Hamarosan megint lehet pályázni pályakezdők foglalkoztatására

2019. 07. 12., 09:31

Társadalmi egyeztetésre bocsátották az „Új gyakornoki Program” (GINOP-5.2.4-19) felhívásának tervezetét, a rendelkezésre álló keretösszege 10 milliárd forint – hívja fel a figyelmet a ProjectMine Kft.

A felhívás célja, hogy javuljon a fiatalok gyakornoki képzésben való részvétele, képzettsége, szakmai gyakorlati ismeretei, munkatapasztalata, ezáltal munkaerő-piaci kilátásaik és foglalkoztatásuk. A kiemelt kormányzati célkitűzés a fiatalok munkaerő-piaci belépésének segítése, az ifjúsági munkanélküliség csökkentése.

A program keretein belül csak a kevésbé fejlett – Pest megyén kívüli – régiók területén megvalósuló projektekre nyújthatók be támogatási kérelmek. 100 százalékos vissza nem térítendő támogatás igényelhető, amelynek összege projektenként minimum 4 millió, maximum 22 millió forint.

A támogatási kérelmek benyújtása 2019. október 15. és 2021. április 30. között lesz lehetséges.

Támogatásban azok a mikro-, kis- és középvállalkozások részesülhetnek, amelyek

  • rendelkeznek egy lezárt, teljes üzleti évvel,
  • Magyarországon székhellyel vagy fiókteleppel rendelkező kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok, szövetkezetek, egyéni vállalkozók, egyéni cégek és
  • az éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelmek benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti évben minimum 1 fő volt.

A pályázat segítségével lehetőség nyílik gyakornokok foglalkoztatására, vállalati gyakornoki kapcsolattartói tevékenységre, adminisztrációs tevékenységre, kötelezően előírt nyilvánosságra és tájékoztatásra, megváltozott munkaképességű gyakornokok foglalkoztatására, gyakornoki munkahelyek, munkavégzéshez szükséges feltételek kialakítására, valamint megváltozott munkaképességű munkavállaló gyakornoki foglalkoztatása esetén a munkába járás támogatása vagy a munkavégzés segítésével foglalkozó személy foglalkoztatására támogatást igényelni.

Elvárások

A gyakornokkal szemben támasztott elvárás

  • Fontos feltétel, hogy a foglalkoztatni kívánt gyakornok az Ifjúsági Garancia rendszerben történő regisztráció időpontjában 25 évesnél fiatalabb vagy megváltozott munkaképességű személy esetében 29 évnél fiatalabb személy legyen, valamint a foglalkoztatási jogviszony megkezdésekor ne folytasson tanulmányokat nappali tagozaton és ne rendelkezzen munkaviszonnyal.

A támogatást igénylővel szemben támasztott elvárások

  • Egy projekt keretében maximum 6 gyakornok foglalkozatható.
  • A támogatott foglalkoztatás ideje 6 hónap, a továbbfoglalkozatási kötelezettség ideje 3 hónap.
  • A gyakornoknak a támogatást igénylő vállalkozással minimum 9 hónapos időszakra szóló heti 40 órás, határozott idejű szerződéssel kell rendelkeznie.
  • A támogatást igénylőnek vállalnia kell, hogy a projekt teljes időtartamára (9+4, 5 hónap) vonatkozóan heti 40 órás, teljes munkaidejű munkaviszonyt köt, amelyben rögzítik a projekt végrehajtására vonatkozó kötelezettségeiket és amely tartalmazza a gyakornok(ok)ra vonatkozó kötelezettségeket.

A vállalati gyakornoki kapcsolattartó tevékenységgel szembeni elvárások

  • A vállalati gyakornoki kapcsolattartó (aki lehet maga a vállalkozó vagy az alkalmazottja) tekintetében feltétel, hogy legalább középfokú végzettséggel rendelkező és legalább két év munkatapasztalattal rendelkező szakember legyen és a támogatási kérelem benyújtását megelőzően legalább egy éves munkaviszonnyal rendelkezzék a támogatást igénylőnél.
  • 1–2 gyakornok esetében egy vállalati gyakornoki kapcsolattartó támogatható, 3–4 gyakornok esetében legfeljebb két vállalati gyakornoki kapcsolattartó, 5–6 gyakornok esetében legfeljebb három vállalati gyakornoki kapcsolattartó támogatható és számolható el a személyi jellegű ráfordítása.

A pályázatról rövid összefoglaló letölthető innen.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS