Az MNB felügyeleti vizsgálata nyomán 16,3 millió forint bírságot szabott ki az Eximbankra a vállalatirányítás, az adatszolgáltatás, a hitelkockázat és értékvesztés belső szabályozása, illetve kezelése, valamint a tőkemegfelelés terén feltárt hiányosságok miatt. A feltárt problémák nem veszélyeztetik a hitelintézet megbízható működését.
A Magyar Nemzeti Bank átfogó vizsgálatot folytatott a Magyar Export-Import Bank Zrt.-nél a 2020. január 1-jétől a vizsgálat lezárásáig tartó időszakot áttekintve. Mint a jegybank eljárása feltárta, a hitelintézet a vezetői információs rendszerre vonatkozó szabályzatában és a belső ellenőrzési szabályzatában nem, vagy nem pontosan rögzített egyes, a gyakorlatban ténylegesen alkalmazott riportokat, illetve végzett eljárásokat. A bank emellett nem végezte el a saját belső szabályozása által elvárt határidőre egyes belső szabályzatainak felülvizsgálatát.
Az MNB azt is megállapította, hogy az Eximbank téves paraméterezés miatt huzamosabb időn át hibás adatokat szolgáltatott a banki könyvi kamatlábkockázatára vonatkozóan a jegybanknak. Adatszolgáltatási belső utasítása emellett nem tartalmazta teljeskörűen az e folyamatra vonatkozó keretrendszert, dokumentációt, ráadásul egyes esetekben kitöltési hiányosságok is felmerültek.
A bank a hitelkockázat kapcsán egy esetben nem rendelte össze az egy ügyfélcsoportba tartozó ügyfeleit, továbbá a fedezeti ingatlanok nyilvántartása nem volt naprakész az elfogadhatósági kritériumokat illetően. Az ingó fedezetek esetében alkalmazott banki gyakorlat nem biztosította minden esetben a várható megtérülést. Nem bizonyult megfelelőnek minden téren az Eximbank vizsgált időpontra vonatkozó csoportos értékvesztési modellje, illetve makromodellje sem, egyedi értékvesztésre irányadó szabályozása kiegészítésre szorul (utóbbi kapcsán a jegybank konkrét hibás gyakorlatot is feltárt).
A tőkemegfelelés vonatkozásában a hitelintézet a tőkeszámítási szabályzatában nem vezetett át egyes, a jogszabályok módosulásából eredő változásokat. Emellett tévesen kezelt egy közteherre vonatkozó követelést, egyes további tételek esetében pedig helytelen kockázati súlyokat vagy kedvezményszorzókat alkalmazott. Bizonyos esetekben elmaradt a külső hitelminősítések használata, továbbá a jegybank adatszolgáltatási hiányosságokat is feltárt.
Mindezek alapján az MNB ma publikált határozatában 2023. március 31-i határidővel kötelezte a bankot a feltárt hiányosságok megszüntetésére. A hitelintézetnek jövő év május 15-éig meg kell küldenie az ezzel kapcsolatos intézkedések végrehajtásáról készített – a vezető testületei által megtárgyalt, jóváhagyott – belső ellenőri jelentést a jegybanknak. A jogsértések miatt az MNB 16,3 millió forint felügyeleti bírságot is kiszabott az Eximbankra.
A bírságösszeg meghatározásakor a jegybank súlyosbító körülményként vette figyelembe egyes vállalatirányítási, adatszolgáltatási, értékvesztés-képzési és a tőkeszükséglet terén tapasztalt hiányosságok jelentős kockázatát, illetve, hogy egy hiányosság huzamosabb időn át fennállt. Enyhítő körülménynek számított, hogy a jogszabálysértéseknek nem volt hatásuk a pénzügyi piacok szereplőire és a hitelintézet ügyfeleire, továbbá, hogy – a vizsgálat során együttműködő – Eximbank számos hiányosságot már az ellenőrzési eljárás során dokumentáltan kiküszöbölt, míg egyebek kijavítására határidőkkel vállalásokat tett. (MNB)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.