A következő években Szlovákiában is felgyorsul a lakosság elöregedése, pár évtizeden belül így a lakosság életkora szempontjából Szlovákia az Európai Unió egyik „legöregebb” országa lehet.
Az OVB Allfinanz Slovensko pénzügyi tanácsadó társaság legfrissebb elemzése szerint a 60 éven felüliek száma a jelenlegi 900 ezerről 2050-re 1,8 millióra nő – írja az Új Szó.
Az alkalmazottak nyugdíjasokhoz viszonyított aránya így drasztikus fordulatot vesz. Míg jelenleg egy nyugdíjasra átlagosan 1,6 dolgozó jut, 2050-re már csak 0,8.
„Ha látványosan csökken az aktív lakosság aránya, visszaesik a hitelek volumene is, amit a bankok másutt lesznek kénytelenek fedezni, vagyis a banki díjak újabb növekedésére számíthatunk” – nyilatkozta Marián Búlik, az OVB Allfinanz Slovensko pénzügyi elemzője.
A lakásárak is csökkenhetnek. „Ha a bankok erre fel akarnak készülni, jóval óvatosabbnak kell lenniük a jelzáloghitelek fedezetéül szolgáló ingatlanokkal kapcsolatban, ami a hitelt felvevők által biztosított önrész növekedésén is meglátszik majd” – tette hozzá Búlik.
A bankoknak a jövőben egyre több problémát okoz majd az is, hogy jóval több lesz a nyugdíjas korú hiteltörlesztő. Szlovákiában már most is történelmi csúcson van azon hiteltörlesztők száma, akik még a 70. életévük betöltése után is kénytelenek lesznek törleszteni. Jelenleg az egyéni hiteligénylők 10 százaléka számít ilyennek, a pároknál pedig 6 százalék ez az arány.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.