Ezek a robotikai vállalatok aratták le a legtöbb befektetést idén

Ezek a robotikai vállalatok aratták le a legtöbb befektetést idén
2024. 03. 07., 13:10

Fejlett technológiákon dolgozó vállalatok egész sora jutott sokmilliós tőkéhez, viszont az idei első két hónap abszolút bajnoka egy humanoid robotgyártó, ami egyelőre párját ritkítja a piacon. Ilyen robotikai befektetések a nyerők eddig 2024-ben.

A robotikai befektetések 2024 januárjában 46 finanszírozási forduló eredményeként 578 millió dollárt tettek ki. Ez a szám jelentősen elmarad a tizenkét hónapos átlagtól, de összhangban van a 2023. januári 523 millió dolláros értékkel – elemzi a kialakult helyzetet a WTWH Media kutató-elemző szolgáltatásokért felelős alelnöke. Dan Kara emlékeztet: cége adatai szerint januárban éppen az az 1X Technologies gyűjtötte össze a legtöbb befektetést (közel 100 millió dollárt), amelyről azt írtuk, AI-vezérelt humanoid kiadására készül. A norvég vállalat célja egy közösségi szolgálatra és kétkezi munkára leginkább alkalmas robot kifejlesztése. A kétlábú humanoid, a NEO a mindennapi otthoni segítségnyújtás sokoldalú támogatója lesz, hiszen háztartási feladatok széles skáláját tudja majd elvégezni. A befolyt pénzből ennek az eszköznek a második generációs változatát szeretnék piacra juttatni.

Szintén jelentős összeget, 14 millió dollárt kalapolt össze februárban egy, kínai humanoid robotfejlesztő, a Robot Era. Mellette jól szerepeltek a mezőgazdasági műveletekre szánt autonóm mobil robotok (AMR) gyártói is, köztük a Bluewhite (39 millió dollár), a Burro (24 millió dollár), a Saga Robotics (11,5 millió dollár), a farm-ng (10 millió dollár) és az Ant Robotics (2 millió dollár).

Kínában költik a legtöbb pénzt robotikai cégekre

Az adatokból kitűnik, hogy a kínai székhellyel rendelkező vállalatok vonzották a legtöbb befektetést (229 millió dollár). Az ázsiai ipari nagyhatalom cégei között a drónokat és más kategóriájú pilóta nélküli rendszereket fejlesztő Zhuoyi Intelligent Technology, az autonóm teherautókat fejlesztő Senior Automation, valamint az AMR-eket gyártó GUOZI vitte a prímet. Az Egyesült Államokban működő vállalatok 154 millió dollárt gyűjtöttek be 2024 januárjában, míg Norvégia – a 100 millió dolláros 1X befektetésnek köszönhetően – 113 millió dolláros finanszírozással végzett a harmadik helyen az országok között.

Mi határozza meg a robotikai befektetéseket?

Az erre az egyszerű kérdésre adott válasz központi szerepet játszik minden olyan kísérletben, ami arra irányul, hogy ezeket a beruházásokat bizonyos fokú szigorral számszerűsítsük. Ahhoz, hogy a beruházási elemzések következetesek, megismételhetőek és értékesek legyenek, kritikus fontosságú, hogy az értékelési folyamat során a lehető legtöbb szubjektivitást kiiktassuk, és ez a fogalmak meghatározásával, illetve a feltételezések leírásával kezdődik – írja Kara.

Befektetők és befektetések

A befektetéseknek kockázati tőkecégektől, vállalati befektetési csoportoktól, angyalbefektetőktől és egyéb forrásokból kell származniuk, magyarán a fenti számok úgy jöttek ki, hogy nem számolták hozzá a baráti és családi befektetéseket, a kormányzati és nem kormányzati ügynökségektől származó támogatásokat, valamint a közösségi finanszírozásból származó pénzt.

Mi tekinthető robotikai vállalatnak?

Ahhoz, hogy ebben a kategóriában listázzák őket, a vállalkozásoknak a fizikai világban érzékelő, elemző és cselekvő robotikai termékek, hardver- vagy szoftveralrendszerek és robotokat támogató technológiák vagy robotikai eszközöket támogató szolgáltatások előállításából kell bevételt termelniük (jelenleg vagy a jövőben). Ezt figyelembe véve az autonóm járművek (köztük az autonóm vezetést támogató technológiák és a drónok robotnak minősülnek, de a 3D nyomtatók, a CNC-rendszerek és a kemény automatizálás különböző típusai például nem, ahogy nem tartoznak ide azok a vállalatok sem, amelyek csak nevükben robotikai szervezetek, esetleg a robot kifejezést olyan termékek és szolgáltatások leírására használják, amelyek nem teszik lehetővé vagy nem támogatják a fizikai világban működő eszközöket (pl. szoftverrobotok és robotizált folyamatautomatizáló eszközök).

Gábor János

Főoldali kép: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS