Első albérlet néven hirdetett tavaly programot a román kormány, de még a 900 lejes albérlet-támogatás sem bizonyult elég vonzónak ahhoz, hogy a munkanélküliek legkevesebb 50 kilométerre otthonuktól vállaljanak munkát.
Alig 742 munkanélküli döntött úgy tavaly, hogy legkevesebb 50 kilométerre otthonától vállal munkát, és ezáltal a haszonélvezője lesz az egy évvel korábban útjára indított, Első albérlet elnevezésű programnak – írja a Krónika.
A román állam állja a választott településen fizetendő albérlet 75 százalékát, az összeget azért korlátozzák 900 lejben, hogy a munkavállaló ne kacsalábon forgó villában akarjon élni az állam pénzén.
A 742 költöző kedvű munkavállaló így is csaknem kétszerese a program meghirdetésének évében regisztrált 421-hez képest.
2018-ban az állam 5,46 millió lejt fordított a munkavállalás céljával minimum 50 kilométerre elköltözők albérletére. A lehetőséggel élők átlagéletkora az Országos Munkaerő-elhelyező Ügynökség adatai szerint 35–36 év.
Közülük a legtöbben szakképzetlen mezőgazdasági munkások (35 személy), orvosi asszisztensek (27 személy), építőipari munkát vállaló szakképzetlen munkások (26 személy), jogtanácsosok (25), lakatosok (23), fogorvosok (22), tervezők (18), valamint állatorvosok vagy IT-szakemberek (17–17 személy).
A legtöbben Máramaros (42), Botoşani (37), Gorj (35), Prahova (30 ), Bihar (29), Vâlcea és Neamţ (28–28) megyeiek.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.