A Gecko Robotics, a különböző járművek műszaki ellenőrzésére fejlesztett falmászó robotok építője bejelentette, hogy bővíti az amerikai sereggel meglévő együttműködését. Az eszközei egy modern rombolón fognak szolgálni.
A karbantartó falmászó robotokat fejlesztő Gecko Robotics eszközei mostantól a haditengerészet első kétéltű támadóhajójának és egy Arleigh Burke-osztályú rombolónak az állapotfelméréséért és műszaki ellenőrzéséért felelnek – adta hírül a The Robot Report.
A Gecko mesterséges intelligenciával működő robotjai adatokat gyűjtenek és digitális modelleket készítenek a haditengerészet hajóiról, hogy növeljék a karbantartási ciklusok sebességét és csökkentsék a haditengerészet hajóinak dokkban töltött idejét.
A haditengerészetnél való bevetése óta a Gecko robotjai 11 napról egy napra tudták csökkenteni a hajók kormánylapátjainak ellenőrzéséhez szükséges átfutási időt. A Gecko vizsgálatai sokkal alaposabbak is, mint a kézi ellenőrzések: a haditengerészet egyik eszköze esetében például a falmászó robotok több mint 4,2 millió adatpontot találtak, míg a hagyományos ellenőrzési módszerek átlagosan csak százat szoktak.
„Azért építettük a Gecko Roboticsot, hogy megoldjuk a világ legfontosabb szervezeteinek legnehezebb fizikai feladatait – mondta Jake Loosararian, a Gecko Robotics társalapító-vezérigazgatója. Büszkék vagyunk arra, hogy olyan kiforrott technológiával rendelkezünk, amit mind a haditengerészet műszaki vezetői, mind pedig a karbantartási hátralék csökkentésével megbízott fenntartási tisztviselők teszteltek és jóváhagytak. Az amerikai haditengerészek létfontosságú küldetéseket teljesítenek egy egyre bonyolultabb geopolitikai környezetben, így a Gecko mellettük áll, hogy szükséges eszközökkel támogassa a munkájuk biztonságos és hatékony elvégzését.”
A Gecko Robotics nem csak az amerikai haditengerészettel dolgozik együtt: 2022 decemberében bejelentették, hogy 18 hónapos, 1,5 millió dolláros szerződést kaptak az amerikai légierő nukleáris fegyverek központjának kisvállalati innovációs kutatási programján keresztül.
A vállalat technológiai megoldásai az energiatermelés, az olaj- és gázipar, a nehézipari gyártás és a hadiipar számára készülnek. TOKA sorozatú robotjaikat (köztük a TOKA 3, TOKA 4, TOKA 4 GZ és a TOKA Flex) – úgy tervezték, hogy speciális körülmények között is jól teljesítsenek.
A TOKA 3 például jobban alkalmas közepes méretű csővezetékek és magas hőmérsékletű felületek ellenőrzésére, míg a TOKA 4 elsősorban kazánfalak és ívelt felületek vizsgálatánál jöhet jól az ügyfeleiknek. A TOKA 3 percenként 60 métert képes megtenni, míg a sorozat többi tagja percenként 30 méteres csúcssebességet ér el, így valóban kevesebb mint tizedére tudják zsugorítani az ellenőrzésre fordított időt. További előnye a 15-ször alacsonyabb munkaerőigény, hiszen csak egy minimális kezelő személyzet kell mellé, ráadásul sosem fárad el, és a feladatellátás egyetlen személy testi épségét sem veszélyezteti.
A Gecko társalapítója Loosararian mellett Troy Demmer, aki jelenleg a termékért felelős vezető. Loosararian 2013-ban indította el a vállalatot, 2016-ban pedig Demmerrel közösen folytatta a munkát. Abban az évben a vállalat rögtön 2,1 millió dolláros finanszírozást is kapott.
Gábor János
Főoldali kép: Gecko Robotics
Szokásos évzáró összegzésünk következik.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.