Ezek a robotikai vállalatok aratták le a legtöbb befektetést idén

Ezek a robotikai vállalatok aratták le a legtöbb befektetést idén
2024. 03. 07., 13:10

Fejlett technológiákon dolgozó vállalatok egész sora jutott sokmilliós tőkéhez, viszont az idei első két hónap abszolút bajnoka egy humanoid robotgyártó, ami egyelőre párját ritkítja a piacon. Ilyen robotikai befektetések a nyerők eddig 2024-ben.

A robotikai befektetések 2024 januárjában 46 finanszírozási forduló eredményeként 578 millió dollárt tettek ki. Ez a szám jelentősen elmarad a tizenkét hónapos átlagtól, de összhangban van a 2023. januári 523 millió dolláros értékkel – elemzi a kialakult helyzetet a WTWH Media kutató-elemző szolgáltatásokért felelős alelnöke. Dan Kara emlékeztet: cége adatai szerint januárban éppen az az 1X Technologies gyűjtötte össze a legtöbb befektetést (közel 100 millió dollárt), amelyről azt írtuk, AI-vezérelt humanoid kiadására készül. A norvég vállalat célja egy közösségi szolgálatra és kétkezi munkára leginkább alkalmas robot kifejlesztése. A kétlábú humanoid, a NEO a mindennapi otthoni segítségnyújtás sokoldalú támogatója lesz, hiszen háztartási feladatok széles skáláját tudja majd elvégezni. A befolyt pénzből ennek az eszköznek a második generációs változatát szeretnék piacra juttatni.

Szintén jelentős összeget, 14 millió dollárt kalapolt össze februárban egy, kínai humanoid robotfejlesztő, a Robot Era. Mellette jól szerepeltek a mezőgazdasági műveletekre szánt autonóm mobil robotok (AMR) gyártói is, köztük a Bluewhite (39 millió dollár), a Burro (24 millió dollár), a Saga Robotics (11,5 millió dollár), a farm-ng (10 millió dollár) és az Ant Robotics (2 millió dollár).

Kínában költik a legtöbb pénzt robotikai cégekre

Az adatokból kitűnik, hogy a kínai székhellyel rendelkező vállalatok vonzották a legtöbb befektetést (229 millió dollár). Az ázsiai ipari nagyhatalom cégei között a drónokat és más kategóriájú pilóta nélküli rendszereket fejlesztő Zhuoyi Intelligent Technology, az autonóm teherautókat fejlesztő Senior Automation, valamint az AMR-eket gyártó GUOZI vitte a prímet. Az Egyesült Államokban működő vállalatok 154 millió dollárt gyűjtöttek be 2024 januárjában, míg Norvégia – a 100 millió dolláros 1X befektetésnek köszönhetően – 113 millió dolláros finanszírozással végzett a harmadik helyen az országok között.

Mi határozza meg a robotikai befektetéseket?

Az erre az egyszerű kérdésre adott válasz központi szerepet játszik minden olyan kísérletben, ami arra irányul, hogy ezeket a beruházásokat bizonyos fokú szigorral számszerűsítsük. Ahhoz, hogy a beruházási elemzések következetesek, megismételhetőek és értékesek legyenek, kritikus fontosságú, hogy az értékelési folyamat során a lehető legtöbb szubjektivitást kiiktassuk, és ez a fogalmak meghatározásával, illetve a feltételezések leírásával kezdődik – írja Kara.

Befektetők és befektetések

A befektetéseknek kockázati tőkecégektől, vállalati befektetési csoportoktól, angyalbefektetőktől és egyéb forrásokból kell származniuk, magyarán a fenti számok úgy jöttek ki, hogy nem számolták hozzá a baráti és családi befektetéseket, a kormányzati és nem kormányzati ügynökségektől származó támogatásokat, valamint a közösségi finanszírozásból származó pénzt.

Mi tekinthető robotikai vállalatnak?

Ahhoz, hogy ebben a kategóriában listázzák őket, a vállalkozásoknak a fizikai világban érzékelő, elemző és cselekvő robotikai termékek, hardver- vagy szoftveralrendszerek és robotokat támogató technológiák vagy robotikai eszközöket támogató szolgáltatások előállításából kell bevételt termelniük (jelenleg vagy a jövőben). Ezt figyelembe véve az autonóm járművek (köztük az autonóm vezetést támogató technológiák és a drónok robotnak minősülnek, de a 3D nyomtatók, a CNC-rendszerek és a kemény automatizálás különböző típusai például nem, ahogy nem tartoznak ide azok a vállalatok sem, amelyek csak nevükben robotikai szervezetek, esetleg a robot kifejezést olyan termékek és szolgáltatások leírására használják, amelyek nem teszik lehetővé vagy nem támogatják a fizikai világban működő eszközöket (pl. szoftverrobotok és robotizált folyamatautomatizáló eszközök).

Gábor János

Főoldali kép: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-31 19:35:00
Közel akkora áremelkedést hozott az első két hónap rekordkereslete a fővárosi ingatlanpiacon, mint amit előtte egy teljes év alatt regisztráltak a Duna House szakértői. A használt ingatlanok négyzetméterenkénti átlaga Budapesten 6 százalékos drágulást követően megközelítette az 1 millió forintot, de Rákosmentén, Pestszentlőrincen, Pestszentimrén és Soroksáron még akadnak megfizethetőbb lokációk.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS