Uniós pályázatok: milyen új kiírások jönnek?

2020. 08. 12., 16:00

A GINOP éves fejlesztési keretének megállapításáról szóló 1474/2020 Kormányhatározat 2020 II. negyedéves módosításai közül néhányat emelt ki Papadimitropulosz Alex, a Via Credit ügyvezető igazgatója.

Honnan jön a pénz?

A 200 milliárd forint keretösszeggel elindított országos kihatású (Kurzarbeit) munkabértámogatást 100 milliárd forinttal csökkentik. Ez nem azt jelenti, hogy később ne lenne lehetőség az újbóli kiírásra, de figyelembe véve a járvány első hullámának gazdaságra gyakorolt negatív hatását, a vállalkozások által benyújtott igényre egyelőre elégnek tűnik ez az összeg.

A 31,5 milliárd forint keretösszeggel elindított kutatásfejlesztési munkahelyek megőrzését szolgáló vészhelyzeti bértámogatás 11,5 milliárd forinttal csökken. A GINOP-VEKOP forrás terhére elszámolt bértámogatási csomagból átcsoportosításra kerül 11,5 milliárd forint más – főleg a COVID hatásait enyhítő KKV-kat támogató – pályázati programokra.

Hova megy a pénz?

A legnagyobb figyelmet kiharcoló GINOP-1.2.8 – KKV-k fejlesztési támogatására, rövid idő alatt, összesen egy hónap alatt 3.800 kérelem érkezett, 90 milliárd forint értékben, míg a VEKOP-1.2.6 – a GINOP-pal megegyező tükörpályázatra közel 1.600 pályázó adott be 37 milliárd forint értékben igényt.

A GINOP pályázat eredeti keretösszege 33,3 milliárd forint, ami a jelenlegi intézkedés hatására gyakorlatilag a kétszeresére, 67,33 milliárd forintra növekszik. A VEKOP tükörpályázat eredeti keretösszege 18,8 milliárd forint, ami 14,5 milliárd forinttal 33,3 milliárd forintra növekszik. A két pályázat így lényegében 48,5 milliárd forinttal növekszik, azaz a kormány a keretösszeg szinte duplázásáról gondoskodik. Viszonylag pontos statisztikák állnak rendelkezésre arról, hogy mekkora a pályázói lemorzsolódás, így a jelenlegi keretemelésből arra következtet a Via Credit, hogy minden pályázó, aki a feltételeknek megfelelő támogatási kérelmet nyújtott be meg fogja kapni a támogatást.

Az új pályázatok

GINOP-1.2.9-20 kódjellel jelenik meg a Hátrányos helyzetű településeken működő mikro- és kisvállalkozások fejlesztéseinek támogatása pályázati felhívás, mely 5 milliárd forinttal keretösszeggel válik elérhetővé hamarosan. A pályázati felhívás várhatóan hasonló lesz a válságkezelő GINOP/VEKOP pályázathoz, a támogatási összeg vissza nem térítendő lesz és nem feltételekhez kötött, de ehhez a pályázat megvalósítási helye hátrányos helyzetű település kell legyen, ahogyan a pályázat címe is rámutat.

Új felhívásként jelenik meg a GINOP-1.2.13-20 kódjelű egyszer használatos és egyéb műanyagtermékek forgalomba hozatalának korlátozásával érintett, valamint az ezeket helyettesítő termékek gyártásával foglalkozó vállalkozások technológiaváltásának és kapacitásbővítésének támogatása. A pályázat induló keretösszege 7 milliárd forint lesz, a pályázat jellege kapacitásbővítő vagy új technológiákra áttérő projektek támogatása. Olyan projekteket vár a kiíró hatóság, amelyek a környezetszennyező – különösen egyszer használatos – műanyagtermékek kiváltásával foglalkoznak. A pályázati felhívás várhatóan októberben jelenik meg.

A COVID által igencsak megtépázott divat és dizájnipar is külön pályázati támogatást kap 7 milliárd forint keretösszeggel. A GINOP-1.2.14-20, Divat és Dizájnipari mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása pályázat fog megjelenni idén októberben. A felhívás célja a divat- designipari KKV-k megújulását elősegítő technológiai fejlesztések támogatása. A támogatás hatására a kedvezményezett vállalkozások munkahelymegtartó és jövedelemtermelő képessége javul.

Új felhívás a GINOP-1.2.12-20 kódjelű Élelmiszeripari középvállalatok komplex beruházásainak támogatása pályázat, amelynek keretösszege 5,149 milliárd forint lesz. A felhívás célja az élelmiszeripari feldolgozó középvállalkozások fejlődését eredményező beruházások támogatása. A pályázati felhívás várhatóan novemberben jelenik meg.

A jelentősen túligényelt GINOP-5.3.12-19, Foglalkoztatás-bővítés ösztönzése című pályázat 12 milliárd összegű kerete 4,549 milliárd forinttal nő. A pályázatra 665 darab kérelem érkezett 23,3 milliárd forint értékben. A keretösszeg emelése a támogatott, de forrás hiányában tartaléklistára került támogatási igények kipótlását célozza.

További kettő kiemelt státuszú, azaz olyan pályázat jelenik meg, ahol a pályázók köre előre meghatározásra kerül. Ilyen a digitalizáció területén megjelenő GINOP-3.1.6-20, Digitális élményközpontok hálózatának továbbfejlesztése és központi minőségbiztosítása, ami 2,4 milliárd forinttal jelenik meg. A projekt keretében digitális élményközpontok valósulnak meg, amik alkalmasak szemléletformáló foglalkozások lebonyolítására, bemutatva a legújabb technológiákat és segítve a pályaorientációt. A GINOP-3.2.8-20, MI innovációs- és kompetenciaközpont, adatvagyon-gazdálkodási kapacitás kialakítása a hazai KKV-k számára Mesterséges Intelligencia alkalmazások ösztönzésére címmel jelenik meg 1 milliárd forint összeggel kiemelt pályázat. A felhívás célja a mesterséges intelligencia és adat alapú üzleti célú alkalmazások fejlesztésének, innovációjának ösztönzése, illetve bevezetésük, átvételük támogatása a hazai vállalkozások körében.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 23., 15:05
Az elmúlt évekhez képest felélénkült a kereslet az új építésű ingatlanok iránt, ez is az oka annak, hogy idén rendkívüli mértékben drágultak a lakóparki ingatlanok. A zenga.hu adatai szerint Budapesten átlagosan 1,9 millió forintért hirdetik az új építésű ingatlanok négyzetméterét, ám az exkluzív budai ingatlanok esetében ennek többszörösét kérik el.
2025-04-24 20:05:00
A fenntarthatósági szempontok ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A „Social” pillér ugyanolyan kulcsfontosságú: a vállalatok felelőssége nemcsak a környezeti hatások csökkentése, hanem az igazságos, befogadó és támogató munkahelyi kultúra megteremtése is. A sokszínűség és befogadás már nem csupán egy HR-trend – írja Bohács Bernadette, az RSM Hungary HR Üzletágának vezetője.
2025-04-24 18:25:00
A világ legkiválóbb mesterséges intelligencia kutatói találkoznak Budapesten, hogy a legújabb fejlesztésekről, trendekről és áttörésekről beszéljenek. A háromnapos „AI Symposium 2025” a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat és aAI Symposium 2025 szingapúri Nanyang Technológiai Egyetem (NTU) közös szervezésében valósul meg.
2025-04-24 08:10:00
A mezőgazdasági termékek előállításának folyamatos fenntartása és az élelmezésbiztonság érdekében az állam az öntözési, a rizstermelési és a halgazdasági vízhasználat vízszolgáltatási díját az idei évben is átvállalja a termelőktől – jelentette be az Agrárminisztérium.

  Rovathírek: HIPA

Megjelent az egyik legfontosabb hazai gazdaságfejlesztési eszköz, az egyedi kormánydöntéssel nyújtható támogatások módosított feltételrendszere, amely ismét számos könnyítéssel segíti a vállalkozásokat, és minden korábbinál több lehetőséget biztosít a hagyományos magyar újító szellemnek és az ötletből értéket teremtő kutatás-fejlesztési tevékenység kibontakozásának – hívja fel a figyelmet a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 04. 21., 20:15
epizód: 2025 / 8   |   hossz: 27:33
Bár a dolgozók nem kizárólag a bér miatt állnak tovább a munkahelyükről, kár lenne tagadni, hogy a nem versenyképes fizetés a legfőbb oka annak, ha új állás után néznek. Sinka Judit, a Jobtain Munkaerő-kölcsönző HR vezetője ebben az epizódban elárulja, hogy a felméréseik szerint hazánkban mennyivel nő a bérigény, és hogy van-e realitása a fizetések emelkedésének a 2025-re várható gazdasági körülmények, illetve a várható infláció mellett. A szakértő arra is választ ad, hogy a magasabb béren kívül még milyen módszerekkel lehet megtartani a tehetséges dolgozókat.
Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.