Frigyes, a Roland Berger magyarországi partnere.

Bár a hidrogénvölgyek általános koncepciója még kialakulóban van, jellemzően három típusú felépítést különböztetünk meg: kisebb léptékű, mobilitásra koncentráló projektek; közepes méretű ipari felhasználói fókuszú változatok; és nagyszabású, exportorientált projektek. Az elmúlt években számos völgy jelentős előrelépést mutatott, gyakran a már elkészült projektek tudására és tapasztalataira épülve. A völgyek számának növekedése várhatóan együtt jár majd a hidrogéntermelés emelkedésével, az érdekelt felek bevonásával, a földrajzi lefedettséggel és az új, tiszta hidrogén végfelhasználási módokkal.

Elindult a projektek együttműködését támogató nemzetközi hálózat

A Roland Berger és az uniós köz- és magánszféra közötti társulás, azaz a Tiszta Hidrogén Közös Vállalkozás (más néven: Európai partnerség a tiszta hidrogénért) közösen kifejlesztették a Mission Innovation Hydrogen Valley Platform elnevezésű felületet, mely betekintést nyújt a világ minden tájáról érkező vezető hidrogénvölgy projektekbe. Az egyes projektek sikertényezői mellett a projektfejlesztés akadályai és a legjobb gyakorlatok is megismerhetőek. A kezdeményezés célja, hogy ne csak tájékoztasson, hanem összekösse a különböző, globális hidrogénvölgy-koncepciók fejlesztőit, a politikai döntéshozókat, a befektetőket és az értéklánc további szereplőit.

A tanulmány letölthető innen.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS