Elkészült az európai uniós társfinanszírozással megvalósuló terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének támogatását célzó két pályázati felhívás tervezete, és meg is kezdődött a társadalmi egyeztetés.
A KAP Stratégiai Terv keretében megvalósuló két felhívás a tervek szerint összesen 50 milliárd forint keretösszeggel jelenik meg 2025 első felében.
A hazai növénytermesztés hatékonysága, jövedelmezősége nem kizárólag a szántóföldön dől el. Nagy jelentősége van a betakarítást követő munkafolyamatok minél magasabb technológiai szinten történő és szakszerű elvégzésének. A pályázati felhívások célja éppen ezért a szántóföldi és egyéb termények tárolási, szárítási és tisztítási kapacitásainak fejlesztése, korszerűsítése, új üzemek létesítése, ezek energiahatékonyságának javítására vonatkozó tevékenységek és megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazásának ösztönzése – magyarázza a felhívások célkitűzéseit az Agrárminisztérium közleménye. A mezőgazdasági termelők által megvalósítani kívánt, vetőmagtermeléshez kapcsolódó technológiai fejlesztések szintén részét képezik a konstrukcióknak, amelyekből a termények minőségvizsgálatára alkalmas gépek, műszerek beszerzésére is támogatható lesz.
A nagyobb, komplex projekteket támogató felhívás a 200 millió és 1 milliárd forint közötti, míg a kisebb léptékű projektekre fókuszáló felhívás a 200 millió forintig terjedő támogatási igénnyel rendelkező pályázatok számára került kialakításra, így ennél a beruházási konstrukciónál sem versenyeznek egymással a különböző méretű gazdaságok. A komplex felhívás esetében kiemelten értékelik a termelői együttműködés keretében megvalósuló beruházásokat.
A támogatási konstrukciók előkészítése érdekében széleskörű szakmai egyeztetést folytattunk, kikértük az érintett szakmai szervezetek és intézmények javaslatát és véleményét, emellett bevontuk őket a pályázati felhívások előkészítésébe. A pályázati felhívások itt elérhető tervezeteihez az Agrárminisztérium 2024. december 23-ig várja a véleményeket.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.