Az agráriumban is új energetikai szemléletre van szükség

Az agráriumban is új energetikai szemléletre van szükség
2023. 03. 23., 11:14

Az energetikai problémák a mezőgazdaságban, élelmiszeriparban tevékenykedőknek is komoly kihívást jelentenek. Márciusi Energetika az agráriumban című rendezvényein a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara ezen a területen is segíteni kívánt tagjainak helyzetértékeléssel, valamint újszerű energetikai, illetve hatékonyságnövelő megoldások bemutatásával.

A NAK Energetika az agráriumban címmel szervezett eseménysorozatot, melynek első állomásán elméleti szemináriumot hallhattak az érdeklődők a terület szakértőitől
az aktuális energetikai helyzetről, annak okairól, illetve a trendekről – a jövőképet is vázolva. A felszólalók rámutattak arra, hogy a jövőben miért fontos a megújuló energiák termelésbe bevonása, illetve egyes mezőgazdasági melléktermékek energetikai hasznosítása.

Ezt követően gyakorlati bemutatón olyan új, innovatív fejlesztési megoldásokat ismerhettek meg az agrárvállalatok, amelyek üzemi szinten segítik csökkenteni a költségeket, például energiaközösségekbe szerveződéssel, vagy hűtési, fűtési rendszerek területén, illetve hőszigetelő technológiai újdonságokkal és teljeskörű energetikai megoldásokkal.

„Tapasztalataink szerint számos agrárvállalkozás nyitott új típusú technológiák alkalmazására az energiatárolás, -felhasználás és -megtakarítás területén. A NAK ezen igények mentén kész segíteni tagjait, az egyéni gazdálkodókat éppúgy, mint a nagyobb mezőgazdasági vállalkozásokat. Hiszen sok esetben a cégek, kkv-k, illetve nagyvállalatok sincsenek tisztában az innovatív energetika használatával a mezőgazdaságban, az új
és fenntartható energiaforrásokkal, amelyek célja a folyamatok hatékonyságának, fenntarthatóságának javítása. Bízunk abban, hogy – a mostanihoz hasonló aktivitások hatására – minél több olyan együttműködés születik, amely segíti az agráriumban tevékenykedők energetikai törekvéseit” – emelte ki Győrffy Balázs, a kamara elnöke.

A most kezdődött Közös Agrárpolitika 2023-2027-es támogatási ciklusban – az agrárvállalkozások energetikai célú fejlesztési támogatása során – a célok között szerepel a mezőgazdasági üzemek zöld energiai beruházások támogatása, valamint az energia-önellátás növelésé, az energiafüggőség csökkenése, a geotermikus hőenergia és
a biomassza potenciál kiaknázása.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 04., 09:04
Az előző hónaphoz viszonyítva 0,5 százalékkal csökkent, az egy évvel korábbitól – a munkanapok számát figyelembe véve – 4,1 százalékkal maradt el az ipari termelés volumene 2024. augusztusban. Az ipari termelés az év első nyolc hónapjában 3,8 százalékkal volt kisebb, mint 2023 azonos időszakában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS