Számos gonddal kell küzdeniük a romániai méhészeknek, idén az időjárás sem kedvez ahhoz, hogy a tavalyihoz hasonló mézhozamra számíthassanak.
Románia az első helyen áll a méztermelés szempontjából az Európai Unióban, és Spanyolország után a második helyen a méhcsaládok számát tekintve – vont mérleget Petre Daea román mezőgazdasági miniszter.
Mint hangsúlyozta, az elmúlt két évben lendületesen fejlődött az ágazat, az Országos Méhészeti Program (PNA) révén a méhészek jó minőségű alapanyagokat, kaptárakat, eszközöket vásárolhattak, ez hozzájárul a versenyképességük növekedéséhez a belföldi és a külföldi piacon egyaránt – írja a Krónika.
A méhészek viszont május elején Bukarestbe vonultak tiltakozni, azt követelve a minisztériumtól, hogy tiltsák be a méhekre veszélyes neonikotinoid-alapú növényvédő szerek használatát. A szaktárcavezető akkor azt mondta, meg kell találni az egyensúlyt a növénytermesztők és a méhészek érdekei között.
A sokéves átlagot tekintve valóban jól állnak a méztermelés és a méhcsaládok számát illetően a hazai méhészek – erősítette meg Deák Mihály, a Kovászna megyei méhészegyesület elnöke. Ám rögtön hozzátette: a mézhozam kiszolgáltatott az időjárásnak, ugyanakkor az a kevés támogatás, amit az államtól kapnak, kiszámíthatatlan. A szakember szerint idén nagyon alacsony lesz a mézhozam, hiszen az időjárás nem kedvezett, amikor virágzások voltak, folyamatosan esett az eső, a méhek keveset tudtak gyűjteni.
„Az Országos Méhészeti Programban pályázni kell támogatásra. Ezt hároméves ciklusra hagyják jóvá, idén van a ciklus utolsó éve. Ez a rendszer teljesen kiszámíthatatlan, a hozzáférés korlátozott” – részletezte a szövetség elnöke.
Románia évente átlag 22 ezer tonna mézet termel, a méhcsaládok számát tekintve 2015-ben volt a romániai csúcs, akkor 1,47 millió család volt az országban. A Romániai Méhészek Szövetségének adatai szerint 40 ezer méhész van az országban.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.