A Boston Dynamics nyugdíjazta a legígéretesebb humanoid robotot, de máris itt az új

A Boston Dynamics nyugdíjazta a legígéretesebb humanoid robotot, de máris itt az új
2024. 04. 18., 15:10

A világ egyik vezető robotikai fejlesztője váratlanul, magyarázat nélkül köszönt el Atlastól, a humanoidok szupersztárjától. A konkurencia hiába bontott pezsgőt: egy nappal később megjelent egy még fejlettebb robot.

A videómegosztó oldalakon és a közösségi médiában ünnepelt sztár, ipari létesítményeknek óriási ígéret, más robotfejlesztő cégek számára igazi rémálom volt a Boston Dynamics Atlas robotja. A humanoid 11 évig állt fejlesztés alatt, óriási sikereket arattak a gyalogló-futó-mászó-ugró képességeivel villogó videók, és annyira előrehaladott fejlettségi szintre jutott, hogy nemrég gyártó létesítményben demonstrálták, milyen hatékony kooperációs dolgozó robottá cseperedett. Ilyen előzmények után sokkolt a Hyundai tulajdonába került vállalat azzal, hogy váratlanul bejelentette: az Atlas eddig ismert modelljét örökre lekapcsolják.

 

A robottal elért mérföldkövekről készített videó újabb gyöngyszem a Boston Dynamincs archívumából, ami talán el is terelte a figyelmet a furcsa körülményekről: a cég mindenféle további magyarázat nélkül csak annyit közölt: „a hidraulikus Atlas robot számára elérkezett az idő arra, hogy hátrébb lépjen és megpihenjen”.  Persze olvasni kell a sorok között: a leghangsúlyosabb szó ebben a mondatban a HIDRAULIKUS volt. Mert csak a hidraulikus humanoid köszön el, maga az Atlas projekt nem, sőt: egy nappal a nyugdíjazás híre után máris új robotot jelentettek be az égisze alatt.

Az immáron nem hidraulikus, hanem teljesen elektronikus megoldásokkal, kábeleken közlekedő parancsokkal mozgó Atlas evolúciós ugrásnak tűnik a korábbi humanoidhoz képest.

 

Az Atlas 001 jelentősen erősebb lesz, és szélesebb mozgástartománnyal büszkélkedhet, mint korábbi, hidraulikus társa. Ezt rögtön a fentebb látható beharangozó videón bizonyítja azzal, hogy fekvő állapotból olyan lehetetlennek tűnő mozdulatsorral áll fel, majd néz körbe és sétál odébb, amire sem ember, sem eddig ismert robot nem képes. Az új változat a régebbi Atlas azon képességeire épül, amelyekkel a legkülönbözőbb nehéz, szabálytalan tárgyak emelésére és manőverezésére volt képes.

„Tovább építünk ezekre a meglévő képességekre, és számos új megfogóváltozatot vizsgálunk, hogy kielégítsük az ügyfelek környezetében várható manipulációs igények sokszínűségét” – árulta el közleményben a vállalat. Robert Playter vezérigazgató a TechCrunch-nak nyilatkozva hozzátette: „a legtöbb ízülethez egyedi, nagy teljesítményű és nagyon rugalmas aktuátorokat építettünk. Ezek olyan mozgást tesznek lehetővé, ami egy élsportoló erejét tömöríti egy aprócska csomagba, sőt, amire ember nem is képes. [A robotnak] nagyon praktikus felhasználási módjai lesznek”.

A Boston Dynamics közölte: a robotjait AI és gépi tanulási eszközökkel, például megerősítő tanulással és gépi látással szerelte fel, hogy biztosítsa az Atlas 001 hatékony működését, illetve olyan komplex helyzetekhez való alkalmazkodását, amilyen például egy humán kollégákkal telezsúfolt gyártóüzem.

Bár az új Atlas és az elődje ugyanazzal a névvel rendelkezik, véletlenül sem hasonlítanak egymásra. Persze az új is képes hasonló trükkökre, mint a hidraulikus előd, de a látható helyen hagyott kábelek szinte teljes hiánya különösen feltűnő. Már most biztosnak látszik, hogy a Boston Dynamics hatalmas ugrást hajtott végre ahhoz képest, ahol az eddig ismert és most nyugdíjazott Atlas tartott. Rendesen főhet a konkurencia feje, még így is, hogy a látványos, fejlett humanoidról egyelőre nem árultak el további részleteket.

Gábor János

Főoldali kép: Boston Dynamics

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS