A gazdálkodók az élőhelyek változatossá tételével, a tájképi elemek helyreállításával, a vizek védelmét és az erózió elleni védekezést szolgáló elemek létrehozásával elősegíthetik saját mezőgazdasági termelésük kedvezőtlen éghajlati változásokhoz való alkalmazkodását, továbbá a biológiai sokféleség védelme mellett a talaj, a víz és a levegő védelmét is.
Elkészült és a tematikus agrártámogatási honlapon 2024. december 23-ig véleményezhető a fenti célok megvalósulásához hozzájáruló agrár-erdészeti rendszerek telepítésének és fenntartásának támogatását célzó pályázati kiírás. A támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg összesen 5 milliárd forint. A támogatási konstrukció előkészítése érdekében széleskörű szakmai egyeztetés folyt, bevonásra kerültek az érintett szakmai szervezetek és intézmények.
Az önkéntes alapon működő intézkedésben a nyertes gazdálkodók mezővédő fasorok, mezővédő erdősávok, illetve fás legelők telepítésével, majd ápolásával és fenntartásával léphetnek előre a klímaalkalmazkodás területén.
A támogatásra kizárólag mezőgazdasági termelők lehetnek jogosultak, akik vissza nem térítendő, egységköltség alapon meghatározott támogatást igényelhetnek mezővédő fasor telepítésére mezőgazdasági művelés alatt álló területen, több sor fából és cserjéből álló mezővédő erdősáv telepítésére szántóterületeken, továbbá fás legelő kialakítására gyepterületeken. A megvalósítás mellett a támogatást igénylő gazdálkodókat 7 éves ápolási és fenntartási kötelezettség terheli, amely kapcsán ugyancsak támogatásra jogosultak. Az egységköltségek a korábbi támogatási ciklusban alkalmazottakhoz képest jelentősen megemelésre kerültek.
Elvárás, hogy a vállalt létesítési és ápolási tevékenységek szakszerűen történjenek, az ápolási és fenntartási munkákat minden évben el kell végezni. A telepítési tevékenységre a támogatási okirat véglegessé válását követően legfeljebb 24 hónap áll rendelkezésre, és a fizikai befejezést követően kezdődik meg a 7 éves fenntartási kötelezettség. A kedvezményezettek a kifizetést a telepítési tevékenység esetében a telepítés fizikai befejezését követően, míg a fenntartás és az ápolás kapcsán a telepítés évét követő évtől évente jogosultak igényelni – részletezi a feltételeket az Agrárminisztérium közleménye.
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.