2024. július–szeptemberben a mezőgazdaság hitelállománya az előző év azonos időszakához viszonyítva 0,5 százalékkal 1060,8 milliárd forintra, az élelmiszeripari hitelállomány 4,9 százalékkal 721,1 milliárd forintra csökkent – tájékoztatott az Agrárközgazdasági Intézet.
A mezőgazdaság hitelállománya 0,5 százalékkal 1060,8 milliárd forintra mérséklődött az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül a kedvezményes hitelek aránya 65,9 százalékot, a piaci hitelek részesedése pedig 34,1 százalékot tett ki 2024. szeptember 30-án.
A mezőgazdaságban tevékenykedő egyéni gazdaságok hitelállománya 0,2 százalékkal 383,6 milliárd forintra csökkent. Az egyéni gazdaságok hitelein belül a legnagyobb hányadot kitevő (66 százalék) beruházási hitelek 1,7 százalékkal 251,3 milliárd forintra mérséklődtek. A hitelek zöme a szántóföldi növénytermesztőket finanszírozta. A mezőgazdaságban tevékenykedő egyéni vállalkozások újonnan felvett hiteleinek összege 9,8 milliárd forinttal volt kevesebb az egy évvel korábbinál.
A mezőgazdasági társas vállalkozások hitelállománya 0,6 százalékkal 677,2 milliárd forintra csökkent, amelyben a hosszú lejáratú forgóeszközhitelek játszották a legfőbb szerepet. A hitelállományból legnagyobb mértékben az állattenyésztési ágazat részesedett. A mezőgazdasági társas vállalkozások újonnan felvett hiteleinek összege 12,8 milliárd forinttal volt kevesebb az egy évvel korábbinál.
A mezőgazdaság garantált hitelállománya dinamikusan nőtt. A lízingcégek szerződésszáma és a tőkekintlévőség összege is mérséklődött.
Az élelmiszeripar hitelállománya 4,9 százalékkal 721,1 milliárd forintra csökkent 2024 harmadik negyedévének végére. Az ágazat hitelállományában a kedvezményes hitelek aránya 47,5 százalékot tett ki, amely jóval kisebb volt, mint a mezőgazdaságban.
Az egyéni vállalkozások hitelállománya 6,3 százalékkal 5,3 milliárd forintra bővült, a társas vállalkozásoké 5,0 százalékkal 715,8 milliárd forintra csökkent. A csökkenés az egyéb hiteleknél jelentkezett. A rövid lejáratú hitelek aránya 2024 harmadik negyedévében a teljes egyéni hitelállományból 44,8 százalékot, a társas hitelállományból 27,6 százalékot tett ki. A társas vállalkozások hitelállományának legnagyobb részét (27,2 százalékát) az egyéb élelmiszeripar gyártása alágazatban tevékenykedő vállalkozások adták, ezt követte az egyéb gyümölcs-, zöldségfeldolgozás, -tartósítás (16,0 százalékkal).
Az élelmiszeripari társas vállalkozások újonnan felvett hiteleinek összege 16,1 milliárd forinttal volt kevesebb az egy évvel korábbinál. Az ágazat garantált hitelállománya 8,7 százalékkal csökkent 2024 harmadik negyedévében.
Az ágazati csődrátát emelkedő trend jellemezte, azonban mértéke mind a mezőgazdaságban (3,5 százalék), mind az élelmiszeriparban (5,0 százalék) alacsonyabb volt a nemzetgazdasági szintnél (6,2 százalék) a vizsgált időszak végén.
A nemteljesítő hitelek aránya (NPL-ráta) a mezőgazdaság minden alágazatában és minden hiteltípusnál csökkent. Az élelmiszeripari alágazatok túlnyomó részében – a malomipar és tejipar kivételével – szintén enyhe javulás volt megfigyelhető az előző év azonos időszakához képest.
További információk az Agrárközgazdasági Intézet Pénzügyi Hírlevélében.
Szokásos évzáró összegzésünk következik.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.