Annak a nagyjából 2 ezer mezőgazdasági vállalkozásnak, amelyek bérbe vették a Szlovák Földalap tulajdonában levő földeket, a napokban alá kellett írniuk a bérleti díjak növeléséről szóló szerződést.
Az agrárönkormányzatok szerint a Szlovák Földalap a korábbiakhoz képest a bérleti díj mostani növelésével mintegy 7–10 millió eurónyi pluszpénzhez jut – írja az Új Szó.
Abban az esetben, ha az agrárvállalatok nem egyeznek bele a bérleti díj emelésébe, elveszíthetik azon földterületeket, amelyeken jelenleg gazdálkodnak. Összességében több mint 400 ezer hektárnyi mezőgazdasági földterületről van szó. A földalap tulajdonában a szlovákiai mezőgazdasági földterületek mintegy 23 százaléka van.
Az amúgy is nehéz gazdasági évben, amikor a koronavírus-járvány miatt is igényesebb a termelés, a Szlovák Földalap döntése nem kis felháborodást váltott ki a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) tagjainak a körében.
Emil Macho, az SPPK elnöke becstelennek és etikátlannak nevezte a földalap döntését.
„Ahelyett, hogy a mezőgazdaságot észszerű eszközökkel erősítenék, a földalap olyan lépéshez folyamodott, amellyel ellehetetlenítik a gazdák tevékenységét. Ez a mostani növelés súlyos veszteségeket okozhat a termelőknek” – állítja Macho.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.