A Boston Dynamics nyugdíjazta a legígéretesebb humanoid robotot, de máris itt az új

A Boston Dynamics nyugdíjazta a legígéretesebb humanoid robotot, de máris itt az új
2024. 04. 18., 15:10

A világ egyik vezető robotikai fejlesztője váratlanul, magyarázat nélkül köszönt el Atlastól, a humanoidok szupersztárjától. A konkurencia hiába bontott pezsgőt: egy nappal később megjelent egy még fejlettebb robot.

A videómegosztó oldalakon és a közösségi médiában ünnepelt sztár, ipari létesítményeknek óriási ígéret, más robotfejlesztő cégek számára igazi rémálom volt a Boston Dynamics Atlas robotja. A humanoid 11 évig állt fejlesztés alatt, óriási sikereket arattak a gyalogló-futó-mászó-ugró képességeivel villogó videók, és annyira előrehaladott fejlettségi szintre jutott, hogy nemrég gyártó létesítményben demonstrálták, milyen hatékony kooperációs dolgozó robottá cseperedett. Ilyen előzmények után sokkolt a Hyundai tulajdonába került vállalat azzal, hogy váratlanul bejelentette: az Atlas eddig ismert modelljét örökre lekapcsolják.

 

A robottal elért mérföldkövekről készített videó újabb gyöngyszem a Boston Dynamincs archívumából, ami talán el is terelte a figyelmet a furcsa körülményekről: a cég mindenféle további magyarázat nélkül csak annyit közölt: „a hidraulikus Atlas robot számára elérkezett az idő arra, hogy hátrébb lépjen és megpihenjen”.  Persze olvasni kell a sorok között: a leghangsúlyosabb szó ebben a mondatban a HIDRAULIKUS volt. Mert csak a hidraulikus humanoid köszön el, maga az Atlas projekt nem, sőt: egy nappal a nyugdíjazás híre után máris új robotot jelentettek be az égisze alatt.

Az immáron nem hidraulikus, hanem teljesen elektronikus megoldásokkal, kábeleken közlekedő parancsokkal mozgó Atlas evolúciós ugrásnak tűnik a korábbi humanoidhoz képest.

 

Az Atlas 001 jelentősen erősebb lesz, és szélesebb mozgástartománnyal büszkélkedhet, mint korábbi, hidraulikus társa. Ezt rögtön a fentebb látható beharangozó videón bizonyítja azzal, hogy fekvő állapotból olyan lehetetlennek tűnő mozdulatsorral áll fel, majd néz körbe és sétál odébb, amire sem ember, sem eddig ismert robot nem képes. Az új változat a régebbi Atlas azon képességeire épül, amelyekkel a legkülönbözőbb nehéz, szabálytalan tárgyak emelésére és manőverezésére volt képes.

„Tovább építünk ezekre a meglévő képességekre, és számos új megfogóváltozatot vizsgálunk, hogy kielégítsük az ügyfelek környezetében várható manipulációs igények sokszínűségét” – árulta el közleményben a vállalat. Robert Playter vezérigazgató a TechCrunch-nak nyilatkozva hozzátette: „a legtöbb ízülethez egyedi, nagy teljesítményű és nagyon rugalmas aktuátorokat építettünk. Ezek olyan mozgást tesznek lehetővé, ami egy élsportoló erejét tömöríti egy aprócska csomagba, sőt, amire ember nem is képes. [A robotnak] nagyon praktikus felhasználási módjai lesznek”.

A Boston Dynamics közölte: a robotjait AI és gépi tanulási eszközökkel, például megerősítő tanulással és gépi látással szerelte fel, hogy biztosítsa az Atlas 001 hatékony működését, illetve olyan komplex helyzetekhez való alkalmazkodását, amilyen például egy humán kollégákkal telezsúfolt gyártóüzem.

Bár az új Atlas és az elődje ugyanazzal a névvel rendelkezik, véletlenül sem hasonlítanak egymásra. Persze az új is képes hasonló trükkökre, mint a hidraulikus előd, de a látható helyen hagyott kábelek szinte teljes hiánya különösen feltűnő. Már most biztosnak látszik, hogy a Boston Dynamics hatalmas ugrást hajtott végre ahhoz képest, ahol az eddig ismert és most nyugdíjazott Atlas tartott. Rendesen főhet a konkurencia feje, még így is, hogy a látványos, fejlett humanoidról egyelőre nem árultak el további részleteket.

Gábor János

Főoldali kép: Boston Dynamics

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-10-15 23:15:00
Az üzletenként egymillió forintos támogatást konyhatechnológiai és a mindennapi működéshez szükséges kisebb eszközök, készletek beszerzésére fordíthatják, de felhasználhatják energiahatékony és gazdaságos üzemelést támogató fejlesztésekre, vagy nagyobb beruházásokhoz is.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS