Számos németországi munkaadó visszaél azzal, hogy a külföldi, többek között romániai idénymunkások hozzájuk vannak kötve a járványügyi helyzetben – mondta Sepsi Szabolcs, a Faire Mobilität szakszervezeti tanácsadó iroda dortmundi munkatársa.
Több tízezer romániai vendégmunkás vállalt mezőgazdasági idénymunkát (spárgaszedést) ebben az időszakban Németországban. Számos panasz fogalmazódott meg részükről, többen jelezték például, hogy német munkaadójuk elvette tőlük a személyi irataikat, ezért haza sem tudnának utazni, ha akarnának – írja a Krónika.
A munkaszerződésben rögzített órabér helyett a teljesített kilogramm után fizetik őket, nincs egészségbiztosításuk, ami a koronavírus-járvány idején kellemetlen következményekkel járhat.
A teljesítménybérek nagyon gyakran olyan alacsonyak, hogy az emberek többsége nem tudja elérni a minimálbért. Ezért papíron kevesebb órát számolnak el nekik, mint amennyit valójában dolgoztak.
Gyakran panaszkodnak a dolgozók a nem megfelelő szálláskörülményekre, túlzsúfolt szállásokra, túl kevés zuhanyzóra és vécére vagy arra, hogy a gazda le akarja vonni a bérükből a szállítás költségét, esetleg túl sokat kér a szállásért és ellátásért.
Németországban az állami szervek nem avatkoznak be munkajogi vitákba, ez azt jelenti, hogy ha egy dolgozót nem fizetnek ki, az illető önállóan kénytelen behajtani a követelését a munkaügyi bíróságon keresztül.
A HIPA munkáját és hazánk befektetési környezetét negyedik alkalommal ismerték el az Annual Investment Meeting éves kongresszusán Dubajban, idén már Európa legjobb befektetési ügynökségeként.
A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.