Véleményezhető az agrár-erdészeti rendszereket támogató 5 milliárd forintos pályázati felhívás

2024. 12. 17., 17:17

A gazdálkodók az élőhelyek változatossá tételével, a tájképi elemek helyreállításával, a vizek védelmét és az erózió elleni védekezést szolgáló elemek létrehozásával elősegíthetik saját mezőgazdasági termelésük kedvezőtlen éghajlati változásokhoz való alkalmazkodását, továbbá a biológiai sokféleség védelme mellett a talaj, a víz és a levegő védelmét is.

Elkészült és a tematikus agrártámogatási honlapon 2024. december 23-ig véleményezhető a fenti célok megvalósulásához hozzájáruló agrár-erdészeti rendszerek telepítésének és fenntartásának támogatását célzó pályázati kiírás. A támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg összesen 5 milliárd forint. A támogatási konstrukció előkészítése érdekében széleskörű szakmai egyeztetés folyt, bevonásra kerültek az érintett szakmai szervezetek és intézmények.

Az önkéntes alapon működő intézkedésben a nyertes gazdálkodók mezővédő fasorok, mezővédő erdősávok, illetve fás legelők telepítésével, majd ápolásával és fenntartásával léphetnek előre a klímaalkalmazkodás területén.

A támogatásra kizárólag mezőgazdasági termelők lehetnek jogosultak, akik vissza nem térítendő, egységköltség alapon meghatározott támogatást igényelhetnek mezővédő fasor telepítésére mezőgazdasági művelés alatt álló területen, több sor fából és cserjéből álló mezővédő erdősáv telepítésére szántóterületeken, továbbá fás legelő kialakítására gyepterületeken. A megvalósítás mellett a támogatást igénylő gazdálkodókat 7 éves ápolási és fenntartási kötelezettség terheli, amely kapcsán ugyancsak támogatásra jogosultak. Az egységköltségek a korábbi támogatási ciklusban alkalmazottakhoz képest jelentősen megemelésre kerültek.

Elvárás, hogy a vállalt létesítési és ápolási tevékenységek szakszerűen történjenek, az ápolási és fenntartási munkákat minden évben el kell végezni. A telepítési tevékenységre a támogatási okirat véglegessé válását követően legfeljebb 24 hónap áll rendelkezésre, és a fizikai befejezést követően kezdődik meg a 7 éves fenntartási kötelezettség. A kedvezményezettek a kifizetést a telepítési tevékenység esetében a telepítés fizikai befejezését követően, míg a fenntartás és az ápolás kapcsán a telepítés évét követő évtől évente jogosultak igényelni – részletezi a feltételeket az Agrárminisztérium közleménye.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.
2025-04-01 15:20:00
Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.
2025-04-01 14:15:00
Végső bevezetési szakaszába lépett az Európai Unió importellenőrzési rendszere (Import Control System 2, ICS2), így 2025. április elsejétől az új vámkövetelmények kiterjednek a vasúti, közúti és tengeri, belvízi szállításra is. A figyelmetlen cégek a vámkezelés megtagadására és bírságokra is számíthatnak – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS