Szerbiában az augusztus 1-jétől szeptember 30-áig érvényben levő moratóriumot a polgárok 82 százaléka fogadta el. A vállalkozók 69 százaléka is két hónappal elhalasztotta a kölcsönrészletek törlesztését.
A koronavírus-járvány gazdasági következményeinek enyhítésére meghozott kormánydöntés értelmében befagyasztott fizetési kötelezettségek összértéke megközelítette az egymilliárd eurót – ismertette Vladimir Vasić, a Szerbiai Bankok Egyesületének (UBS) főtitkára, akit a Magyar Szó idéz.
A moratóriumot követően az ügyfelek ismét három lehetőség közül választhatnak. Az első, hogy 60 nappal meghosszabbítják a hitelek futamidejét. A lakosok dönthetnek úgy is, hogy egy összegben kifizetik a két hónapra felszámolt kamatot, ebben az esetben a futamidő hosszabbodik 60 nappal.
Az adósok természetesen választhatják azt a lehetőséget is, hogy a moratórium után tisztázzák az adóságaikat. Az első esetet a bankok automatikusan vonatkoztatják az ügyfeleikre, a másik két visszafizetési módot viszont hét napon belül jelezniük kell az adósoknak.
“Egyelőre nincs szó újabb moratórium bevezetéséről, ennek szükségességét a helyzet további követésével állapítja meg a Szerbiai Nemzeti Bank” – szögezte le Vasić.
A Szerbiában működő 26 bank többsége elfogadta a szerb kormány gazdaságvédelmi javaslatait, csupán a lakáshitelek igénylésére vonatkozó önrész 20 százalékra való csökkentésével nem értettek egyet.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.